W artykule:
- Jak przebiega montaż wideo
- Cechy dobrego programu do montażu
- Na co zwrócić uwagę, wybierając program do montażu
- Opisy testowanych produktów i wyniki testów 7 programów
Popularność internetowego serwisu YouTube, w którym swoje wideoklipy może publikować każdy, jest daleko większa od najpotężniejszych stacji telewizyjnych czy producentów filmowych. Każdego dnia w tym serwisie pojawia się nawet kilkaset tysięcy nowych klipów, a liczba odtworzeń umieszczonych klipów już dawno przekroczyła miliard! Ten olbrzymi zasób klipów musiał być oczywiście zarejestrowany i zmontowany.
Jak montować
Proces montażu wideo na komputerze składa się z kilku etapów. Są one w zasadzie identyczne niezależnie od programu, którego się używa do tego celu. Pomijając oczywisty etap rejestracji materiałów źródłowych (czyli mówiąc wprost – nakręcenia scen, z których będziesz montował swój film; choć równie dobrze możesz użyć klipów zapisanych na dysku. jeżeli masz prawa do ich wykorzystania), zaczynasz od importu źródeł, czyli elementów składowych planowanego filmu (zarejestrowanych scen, ewentualnie dodatkowych ścieżek dźwiękowych itp.). Praktycznie w każdym z testowanych programów możesz materiały źródłowe pobierać do projektu wprost z pamięci kamery podłączonej do komputera, jak również z plików zapisanych już wcześniej na dysku twardym.
Kolejny etap to odpowiednie ułożenie elementów składowych na tzw. linii czasu stanowiącej przestrzeń projektową twojego filmu. Na tym etapie możesz wprowadzać dodatkowe modyfikacje poszczególnych elementów, jak np. przycięcia, skróty klipów, dodanie ścieżki dźwiękowej itp. Po ułożeniu gotowych składowych czas na dodanie przejść między scenami i ewentualnie dodatkowych efektów. Warto poświęcić trochę czasu na tę fazę montażu, bo to ona często decyduje o tym, jak twój film będzie odbierany przez widzów. Pamiętaj, że efekty uatrakcyjniają projekt, ale za duża ich liczba może być dla widza męcząca.
Eksport filmu
Ostatnim etapem jest eksport gotowego projektu do wybranego formatu: np. zapis filmu w postaci płyty DVD Video lub płyty blu-ray, zapis wynikowego pliku w formacie akceptowanym przez smartfony, publikacja w serwisie internetowym itp. Możliwości operowania materiałem źródłowym, edycja i wreszcie eksport są uzależnione od możliwości wybranego programu. Zebrane przez nas dane ułatwią wybór.
Cechy dobrej aplikacji do montażu wideo
- ŁATWOŚĆ OBSŁUGI
Intuicyjne wykonywanie podstawowych czynności edycyjnych, takich jak np. przycinanie klipów.
- PRZECHWYTYWANIE WIDEO
Możliwość bezpośredniego importu wprost z kamery.
- AUTOMATYCZNY PODZIAŁ KLIPU NA SCENY
Jeżeli program automatycznie wykrywa zmianę kadru w materiale wejściowym i tworzy w tym miejscu podział klipu na mniejsze części, ułatwia to bardzo montaż.
- DUŻY WYBÓR EFEKTÓW
Dobrze, jeżeli masz możliwość wyboru kilku elementów z bogatej biblioteki danego programu.
- EKSPORT FILMU
Możliwość utworzenia filmu DVD czy eksportu na komórkę lub publikacja w internecie bardzo ułatwiają prezentację szerszej publiczności swoich dokonań.