Uwaga na płyty czyszczące
|
Oferowane w sprzedaży płyty służące do czyszczenia soczewek napędów optycznych, wyposażone w specjalne szczoteczki, nie nadają się do współczesnych nagrywarek komputerowych. Płyta obraca się zbyt szybko i przyklejone do jej powierzchni szczotki mogą uszkodzić głowicę. Jeśli już musisz skorzystać z tego rozwiązania, ogranicz (np. za pomocą znanego programu Nero DriveSpeed) prędkość napędu do 1x.
|
Niepoprawne działanie napędu optycznego
Błędna praca, nieodczytywanie płyt albo zbyt powolne działanie napędu może być skutkiem zabrudzenia soczewki, przez którą przechodzi promień lasera, albo złych ustawień systemowych, uniemożliwiających wydajną pracę. Najczęstszą przyczyną powolnej pracy nagrywarki jest zaniżony transfer danych do i z kontrolera. Powoduje to specjalny tryb pracy o nazwie DMA. Wszystkie najnowsze napędy pracują w tym właśnie trybie, mimo to system nie zawsze poprawnie ustawia ten parametr, wybierając zamiast niego znacznie wolniejszy PIO. Pokażemy, jak usunąć te problemy.
Kłopoty z odczytem płyt
Wyłącz komputer i otwórz jego obudowę. Od napędu optycznego odłącz kable, a następnie odkręć cztery śruby mocujące napęd. Wyjmij napęd z obudowy.
Wyprostowany spinacz biurowy włóż do otworu awaryjnego otwierania tacki i wysuń lekko tackę.
Płaskim śrubokrętem podważ zatrzaski, które przytrzymują przedni panel, po czym odsuń ten panel od metalowej obudowy napędu optycznego:
Odkręć cztery śrubki umocowane na spodzie obudowy napędu, po czym zdejmij górną część jego obudowy.
Patyczek kosmetyczny namocz w alkoholu izopropylowym do czyszczenia optyki (inne odmiany alkoholu mogą uszkodzić soczewkę). Wyczyść nim soczewkę, następnie osusz ją drugą, suchą stroną patyczka. Złóż napęd, zamontuj go w komputerze i sprawdź poprawność jego działania.
Błąd kalibracji lasera podczas nagrywania
Podczas nagrywania płyt, np. programem Nero, często wyświetla się komunikat „Błąd kalibracji lasera”. Przyczyną może być rozregulowanie się układu optycznego napędu. W celu naprawienia tej usterki konieczna jest wizyta w punkcie naprawczym. Rzadziej przyczyną są wyjątkowo kiepskie nośniki, do których się nie przyznaje żaden producent. Prawdopodobnym powodem pojawienia się takiego komunikatu jest też zasilacz o zbyt małej mocy. Aby to sprawdzić, odłącz inne napędy, dyski i niepotrzebne w danej chwili urządzenia i ponownie spróbuj nagrać płytę.