Jeden za wszystkich
Owszem, istnieje kilkadziesiąt różniących się poszczególnymi funkcjami aplikacji do opracowywania i konwersji plików wideo i audio. Ale po co je wyszukiwać i kompletować w celu uzyskania odpowiedniego narzędzia, skoro jest VideoCharge? On jeden zastąpi wszystkie.
Niezbędne kodeki
Jeśli dotychczas nie instalowałeś w systemie operacyjnym żadnego pakietu dodatkowych kodeków wideo, musisz to zrobić, bo będziesz ich potrzebował do pracy z programem VideoCharge. Te, które znajdują się na twoim komputerze, zainstalowane razem z systemem Windows, są niewystarczające. Dlatego proponujemy zainstalowanie np. pakietu K-Lite-Codec-Pack i kodeka XviD. Jeśli pracujesz z plikami o rozszerzeniu .mov , zalecamy instalację QuickTime. Wszystkie kodeki znajdziesz na płycie dołączonej do bieżącego numeru PC Formatu.
Pamiętasz? Wielokrotnie, by zmontować swój film z wakacji, dodać do niego napisy, a później wypalić na płycie DVD, instalowałeś w swoim systemie kilka różnych programów freeware lub shareware, a może także którąś z aplikacji komercyjnych. Zwykle musiałeś zapisywać kolejne etapy swojej pracy, a później wczytywać je ponownie do innych programów. Pasek zadań urastał do nieprawdopodobnych rozmiarów, zajmując w końcu połowę pulpitu. Program, który prezentujemy w tym warsztacie, ułatwi ci podobne prace. Zaspokoi większość twych potrzeb i wszystkie zadania będziesz mógł wykonywać w ramach jednej aplikacji. Nie tylko zaoszczędzisz czas, ale także będziesz pracował znacznie wygodniej.
Instalacja i konwersja przykładowego pliku wideo
Pracę z programem VideoCharge rozpocznij od zainstalowania go na dysku twardym, a następnie konwersji przykładowego pliku AVI na inny format.
Krok 1
Po ściągnięciu programu ze strony producenta kliknij dwukrotnie ikonę instalatora lub wybierz opcję instalacji z menu naszego krążka.
Krok 2
Pojawi się okno instalatora programu. Kliknij Yes, wyrażając zgodę na użytkowanie programu zgodnie z przyznaną licencją, a następnie podaj ścieżkę do miejsca, w którym program ma być zainstalowany (domyślnie c:/program files/videocharge/). Kliknij Next, by rozpocząć instalację.
Krok 3
Po zakończeniu kopiowania plików na dysk instalator poinformuje o jego ukończeniu. Kliknij przycisk Finish. Program jest gotowy do użycia.
Krok 1
Uruchom program z menu Start. W oknie głównym znajduje się zakładka Input, gdzie będziemy umieszczać pliki wideo przeznaczone do konwersji lub późniejszego opracowania.
Krok 2
Kliknij Add Files, aby dodać interesujący cię plik znajdujący się na twoim dysku. W naszym warsztacie wykorzystamy jako przykład plik video.avi. Kliknij Otwórz.
Krok 3
W zakładce Output, znajdującej się w oknie głównym programu, masz do wyboru opcje określające parametry pliku wideo, który otrzymasz na końcu. Część z nich zainteresuje bardziej zaawansowanych użytkowników. Tutaj określimy najważniejsze.
Krok 4
Najbardziej istotna jest rozwijana lista określająca format pliku, w którym zapiszesz docelowo swój film. Klikając ją, masz do wyboru kilkanaście formatów, właściwie wszystkie, które są zwykle stosowane przy konwertowaniu filmów do domowych zastosowań. Wybierz format AVI. Uwaga! Rozszerzenia, takie jak DivX czy XviD, używane do stratnego kodowania filmów do przesłania w internecie, to nie oddzielne formaty, a kodeki, za których pomocą zapisujesz filmy w formacie AVI. Jeśli chcesz któregoś użyć, to musisz wybrać format pliku wideo – właśnie wspomniany, a następnie użyć odpowiedniego kodeka (DivX, XviD itp.), ustawiając jego parametry (jakość obrazu, wielkość obrazu, wielkość kompresji). Te opcje możesz także ustawić w trakcie pracy w programie VideoCharge.
Krok 5
W zakładce Common, w polu Output File Name podaj ścieżkę na dysku, na którym ma być zapisany plik wynikowy. Zakładka określa szczegółowo wartości techniczne filmu. Na nasze potrzeby pozostaw ją bez zmian z wartościami domyślnymi.
Krok 6
Następnie przejdź do zakładki Content. W polu Name wpisz nazwę pliku, w polu Author – nazwę autora, a w polu Copyright ewentualnie informacje, do kogo przynależą prawa autorskie. Filmy często „krążą” po internecie bez informacji, kto jest ich reżyserem, autorem zdjęć, muzyki itp. Jeśli chcesz, by film był rozpoznawany jako twoje dzieło, np. jako demo czy plik wysłany na konkurs, albo chociaż filmik rozsyłany wśród znajomych, warto, byś się zatroszczył o odpowiednie oznaczenie ułatwiające jego rozpoznanie jako dzieła twojego autorstwa.
Krok 7
Przejdź do zakładki Video. Tutaj masz możliwość wyboru odpowiedniego kodeka. Aby zastosować ten najbardziej popularny, który da się odczytać na większości komputerów, a jednocześnie otrzymać niewielką wielkość filmu (np. w przypadku półtoragodzinnego filmu będzie to 700 MB), wybierz Xvid MPEG-4.
Krok 8
Ostatnia zakładka, która nas interesuje, to zakładka Audio. Tutaj, podobnie jak w przypadku opcji wideo, masz do wyboru kilka możliwości kodowania dźwięku. W celu uzyskania wysokiej jakości najlepiej jest pozostawić dźwięk bez kompresji, ale jeśli planujesz publikować film w internecie, wybierz kodowanie MPEG Layer-3. Ustaw wtedy opcję Codec Format przynajmniej na 5000 bytes/s.
Krok 9
Wszystkie potrzebne opcje masz ustawione. Wróć do zakładki Input i z górnych przycisków wybierz pierwszy z lewej Run albo wciśnij klawisz [F5] na klawiaturze. Rozpocznie się konwertowanie, o czym poinformuje cię program odpowiednim oknem. Podczas konwersji dużych plików możesz zrobić sobie przerwę, gdyż proces konwersji potrwa kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut.
Istnieje możliwość skrócenia czasu konwersji filmu, jeśli nie zależy ci na ograniczeniu wielkości pliku, a jedynie na zmianie jego formatu. Jak to zrobić krok po kroku, przeczytasz w dalszej części artykułu, w warsztacie „Konwersja na bieżąco”.
Dodatkowe możliwości opracowywania filmów
Za pomocą programu VideoCharge możesz swobodnie dzielić i łączyć pliki, dodawać plik audio do plików wideo, skracać sceny czy usuwać klatki z filmów, a wreszcie konwertować w szybkim tempie oraz przegrywać z płyt DVD. Pokażemy, w jaki sposób przeprowadzić szybką konwersję oraz przegrać film z płyty DVD.
Konwersja na bieżąco
Kłopotem dla wielu użytkowników jest czas konwertowania filmów. Nawet na najmocniejszym komputerze na taką operację potrzeba często kilkudziesięciu minut, a czasami trwa ona parę godzin! VideoCharge umożliwia przeprowadzenie tego procesu na bieżąco, a to znaczy, że wszystkie operacje na obrazie i dźwięku nie są poddawane najpierw dekompresji, a później kompresji – co wymaga czasu – lecz od razu jest generowany plik wynikowy. W tym wypadku nawet gigabajtowy film może być zapisany w nowym formacie w kilka minut! Ten sposób zapisu można wykorzystać w przypadku dzielenia plików, dodawania dźwięku, wyciągania scen z filmu itp.
Krok 1
Wybierz dowolny plik, którego chcesz użyć, i za pomocą kliknięcia Add Files dodaj go do okna Input. W naszym przykładzie ponownie użyjemy pliku video.avi.
Krok 2
Na zakładce Output wybierz z listy opcję Without Re-compression. W tym momencie w zależności od tego, co zamierzasz dalej uczynić z plikiem, np. podzielić go, stworzyć galerię obrazów i klipów wideo, użyj odpowiedniego kreatora, klikając Wizzard.
Krok 3
Po przejściu przez okna kreatora, kliknij Run lub naciśnij klawisz [F5] i czekaj do końca przeprowadzenia procesu.
Przegrywanie filmów z DVD
Przegrywanie z DVD stanowi trudność, bo pliki audio i wideo są zapisane na płycie jednocześnie w dwóch formatach: VOB i IFO. VideoCharge poradzi sobie, tworząc oddzielne pliki, wyciągając osobno sceny z filmu i później łącząc je w dowolny sposób. Tutaj zapiszemy zawartość DVD jako oddzielne pliki na dysku.
Krok 1
W głównym oknie programu kliknij przycisk Add DVD, aby wczytać do programu zawartość płyty znajdującej się w twoim napędzie DVD. W oknie pojawi się litera napędu.
Krok 2
Przejdź do zakładki Output i tak jak poprzednio opisywaliśmy, wybierz format, w jakim plik docelowy ma być zapisany.
Krok 3
W wierszu Mode ustaw opcję Multiply, a w polu Destination Folder określ folder, w którym plik wynikowy ma być zapisany. W polu File Name Pattern określ wzór nazwy kolejnych plików (w naszym przykładzie będzie to moj_film01, moj_film02 itd.). Jeśli chcesz podzielić cały film przegrywany z DVD na rozdziały, zaznacz pole wyboru Use split.
Krok 4
W wierszu Type będziesz mógł wybrać, czy chcesz dokonać podziału na rozdziały według czasu trwania sceny Split by Time, wielkości pliku docelowego Split by Size, oryginalnych rozdziałów filmu Split by Scene, czy też podzielisz film na równe pliki Split into Equal Parts. W naszym przykładzie dzielimy film na trzyminutowe fragmenty i zaznaczamy w wierszu wartość 180 sekund.
Krok 5
Po ustawieniu wszystkich potrzebnych opcji nie pozostaje ci nic innego, jak kliknąć przycisk Run i poczekać na przegranie materiału z płyty DVD i zapisanie w podanym przez ciebie katalogu.
Przygotowanie filmów do publikacji w internecie
VideoCharge umożliwia łatwe przygotowanie plików wideo w formatach czytanych przez przeglądarki internetowe (FLV czy SWF) . Konwersja z typowych plików wideo odbywa się w prosty sposób, w ramach tego samego programu. Na tym etapie warsztatu pokażemy, jak uzyskać gotowy plik do umieszczenia na własnej stronie WWW, a także, co zrobić, by każda klatka zawierała nasz podpis, tzw. znak wodny, informujący o autorstwie filmu.
Krok 1
Podobnie jak na poprzednich etapach warsztatu wybierz plik wideo do konwersji i z zakładki Output wybierz FLV/SWF.
Krok 2
Ponieważ najistotniejsze dla plików wideo umieszczanych w internecie są ich parametry określające końcową wielkość pliku, zwróć na nie szczególną uwagę. Znajdziesz je w dwóch zakładkach.
Krok 3
W pierwszej zakładce, Video, określisz jeden z kodeków oraz szybkość przesyłu tzw. bitrate, w trakcie transmisji internetowej. W tym ostatnim przypadku, im wielkość parametru będzie wyższa, tym większy będzie plik. Domyślnie jest to 512.
Krok 4
Druga zakładka, Audio, pokazuje parametry kompresji plików dźwiękowych. Ustaw tutaj następujące opcje (patrz obrazek). Uwaga! Wartość parametru bitrate dla dźwięku niższa niż 128 Kb/s może spowodować jego niską jakość, niepotrzebne wyostrzenie dźwięku i szumy. Wartości wyższe (192, 256 Kb/s) w przypadku publikacji filmów są zbyteczne i ich użycie niepotrzebnie powiększa przesyłany plik. Warto je stosować jedynie wtedy, gdy zależy ci na wysokiej jakości ścieżki dźwiękowej.
Krok 5
Gdy już określisz wszystkie potrzebne ci parametry pliku FLV, podaj w zakładce Common ścieżkę do katalogu, w którym program ma umieścić skonwertowany plik, i naciskając przycisk Run, dokonaj kompresji.
Krok 6
Program poinformuje cię o pomyślnym zakończeniu operacji. Plik, który utworzyłeś, odnajdziesz w podanym katalogu.
Nanoszenie znaków wodnych
Jedną z ciekawszych opcji, które znajdziesz w trakcie pracy z VideoCharge, jest nanoszenie własnego podpisu lub dodatkowych napisów na każdą z klatek filmu. Możesz w ten sposób opisać np., gdzie film kręciłeś albo kto jest jego autorem.
Krok 1
Wybierz dowolny plik, którego chcesz użyć, i klikając Add Files dodaj go do okna Input. Na potrzeby warsztatu kolejny raz użyjemy pliku video.avi. Następnie wybierz katalog docelowy oraz format, w jakim ma być zapisany film.
Krok 2
Na zakładce Frame zaznacz opcję Watermark i kliknij przycisk ....
Krok 3
Otworzyłeś okno Watermark Editor. W zależności od tego, czy w wierszu Source Type ustawisz Text czy Image, będziesz mógł odpowiednio wstawiać w każdą klatkę swojego filmu swój podpis, np. imię i nazwisko, lub wybrany przez ciebie obraz czy grafikę.
Krok 4
Jeśli wybrałeś tekst, wpisz go w wierszu Text. W wierszu Color, określ jego kolorystykę, a w opcji Font wybierz czcionkę tekstu, który ma być nanoszony na poszczególne klatki filmu.
Krok 5
Jeśli wybrałeś obraz Image, z plików graficznych znajdujących się na twoim dysku wybierz ten, który będziesz umieszczać w każdej klatce twojego filmu. Kliknij OK, by zamknąć okno edytora. W oknie głównym programu kliknij Run albo na klawiaturze wciśnij klawisz [F5] i poczekaj na konwersję pliku.
Korzystaj z kreatorów
W przypadku pozostałych funkcji programu masz nieocenione narzędzie, które poprowadzi cię przez każdy proces konwersji, aż do uzyskania efektu, jakiego oczekujesz. Są nim kreatory. Znajdziesz je, klikając na pasku zadań zakładkę Commands i Wizard. Po wyborze odpowiedniego zadania, klikając na przycisk Next, będziesz prowadzony „za rękę” przez kolejne ekrany, aż do osiągnięcia docelowego pliku wideo.