SoftwareKafelkowy Start

    Kafelkowy Start

    Jeśli jesteś użytkownikiem Windows 7, możesz unowocześnić menu Start na wzór Ósemki. Jeżeli korzystasz z Windows 8 i brakuje ci menu Start, przywrócisz je na pulpit. W obu wypadkach pomoże darmowy program Start Menu Reviver.

    Kafelkowy Start

    Każdy interfejs czy sposób obsługi programu bądź systemu ma zwolenników i przeciwników. Jeżeli wraz z nową wersją produktu pojawia się zupełnie odmieniony sposób funkcjonowania, rzesza niezadowolonych jest bardzo duża. Natychmiast powstają narzędzia, które przywracają stary, wypróbowany wygląd i sposób pracy. Dokładnie tak działo się w przypadku Windows 8. Kafelkowy interfejs nie przypadł do gustu większości użytkowników. Od razu powstał ruch w przeciwnym kierunku. Wiele osób chciałoby adaptować unowocześniony wygląd i nowe funkcje do starych narzędzi. W tym celu stworzono właśnie program Start Menu Reviver 1.0. To bezpłatne narzędzie w Windows 7 pozwala zmienić klasyczne menu Start w funkcjonalne, nowe menu z obsługą kafelków, a w Windows 8 przywraca dostęp do tego elementu podczas korzystania z klasycznego pulpitu systemowego. Program Start Menu Reviver (program można znaleźć w naszym serwisie PC Format Programy) wyróżnia się tym, że utworzone za jego pomocą menu Start opiera się na kafelkach. Może ono być obsługiwane zarówno standardowo za pomocą myszki, jak i za pomocą palca (w laptopach bądź tabletach z ekranem dotykowym). Wygląd i działanie nowego menu Start można dostosowywać do własnych potrzeb.

    Możliwości nowego menu

    Instalacja programu nie przysparza żadnych kłopotów. Wystarczy przejść kolejne kroki kreatora. Natychmiast po jej zakończeniu program się uruchamia, a na pasku zadań w widoku pulpitu pojawia się dodatkowa ikona. To ona będzie służyła za brakujący przycisk startowy i za jej pomocą będzie rozwijane menu.

    Krok 1

    Zanim będzie można rozpocząć pracę, należy zamknąć okno samouczka. Klikając kategorie z lewej strony, możesz obejrzeć filmy instruktażowe, ale wyświetlanie okna podczas każdego startu jest uciążliwe. Odznacz opcję Show this screen on startup i kliknij przycisk Close.

    Krok 2

    Kafelkowe menu składa się z kilku części. Po lewej stronie, blisko krawędzi ekranu umieszczony jest pasek, który daje dostęp do najważniejszych opcji konfiguracyjnych systemu. Można z tego miejsca otworzyć okno konta użytkownika, opcje związane z siecią, listę ostatnio uruchamianych plików czy wyświetlić pasek boczny z uruchomionymi programami. Kliknięcie przycisku Apps spowoduje rozwinięcie dodatkowego menu, w którym znalazły się zaawansowane funkcje obsługi Windows. Niestety ani pasek, ani menu dodatkowe nie są konfigurowalne.

    Obraz

    Krok 3

    Drugą część menu startowego zajmują kafelki. Mają różną wielkość i znaczenie, ale w sumie zajmują 32 pola. Taką maksymalną liczbę kafelków w najmniejszym rozmiarze można zmieścić w menu po rozbiciu dużych pól na mniejsze.

    Krok 4

    Gdy przesuniesz kursor myszy do prawej krawędzi menu startowego, na ekranie pojawi się kolejny element Desktop Apps – menu z grupami programów oraz listy zainstalowanych w systemie aplikacji. Po rozwinięciu listy u góry okna (domyślnie jest to Desktop Apps) będziesz mógł wybrać inny zestaw wyświetlanych poniżej narzędzi. Są to między innymi: wszystkie aplikacje zainstalowane w systemie, programy napisane dla Windows 8, dokumenty czy historia otwieranych plików.

    Obraz

    Krok 5

    Panel menu zawierający aplikacje można także wyświetlić, klikając przycisk Apps na pasku po lewej stronie. Po rozwinięciu go kursorem myszy menu wyłącza się samo, gdy nie jest używane, a po kliknięciu tego przycisku jest włączone na stałe.

    Krok 6

    U góry menu jest wyświetlany zegar. Gdy na niego klikniesz, uruchomisz okno z ustawieniami daty i godziny.

    Krok 7

    Dół menu to pasek wyszukiwania oraz przycisk zamykający system operacyjny. Zwróć uwagę, że po zainstalowaniu Start Menu Reviver zmieniło się domyślne zachowanie klawisza [Win]. W widoku pulpitu nie przełącza tak jak dotychczas do widoku ekranu startowego, ale włącza wyświetlanie nowego menu. Tę samą funkcję co poprzednio zachował przycisk tylko w widoku ekranu z kafelkami.

    Konfiguracja kafelków w menu

    Domyślnie szesnaście kafelków ma minimalne rozmiary, dwa kafelki zajmują po 4 pola, a jeden jest duży, ośmiopolowy. Zajęte miejsca opatrzone są ikonami. Największy element stanowi skrót do ekranu startowego. Kafelek ten wyświetla także miniaturę jego zawartości. Kafelki możesz dowolnie zamieniać miejscami, tworzyć duże elementy bądź rozbijać je na mniejsze.

    Krok 1

    Aby dodać do kafelka skrót do aplikacji, wyświetl prawą kolumnę menu, odszukaj na liście program, który chcesz dołączyć, i przeciągnij go do pustego kafelka. W celu skasowania skrótu kliknij kafelek prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz Reset tile. Możesz również skonfigurować dowolnie tło bądź włączyć przezroczystość. Służy do tego opcja Edit tile.

    Obraz

    Krok 2

    Po wybraniu opcji Edit tile wyświetli się okno Tile properties. Pole Description służy do dodania opisu. Pojawi się on pod ikoną. Poniżej możesz zmodyfikować skrót do programu, dodając na przykład parametry startowe, a jeszcze niżej skonfigurujesz kolorystykę tła. Kolory ustawia się na liście Color. Ikonę programu możesz zastąpić dowolnym obrazkiem z biblioteki. Jeśli program wymaga do uruchomienia uprawnień administracyjnych, zaznacz pole Run As Administrator. Zapisz zmiany przyciskiem Save.

    Obraz

    Krok 3

    Kafelki można zamienić miejscami, przeciągając je między polami. Gdy upuścisz mniejszy kafelek na większy, ten drugi zostanie podzielony na fragmenty. Sposób ten nie działa na największy kafelek z widokiem ekranu startowego. By wyłączyć ten element, należy kliknąć go prawym przyciskiem myszy i wybrać polecenie Hide Dashboard tile. Dopiero teraz, opisaną na początku metodą można go podzielić na najmniejsze elementy.

    Obraz

    Krok 4

    Cztery małe pola można połączyć w jedno duże, klikając podzielony kafelek prawym przyciskiem myszy i wybierając polecenie Reset tile. Aby jednak przywrócić kafelek z widokiem ekranu startowego, trzeba uruchomić opcje programu. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy nowy przycisk Start i użyj polecenia Settings. Następnie rozwiń listę w sekcji Dashboard tile, wskaż na niej Enabled i zapisz zmiany przyciskiem Save.

    Obraz

    Dodatkowe ustawienia programu

    Start Menu Reviver nie jest skomplikowanym programem, dlatego jego opcje konfiguracyjne także nie należą do zagmatwanych. Oferuje on jednak kilka przydatnych ustawień, które pozwolą dopasować program do własnych upodobań.

    Krok 1

    Jeżeli chcesz otworzyć okno konfiguracyjne aplikacji, kliknij ikonę menu startowego prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Settings. Aby po uruchomieniu systemu Windows 8 automatycznie wyświetlić pulpit, jak w poprzednich wersjach Windows, zaznacz opcję Load my Desktop on startup.

    Obraz

    Krok 2

    Nie jesteś także skazany na jeden wzór przycisku startowego. Do wyboru masz dziesięć wariantów graficznych. Wyboru dokonasz za pomocą listy Start Menu button style. Z wyglądem programu związany jest także schemat kolorów. Domyślne ustawienia zmienisz po kliknięciu łącza Changle color scheme widocznego u dołu okna.

    Krok 3

    Lista Expanded menu dotyczy zachowania fragmentu menu, który rozwija się obok kafelków. Standardowo wybrana jest opcja automatyczna, ale można włączyć to menu na stałe, zaznaczając Always shown, bądź zdecydować o ręcznym uruchamianiu za pomocą przycisku – opcja Manually expands.

    Krok 4

    Z zachowaniem menu powiązany jest również parametr Expanded menu shows. Mówi on o tym, jaki zestaw aplikacji ma być wyświetlany domyślnie. Jeżeli po wprowadzeniu różnych zmian zdecydujesz jednak, że najlepsze były ustawienia standardowe, pierwotne zachowanie programu przywrócisz, klikając łącze Reset all tiles and settings. Zmiany zapisuje się, klikając przycisk Save.

    Krok 5

    Na koniec jeszcze jedna istotna informacja. Aby wyłączyć program i jego menu kafelkowe, kliknij ikonę menu startowego prawym przyciskiem myszy i kliknij polecenie Exit.

    Skróty do stron WWW i dokumentów

    Kafelki w menu startowym nie muszą prowadzić jedynie do programów czy funkcji systemu. Z powodzeniem mogą uruchamiać ulubione strony internetowe czy otwierać dokumenty.

    Krok 1

    Kliknij wybrane wolne pole prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Add tile. Wpisz opis kafelka, a w polu Shortcut umieść adres strony internetowej bądź ścieżkę do dokumentu. Zdefiniuj poniżej kolor, a także ikonę kafelka. Nie musi być ona elementem z biblioteki. Możesz użyć własnego pliku zapisanego na dysku. Odnajdziesz go, klikając przycisk wyszukiwania z prawej strony pola Picture. Zapisz zmiany przyciskiem Save.

    Obraz

    Krok 2

    Kliknięcie zdefiniowanego w powyższy sposób kafelka spowoduje uruchomienie domyślnej przeglądarki i otwar cie w niej strony o wpisanym adresie.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie