Kapryśne porty
Często słabym punktem bywają przewody łączące gniazda USB przedniego panelu komputera z płytą główną. Jeżeli więc urządzenie USB podłączane do przedniego panelu nie działa, po prostu podłącz je do gniazda znajdującego się z tyłu komputera. W wielu sytuacjach to pomaga.
Kolejny element to kabel łączący urządzenie USB z komputerem. Jeśli jest to np. przenośny dysk twardy, cechujący się znacznym poborem mocy, słaby kabel może być przyczyną zbyt dużego spadku napięcia, więc dysk nie pracuje poprawnie. Często wystarczy kupić lepszy kabel USB, przystosowany do wersji 2.0 Hi-Speed. Niektóre takie kable mają dwie wtyczki USB, dzięki czemu mogą zasilać dysk przenośny z dwóch złączy USB – to wyjście znacznie bardziej pewne.
Pamiętaj, że długość kabla USB nie powinna przekraczać 5 metrów (nawet jeśli jest bardzo dobry). Dłuższe kable muszą być aktywne, tzn. mieć wbudowany tzw. repeater, który wzmacnia sygnał i pozwala zwiększyć długość kabla nawet do kilkudziesięciu metrów.
Każde gniazdo USB może dostarczyć prąd o natężeniu nie większym niż 0,5 ampera. To ledwie wystarcza do zasilania dysku przenośnego. Jeśli korzystasz z dużej liczby urządzeń USB (szczególnie tych pobierających zasilanie bezpośrednio z portu), może się okazać, że nie potrafi on dostarczyć odpowiedniej mocy. Najlepiej wtedy zakupić aktywny koncentrator USB (z dodatkowym zasilaniem) i do niego podłączyć urządzenia. Okazuje się zatem, że tak prosty i popularny interfejs jak USB może mieć wiele tajemnic. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu rozwikłasz większość z nich.