SoftwareJak zmontować film na komputerze

    Jak zmontować film na komputerze

    Montaż wideo przeważnie jest dość skomplikowany. I dlatego właśnie twórcy aplikacji Shotcut postawili na prostotę, by nawet mniej wprawiony użytkownik był w stanie poradzić sobie z obsługą programu.

    Jak zmontować film na komputerze

    I nternet wypełniony jest nagraniami ze smartfonów, kamer sportowych czy dronów. Ale aby przykuć uwagę większej widowni, nie wystarczy już tylko wrzucenie klipu na YouTube’a czy Facebooka. Warto jest poświęcić chwilę na złożenie materiału, poskracanie ujęć oraz uatrakcyjnienie całości efektami specjalnymi i muzyką. Aby sprawnie wykonać wszystkie te czynności, potrzebne jest dobre narzędzie do nieliniowego montażu wideo takie jak darmowy Shotcut.

    Choć na pierwszy rzut oka Shotcut wydaje się dosyć prostym narzędziem do obróbki filmów, to zawiera on całkiem rozbudowany pakiet funkcji, skierowanych także do bardziej zaawansowanego użytkownika. Mamy tu wszystko, co niezbędne – od wycinania i składania klipów, poprzez nakładanie filtrów, aż po korygowanie ustawień obrazu i dźwięku.

    Program zapewnia wsparcie dla dużej liczby formatów i umożliwia konwersję materiałów. W aplikacji znajdziemy też zaawansowane filtry audio, możliwość miksowania dźwięku i kontroli poziomu głośności. Dostępne są również dodatkowe efekty takie jak obraz-w-obrazie (PIP), i dokładne przeszukiwanie klatek. Shotcut obsługuje strumieniowanie klipów wideo m.in. za pośrednictwem protokołu UDP. Gotowy materiał zapisać można w maksymalnej rozdzielczości UHD.

    Cechy programu

    - obsługa wielu formatów audio i wideo
    - importowanie plików graficznych i sekwencji obrazów
    - przechwytywanie obrazu z kamery
    - przechwytywanie dźwięku
    - usuwanie przeplotu
    - obsługa mechanizmu przeciągnij i upuść
    - możliwość pracy na wielu monitorach
    - do wyboru wiele filtrów audio i wideo
    - funkcja korekcji kolorów
    - miksowanie dźwięku, kontrola poziomu głośności
    - przycinanie klipów
    - kodowanie do różnych formatów
    - wsparcie dla procesorów wielordzeniowych
    - strumieniowanie klipów (protokoły HTTP, HLS, RTMP, RTSP, MMS i UDP)
    - duży wybór rozdzielczości wyjściowych, do UHD (3840 x 2160)

    Krok 1

    Pracę zaczniemy od utworzenia nowego projektu oraz dodania plików multimedialnych i obrazków do biblioteki, skąd będzie je można przenosić na wirtualny stół montażowy. Po uruchomieniu aplikacji Shotcut w sekcji New Project (1) wpisz nazwę projektu, np. Ferie 2019, i kliknij Start.

    Obraz

    Krok 2

    Aby dodać do biblioteki klipy wideo, kliknij ikonę (2) lub przeciągnij i upuść pliki na obszar Lista odtwarzania (3). Importowane klipy należy umieścić w odpowiedniej kolejności na stole montażowym (znajdującym się w dolnej części okna). Przeciągnij je tam myszką z listy odtwarzania. Ewentualnych przerw powstałych między ujęciami pozbędziesz się, klikając je prawym klawiszem myszki i wybierając polecenie Usuń.

    Obraz

    Krok 3

    Warto jest też włączyć funkcję przyciągania (4), która pomoże precyzyjnie rozmieścić i dopasować elementy na osi. Aby podejrzeć zawartość wybranego klipu, kliknij dwukrotnie jego miniaturę na liście odtwarzania (lub na osi czasu) i w panelu podglądu, pośrodku okna, wciśnij przycisk Play (5). Aby usunąć ujęcie, kliknij je prawym klawiszem myszki i wybierz polecenie Usuń.

    Obraz

    Krok 4

    Rozdzielczość ekranu jest dopasowywana automatycznie do importowanego materiału źródłowego, ale można ją zmienić. Aby to zrobić, z menu Ustawienia wybierz Tryb wideo i wskaż jedną z proponowanych rozdzielczości lub dodaj własną, np. b>(6). Dostępnych jest też kilka różnych układów interfejsu. Można je zmieniać, wybierając odpowiednią opcję z menu WidokLayout. Dopasować można też schemat kolorystyczny interfejsu. Dokonasz tego za pośrednictwem menu UstawieniaSkórka. Do wyboru są trzy schematy.

    Obraz

    Krok 5

    Aby uatrakcyjnić materiał, należy wykorzystać przejścia, które połączą ujęcia, dodając animowane efekty. W tym celu złap myszką wybrany fragment na osi czasu i przesuń go tak, aby zachodził na poprzedzający lub następny klip. Powstanie pole oznaczone X, reprezentujące przejście. Jego długość można regulować za pomocą myszki. Zaznacz pole przejścia i wybierz zakładkę Właściwości (7). W panelu Przejście powyżej wybierz z listy Wideo jeden z kilkudziesięciu dostępnych efektów, np. Bar Vertical (8) i za pomocą suwaka wyreguluj parametr Miękkość (9).

    Obraz

    Krok 6

    Jedna ścieżka audio-wideo może nie być wystarczająca. Aby umieścić kolejne na stole montażowym, rozwiń menu <trzy poziome kreski> i wybierz polecenie Dodaj ścieżkę… (10). Widok elementów na stole można przybliżać i oddalać za pomocą suwaka lupki + / -. Gdy zajdzie konieczność podzielenia klipu na części, ustaw kursor w miejscu cięcia i naciśnij ikonę Podziel w miejscu suwaka (11). W przypadku konieczności odseparowania dźwięku od wideo kliknij prawym klawiszem myszki klip i wybierz z menu polecenie Detach Audio. Pasek ze ścieżką pojawi się poniżej na osobnej ścieżce audio.

    Obraz

    Krok 7

    Na każdy z klipów można nałożyć efekty specjalne. Obecne w zestawie filtry pozwalają wyostrzać i rozmywać obraz, poprawiać balans bieli, kadrować ujęcia czy dokonywać modyfikacji kolorów. Aby zastosować filtr, zaznacz klip na osi czasu, naciśnij ikonę Filtry widoczną na górnym pasku narzędziowym i wciśnij przycisk <+> pod panelem Filtry. Rozwinie się lista filtrów i efektów. Wybierz kartę Wideo i wskaż filtr, np. Mosaic (12). Następnie w panelu <Filtry> wyreguluj parametry efektu suwakami. Efekt działania filtru widoczny jest od razu w panelu odtwarzacza.

    Obraz

    Krok 8

    Przydatny podczas edycji może okazać się filtr audio, dzięki któremu możemy płynnie podgłośnić lub wyciszyć wskazane ścieżki dźwiękowe. Tak jak w poprzednim kroku zaznacz klip na osi czasu, naciśnij ikonę Filtry i wciśnij przycisk + pod panelem Filtry. Wybierz kartę <Dźwięk>, wskaż filtr Podgłośnij audio (13) i ustaw czas trwania efektu. W taki sam sposób można zastosować filtr wyciszający Wycisz.

    Obraz

    Krok 9

    Kolejnym elementem, jaki można dodać do montowanego materiału wideo, jest tekst. Służy do tego filtr Tekst (14). Po jego wybraniu w polu Tekst wpisz treść podpisu, a następnie ustaw jego rozmiar i położenie za pomocą myszki. Możesz też zmienić krój czcionki, jej rozmiar, włączyć wyrównywanie i dodatkowe obramowanie.

    Obraz

    Krok 10

    Aby ustawić czas wyświetlania napisu, należy posłużyć się klatkami kluczowymi. Kliknij ikonę Keyframes (15) na górnym pasku narzędziowym, a na osi czasu pojawi się ujęcie, do którego został dodany napis. Za pomocą pionowych linii (zielonej i czerwonej) określ czas rozpoczęcia i zakończenia wyświetlania napisu (16). Wybierz kartę Oś czasu na dole ekranu, aby powrócić do edycji całego filmu.

    Obraz

    Krok 11

    Shotcut umożliwia nagrywanie własnych komentarzy do filmu za pośrednictwem mikrofonu. Aby to zrobić, z menu Plik wybierz polecenie Otwórz Inny, wybierz urządzenie wejściowe audio i zaakceptuj OK. Następnie naciśnij ikonę Eksportuj widoczną na górnym pasku narzędziowym, na liście Presets wskaż format wyjściowy WAV (18), kliknij Przechwyć plik (19), nadaj mu nazwę i wciśnij Zapisz.

    Obraz

    Krok 12

    Rejestracja audio zostaje uruchomiona. Wciśnij Projekt na środku okna, wskaż na osi czasu fragment filmu, do którego ma zostać dodany komentarz, uruchom odtwarzanie Play i zacznij mówić do mikrofonu. Gdy skończysz, naciśnij <Pauza> i kliknij Zatrzymaj przechwytywanie (20).

    Obraz

    Krok 13

    Z menu osi czasu trzy poziome kreski wybierz polecenie Dodaj ścieżkę audio, następnie zaznacz ją (klikając nagłówek ścieżki), aby stała się aktywna. Zaznacz plik audio na liście <Ostatnie> widocznej po prawej stronie interfejsu, np. (21), i wciśnij ikonę + na pasku narzędziowym osi czasu. Plik WAV z zarejestrowanym komentarzem zostanie umieszczony na ścieżce. Za pomocą myszki ustaw jego pozycję względem materiału wideo i ewentualnie zastosuj dodatkowe efekty.

    Obraz

    Krok 14

    Gdy uznasz, że materiał jest już gotowy, całość należy wyrenderować i zapisać na dysku. Shotcut potrafi tworzyć pliki wynikowe o zróżnicowanej jakości – od lekkich, nadających się do oglądania na wolnym łączu internetowym, do materiałów w wysokiej rozdzielczości UHD. W aplikacji znaleźć można wiele zdefiniowanych ustawień kompresji do różnych formatów, np. H.264, MPEG‑4, WebM, czy sekwencji obrazków. Poza renderowaniem filmów Shotcut umożliwia również strumieniowanie wideo. Aby utworzyć plik z filmem, kliknij ikonę Eksportuj i wskaż na liście Presets (22) format, w którym ma zostać zapisany materiał. Domyślnie jest to H.264/AAC, który sprawdza się w większości zastosowań.

    Obraz

    Krok 15

    Gdy zechcesz dopasować parametry pliku wyjściowego do własnych wymagań, kliknij kartę Advanced (23). Za pośrednictwem sekcji z opcjami (widocznej powyżej), można zmienić format obrazu, rozdzielczość, wybrać kodeki, metodę usuwania przeplotu itp. Proces renderowania i zapisywania filmu na dysku uruchomisz, wciskając Eksportuj plik (24).

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie