Jak trzymać pliki w sieci
Możliwy jest także dostęp do plików przez protokół FTP, czyli nie tylko w sieci domowej, ale z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem internetu. W routerze Asusa funkcja ta nazywa się AiDisk. W przypadku wykorzystania dysku sieciowego trzeba także przekierować porty 20 i 21 na routerze.
Gdy usługodawca przydziela twojej sieci dynamiczny i w dodatku zmienny adres IP, nie zawsze będziesz mógł odnaleźć swoje zasoby w internecie. Aby sobie to ułatwić, możesz wykorzystać tzw. usługę DDNS – w obu przypadkach uruchamia się ją na routerze.
W dysku Edimaksa bezpośrednio przez panel WWW użytkownik może wczytać pobrany plik torrent, a pobieranie danych rozpocznie się automatycznie. Możliwości konfiguracji są niewielkie: to liczba równoczesnych pobrań czy limit pobierania i wysyłania. Brakuje harmonogramu, by zaplanować pobieranie na noc. Dodatkową możliwością jest pobieranie plików przez protokoły HTTP (ze stron WWW) i FTP (serwerów plików), a nie tylko z sieci BitTorrent.
Znacznie ważniejsze jest to, czy sprzęt jest dostosowany do standardów UPnP i UPnP-AV. Ten pierwszy zapewnia bezproblemowe rozpoznawanie urządzeń w sieci, natomiast drugi umożliwia przeglądanie zawartości katalogów i odtwarzanie multimediów przez sieć. Edimax przystosowano do UPnP-AV, a router Asusa do obu standardów. Oba dobrze spełniają swoją rolę, choć wolne tempo transferów z dysku zewnętrznego podłączonego przez USB do routera może uniemożliwiać płynne oglądanie filmów, zwłaszcza tych w wysokiej rozdzielczości, a nawet zwykłych plików MP3, jeżeli z dysku będzie korzystała jednocześnie więcej niż jedna osoba.
PLUSY:
- Obsługa macierzy RAID
- Przyzwoita wydajność
- Serwowanie strumieni audio-wideo
- Obsługa kamer sieciowych IP
- Brak polskiego panelu WWW
- Brak funkcji backupu danych z PC
PLUSY:
- Nie wymaga formatowania i przygotowywania dysków do użycia
- Dysk można bez trudu odłączyć, aby na chwilę podłączyć go do peceta
- Słaba wydajność
- Brak obsługi RAID
- Źle zrealizowany moduł zarządzania pobieraniem plików