Jak to połączyć?
Jeśli kupisz nowy, większy dysk twardy, ale chcesz wykorzystać również stary dysk, może wystąpić problem braku złącza zasilającego. Nie ma wtedy oczywiście potrzeby wymiany zasilacza na nowocześniejszy. Wystarczy zastosować rozgałęźnik mocy. Podłącz go do wtyczki molex, a dwa wyprowadzenia podłącz do dysków twardych. Dysk twardy pobiera z reguły na tyle mało mocy, że zastosowanie rozgałęźnika nie powinno nadwerężać zasilacza. Jednak przeciwwskazaniem do stosowania rozgałęziacza jest bardzo mała moc znamionowa zasilacza – mniejsza od 300 W.
Nowe płyty główne mają nieco odmienne niż stare złącze zasilania. Stare płyty ATX miały złącza 20-stykowe, obecnie do zasilania niezbędny jest zasilacz wyposażony w złącze 24-stykowe. W wielu przypadkach można podłączyć stary zasilacz do nowej płyty głównej, stosując przejściówkę zawierającą z jednej strony 20 styków, z drugiej 24 styki. Wystarczy podłączyć jedną końcówkę przejściówki do wiązki zasilacza, a drugą do płyty głównej.
Jeśli na płycie głównej brakuje złączy zasilania wentylatorów, możesz prąd pobrać bezpośrednio z zasilacza, ze złącza molex. W tym celu użyj rozgałęziacza, który z jednej strony ma wtyczkę molex, a z drugiej gniado molex i 3-stykowe gniazdo do zasilania wiatraczka. Złączka molex zasilacza nie jest blokowana i może być wykorzystana do podłączenia innego urządzenia, np. dysku twardego.
Wydajne karty graficzne nie są w stanie zadowolić się prądem pobieranym przez złącze graficzne PCI Express. Dlatego producenci zaczęli stosować złącza zasilania na kartach graficznych. Są one elektrycznie zgodne ze złączami molex, ale niestety mechanicznie mają zupełnie inną konstrukcję. W tym przypadku wystarczy zastosować odpowiednią przejściówkę zasilania. Z jednej strony jest zakończona dwoma złączami molex, które należy podłączyć do zasilacza, z drugiej sześcio- lub ośmiostykowym złączem zasilania karty graficznej. Warto zaznaczyć, że do większości wymagających kart graficznych taka przejściówka jest standardowo dodawana.