Kabel HDMI nie jest potrzebny - filmy z sieci Wi‑Fi
Jeśli twój telewizor ma moduł Wi-Fi, nie musisz już korzystać z kabla HDMI. Wystarczy skonfigurowanie odpowiedniej opcji w Windows lub uruchomienie serwera multimediów na pececie, aby móc bezprzewodowo transmitować filmy, zdjęcia i muzykę.
Podłączanie komputera do telewizora za pomocą kabla HDMI powoli wychodzi z mody. Dzieje się tak za sprawą technologii strumieniowania multimediów DLNA oraz urządzeń wyposażonych w moduły Wi-Fi. Jeżeli masz nowy telewizor, prawdopodobnie możesz przesyłać dane bez dodatkowych kabli. Takie rozwiązanie nie tylko ogranicza plątaninę przewodów w domu, ale też sprawnie zastępuje stosowanie zewnętrznych nośników danych, takich jak płyty DVD czy pendrive’y, których pojemność jest z reguły niewielka.
Do bezprzewodowej transmisji danych niezbędny będzie router Wi-Fi i poprawne podłączenie urządzeń w ramach jednej sieci. Upewnij się zatem, czy twój telewizor obsługuje technologię DLNA, a co za tym idzie ma wbudowane Wi-Fi, i postępując zgodnie z instrukcją producenta danego modelu urządzenia, skonfiguruj połączenie z siecią bezprzewodową. Pliki z komputera możesz przesyłać na kilka sposobów. Najprostszą metodą jest włącznie odpowiedniej funkcji w Windows 7 lub 8. Większą wygodę i zakres konfiguracji przesyłanych danych zapewnią jednak specjalne programy, które utworzą serwer multimedialny na twoim pececie.
W warsztatach pokazujemy jak udostępniać i przesyłać pliki za pomocą podstawowej funkcji systemowej w Windows 7/8 oraz jak zainstalować i skonfigurować bezpłatny serwer DLNA, na przykładzie aplikacji Serviio, dzięki której błyskawicznie udostępnisz zasoby multimedialne twojego peceta dla telewizora podłączonego do sieci.
Strumieniowanie danych w systemach Windows 7/8
System Windows od wersji 7 daje możliwość strumieniowego przesyłania plików multimedialnych. Pokazujemy, jak włączyć i skonfigurować tę funkcję.
Krok 1
W zasobniku systemowym odszukaj i kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę symbolizującą dostęp do internetu, i w wyświetlonym okienku kliknij Otwórz Centrum sieci i udostępniania.
Krok 2
W otwartym oknie kliknij odnośnik Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania.
Krok 3
W sekcji Udostępnianie plików i drukarek zaznacz Włącz udostępnianie plików i drukarek, a następnie w sekcji: Przesyłanie strumieniowe multimediów kliknij odnośnik: Wybierz opcje przesyłania strumieniowego multimediów.
Krok 4
W kolejnym oknie kliknij przycisk: Włącz przesyłanie strumieniowe multimediów. W następnym kroku nadaj nazwę urządzeniu, np. Laptop domowy i upewnij się, że masz zaznaczoną opcję Sieć lokalna. W ten sposób zasoby twojego urządzenia będą widoczne jedynie w obrębie twojej sieci Wi-Fi. Jeżeli wcześniej skonfigurowałeś po łączenie z siecią na telewizorze, powinieneś na liście urządzeń zobaczyć swój odbiornik.
Krok 5
Jeżeli chcesz, by tylko wybrane rodzaje plików mogły być udostępniane, najedź kursorem myszy na pozycję: Programy multimedialne na tym komputerze ... i kliknij odnośnik Dostosuj.
Krok 6
Usuń zaznaczenie z domyślnej opcji Użyj ustawień domyślnych i w sekcji Wybierz klasyfikacje rodzicielskie zaznacz opcję Tylko, a następnie na liście wskaż te rodzaje plików, które chcesz udostępniać, np.: Obrazy, Wideo. Po dokonaniu wyboru kliknij OK i zakończ konfigurację przesyłania strumieniowego, klikając w oknie głównym ustawień przycisk OK.
Udostępnianie plików
Po skonfigurowaniu udostępniania plików możesz już przesyłać pliki multimedialne z peceta na telewizor.
Krok 1
Na komputerze otwórz folder zawierający plik multimedialny, np. film, który chcesz przesłać strumieniowo do telewizora. Kliknij prawym przyciskiem ikonę pliku, z menu wybierz opcję Odtwarzaj do i z listy dostępnych urządzeń wybierz swój telewizor, np. TV LG.
Krok 2
Po chwili otworzy się okno informujące o przesyłaniu strumieniowym i odtwarzaniu pliku na wskazanym urządzeniu. Jeżeli poł ączenie zostało nawiązane poprawnie, wskazany plik zostanie automatycznie odtworzony.
Strumieniowanie danych przez specjalną aplikację
Jeżeli podstawowa funkcja obecna w systemach Windows 7 lub 8 nie działa poprawnie lub nie spełnia twoich oczekiwań ze względu na ograniczone możliwości, zainstaluj i skonfiguruj specjalne oprogramowanie, które utworzy na twoim pececie serwer multimediów. Jednym z bezpłatnych programów jest Serviio, za pośrednictwem którego możesz udostępnić wybrane zasoby z dysku twojego komputera. Możesz dodać wiele lokalizacji i określić rodzaje udostępnianych plików.
Krok 1
Po pobraniu pliku instalacyjnego ze strony http://pcformat.pl/u/2165 uruchom go i zainstaluj program, postępując zgodnie z poleceniami kreatora. Instalacja przebiega standardowo.
Krok 2
Korzystając z menu Start lub za pomocą systemowej funkcji wyszukiwania plików uruchom program Serviio Console.
Krok 3
W zasobniku systemowym pojawi się ikona aplikacji. Kliknij ją dwukrotnie, aby otworzyć okno ustawień programu.
Krok 4
Po uruchomieniu programu serwer multimediów zostaje automatycznie uruchomiony, o czym informuje napis Running. Wykaz urządzeń, które mogą być podłączone do serwera, zobaczysz na liście widocznej w sekcji Renderer Profile. W naszym przykładzie na liście widoczny jest telewizor. W każdej chwili możesz zatrzymać pracę serwera przyciskiem Stop server.
Krok 5
Przejdź do zakładki Library, w której ustalisz lokalizacje plików i folderów, które mają być udostępnianie. Aby dodać nowy folder, kliknij przycisk Add local, w otwartym oknie wskaż lokalizację plików, np. Filmy, i kliknij Open. Po chwili na liście pojawi się określona przez ciebie lokalizacja. Następnie zaznacz, jakie rodzaje plików mają być udostępniane, np. pliki wideo, pliki audio, pliki obrazów, pliki typu metadata (umożliwiają one np. pobieranie plakatów i opisów filmów). Aby zapisać zmiany, kliknij przycisk . Proces udostępniania zawartości może chwilę potrwać. Informacje o stanie odświeżania zawartości biblioteki widoczne są w sekcji Library refresh. Jeżeli dodasz nowe pliki do udostępnionego folderu i program automatycznie ich nie wykryje, możesz wymusić odświeżenie biblioteki przyciskiem Force refresh.
Odtwarzanie plików na telewizorze
W naszym przykładzie korzystamy z telewizora marki LG. Proces udostępniania i odtwarzania treści może nieznacznie różnić się w zależności od producenta, ale postępując w sposób analogiczny do opisanych tutaj czynności, powinieneś bez problemu poradzić sobie z odtwarzaniem multimediów na dowolnym telewizorze.
Krok 1
Włącz swój telewizor, a następnie odszukaj na pilocie przycisk umożliwiający wybór źródła sygnału, w naszym przykładzie INPUT.
Krok 2
Na ekranie pojawi się okno ustalania źródła. Odszukaj na ekranie ikonę programu Serviio, zaznacz ją i wciśnij przycisk OK na pilocie.
Krok 3
W naszym przykładzie telewizor korzysta z funkcji SmartShare. W zależności od rodzaju udostępnionych plików wybierz jeden z folderów: Audio, jeśli chcesz odtwarzać pliki audio, Image, jeśli chcesz oglądać pliki obrazów, np. zdjęcia lub Video, jeżeli chcesz odtworzyć pliki wideo. W naszym przykładzie wybraliśmy trzecią opcję.
Krok 4
Po chwili zobaczysz listę różnych folderów, z poziomu których możesz otwierać pliki posortowane wg tytułów, daty dodania, reżyserów, aktorów itp. (dane te pobierane są z internetu). Najprościej jednak zaznaczyć i otworzyć pozycję o nazwie Folders, gdzie zobaczysz nazwę folderu udostępnionego na komputerze, w naszym przykładzie FILMY.
Krok 5
Zobaczysz pełną zawartość udostępnionego folderu. Wybierz i przejdź do zawartości danego podfoldera. W naszym przykładzie zawiera on film z tegorocznej majówki. Wciśnij na pilocie przycisk OK, aby rozpocząć odtwarzanie filmu i poczekaj, aż rozpocznie się płynne strumieniowanie.