A A A

Jak to połączyć?

PC Format 6/2009
Zdarza się, że nowo kupionego urządzenia nie można podłączyć do komputera, ponieważ złącze nie pasuje do żadnego gniazda. W takich sytuacjach stosuje się odpowiednie przejściówki. Pokazujemy, jak wybrać właściwą.

W miarę rozwoju techniki komputerowej zmieniają się interfejsy połączeniowe. Często bywa tak, że nie można podłączyć nieco starszych podzespołów do nowego komputera lub nieco nowszych urządzeń peryferyjnych do starszego komputera. Na szczęście w sklepach są dostępne produkty, które umożliwiają połączenie wydawałaby się niekompatybilnych z danym portem urządzeń.

Zdarza się też, że uszkodzeniu ulegają porty, np. klawiatury i myszki. Można wtedy kupić klawiaturę i mysz podłączane do portów USB. Innym rozwiązaniem jest oddanie płyty do naprawy lub zakup nowej płyty głównej. Wszystkie te warianty są z reguły dość kosztowne. Poniżej prezentujemy opisy poszczególnych portów i złączy oraz odpowiednich do nich przejściówek. Opisujemy też, w jakich sytuacjach przejściówki te mogą się okazać przydatne.

Przejściówki i rozgałęziacze zasilania

Wędrówkę po złączach, przejściówkach i rozdzielaczach zaczynamy od wewnętrznych połączeń komputera. Tutaj często pojawiają się problemy z kompatybilnością złączy zasilacza z wewnętrznymi połączeniami odbiorników mocy. Często też brakuje wolnych złączy dla nowo zakupionego napędu lub wiatraczka. To samo dotyczy sytuacji, w których odkrywasz, że twój zasilacz nie ma odpowiedniego złącza np. do nowego dysku twardego. W takich wypadach nie trzeba kupować nowego zasilacza. Wystarczy zastosować odpowiednią przejściówkę lub rozgałęźnik.

Zasilanie dysków

Cena: około 11,50 zł
Jeśli kupisz nowy, większy dysk twardy, ale chcesz wykorzystać również stary dysk, może wystąpić problem braku złącza zasilającego. Nie ma wtedy oczywiście potrzeby wymiany zasilacza na nowocześniejszy. Wystarczy zastosować rozgałęźnik mocy. Podłącz go do wtyczki molex, a dwa wyprowadzenia podłącz do dysków twardych. Dysk twardy pobiera z reguły na tyle mało mocy, że zastosowanie rozgałęźnika nie powinno nadwerężać zasilacza. Jednak przeciwwskazaniem do stosowania rozgałęziacza jest bardzo mała moc znamionowa zasilacza – mniejsza od 300 W.

Zasilanie płyt głównych

Cena: około 12 zł
Nowe płyty główne mają nieco odmienne niż stare złącze zasilania. Stare płyty ATX miały złącza 20-stykowe, obecnie do zasilania niezbędny jest zasilacz wyposażony w złącze 24-stykowe. W wielu przypadkach można podłączyć stary zasilacz do nowej płyty głównej, stosując przejściówkę zawierającą z jednej strony 20 styków, z drugiej 24 styki. Wystarczy podłączyć jedną końcówkę przejściówki do wiązki zasilacza, a drugą do płyty głównej.

Zasilanie wiatraków

Cena: około 6 zł
Jeśli na płycie głównej brakuje złączy zasilania wentylatorów, możesz prąd pobrać bezpośrednio z zasilacza, ze złącza molex. W tym celu użyj rozgałęziacza, który z jednej strony ma wtyczkę molex, a z drugiej gniado molex i 3-stykowe gniazdo do zasilania wiatraczka. Złączka molex zasilacza nie jest blokowana i może być wykorzystana do podłączenia innego urządzenia, np. dysku twardego.

Zachłanna karta graficzna

Cena: około 15 zł
Wydajne karty graficzne nie są w stanie zadowolić się prądem pobieranym przez złącze graficzne PCI Express. Dlatego producenci zaczęli stosować złącza zasilania na kartach graficznych. Są one elektrycznie zgodne ze złączami molex, ale niestety mechanicznie mają zupełnie inną konstrukcję. W tym przypadku wystarczy zastosować odpowiednią przejściówkę zasilania. Z jednej strony jest zakończona dwoma złączami molex, które należy podłączyć do zasilacza, z drugiej sześcio- lub ośmiostykowym złączem zasilania karty graficznej. Warto zaznaczyć, że do większości wymagających kart graficznych taka przejściówka jest standardowo dodawana.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto