Jak to połączyć?
Jeśli karta sieciowa w twoim notebooku została uszkodzona, naprawa może być bardzo kosztowna. Może wręcz przekraczać wartość notebooka. Istnieje jednak możliwość skorzystania z rozwiązania zastępczego, bo w sprzedaży są dostępne specjalne adaptery podłączane do portu USB. Z drugiej strony zakończone są gniazdem R-J45, do którego podłącza się kabel sieciowy LAN. Karta pracuje w dwóch trybach – 10 Mb/s lub 100 Mb/s.
W sprzedaży jest dostępne bardzo ciekawe urządzenie – uniwersalny kontroler dysków twardych. Podłącza się go do portu USB komputera, natomiast z drugiej strony urządzenie ma kilka różnych złączy: złącza ATA (EIDE) do dysków 2,5” i 3,5”, a także złącze SATA. Bardziej rozbudowane wersje są dodatkowo wyposażone w interfejs eSATA. Dzięki niemu możliwe jest podłączenie do komputera lub notebooka dowolnego, wewnętrznego dysku twardego wyposażonego w jeden z wymienionych interfejsów. Co więcej, do USB można podłączyć też dowolny napęd optyczny. Oczywiście konwerter potrzebuje zasilania, więc w zestawie z urządzeniem jest sprzedawany zasilacz sieciowy.
Innym ciekawym urządzeniem jest specjalna, zewnętrzna stacja dokująca z portem USB, umożliwiająca podłączenie 2,5-calowego albo 3,5-calowego dysku SATA do dowolnego komputera z USB. Rozwiązanie to jest wygodniejsze od uniwersalnego kontrolera, jednak ogranicza się do obsługi nowych dysków twardych. Niektóre stacje dokujące mają interfejs eSATA umożliwiający szybszą wymianę danych między dyskami zewnętrznymi a komputerem.
Najwydajniejsze zewnętrzne dyski twarde mają port eSATA, ale tylko niewielka część komputerów jest w taki port wyposażona. Masz więc dwa wyjścia. Pierwszym jest użycie specjalnego śledzia wyprowadzającego porty eSATA na zewnątrz komputera. Porty eSATA są elektrycznie zgodne z portami SATA, zatem taki śledź podłącza się do wolnych portów SATA na płycie głównej. Na zewnątrz komputera zostają wyprowadzone dwa porty eSATA. Niekiedy są także wyprowadzane złącza zasilania, do których można podłączyć kabel zasilający takie dyski twarde.