Katalogowanie filmów
Aby utworzyć katalog, kliknij w oknie głównym odnośnik Create a new movie database. Otworzy się okno Zapsiywanie jako. Nadaj plikowi bazy nazwę, wybierz lokalizację na dysku, a następnie kliknij Zapisz.
Aby dodać film do swojej bazy danych, kliknij przycisk Add Movie. Z menu, które się rozwinie, wybierz opcję Add Movie. Wyświetli się okno Add Movie z polem Search title. Wpisz tam tytuł poszukiwanego filmu, a następnie kliknij ikonę lupy. Aplikacja automatycznie skorzysta z największej internetowej bazy filmowej imdb.com, aby stworzyć fiszkę filmu. Jeśli chcesz skorzystać z innego serwisu internetowego, kliknij przycisk imdb.com, a rozwinie się menu z innymi serwisami filmowymi do wyboru.
Program automatycznie wyszuka filmy, które pasują do podanego przez ciebie tytułu. Jeśli jest ich więcej niż jeden, należy zaznaczyć tytuł, który odpowiada twojemu wyborowi, a następnie kliknąć przycisk Select. Aplikacja zacznie automatycznie ściągać dane dotyczące filmu. Wystarczy na koniec zaakceptować je przyciskiem OK.
Po zakończeniu pobierania informacji o filmie otworzy się okno z pełną fiszką filmu, m.in. tytułem, nazwiskiem reżysera, obsadą i krótkim opisem po angielsku. Każda pozycja będzie dodatkowo opatrzona plakatem filmu oraz zdjęciami:
Jeśli chcesz coś zmienić w stworzonej fiszce, kliknij przycisk Edit. Wyświetli się okno Edit Movie, w którym możesz dowolnie edytować treść. Ta funkcja okaże się szczególnie przydatna, jeśli zechcesz wpisać polski tytuł filmu (serwis imdb nie ma niestety opcji polskich znaków). Wystarczy, że klikniesz zakładkę Movie i zmienisz tekst np. w polu Title. W ten sam sposób możesz zamienić angielski opis filmu na jego polską wersję. Wystarczy, że klikniesz zakładkę Text i wkleisz znaleziony przez ciebie opis w pole Plot, w miejsce tego, który został pobrany przez program z internetu:
W zakładce Personal znajdują się bardzo przydatne funkcje, które pomogą zaprowadzić porządek w twojej kolekcji. Możesz tam zaznaczyć, czy i kiedy film został obejrzany – pozycje Seen, na której półce leży – pozycja Where, a także umieścić dowolne osobiste notatki (np. komu i kiedy został pożyczony) w pozycji Notes.