Moim zdaniem
|
- Sebastian Stolarczyk
redaktor działu Hardware
Odtwarzacz MP4 to niewątpliwie ciekawe, bogate w funkcje urządzenie, ale trzeba pamiętać, że z powodu jego wszechstronności nie można oczekiwać cudów (np. wysokiej jakości odtwarzanych filmów). W naszym teście znalazły się urządzenia o różnych cechach szczególnych, których producenci starali się znaleźć złoty środek pomiędzy wygodą obsługi, dużym wyświetlaczem a czasem pracy baterii. W efekcie mamy do czynienia z mnóstwem kompromisów, w których wyniku każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie model. Nie sądzę, by nowsze odtwarzacze MP4, mimo ich zalet, szybko zastąpiły mniejsze modele MP3.
|
W artykule znajdziesz:
- Informacje o formatach plików odtwarzanych przez odtwarzacze MP4
- Dodatkowe funkcje przenośnych urządzeń MP4
- Od czego zależy jakość odtwarzanego dźwięku
- Wnioski z testu 16 urządzeń w cenie 300–600 zł
Tradycyjne odtwarzacze plików MP3 o jednej czy dwóch funkcjach (słuchanie muzyki, dyktafon) są coraz częściej zastępowane prawdziwymi kombajnami, łączącymi w sobie wiele funkcji multimedialnych.
Odtwarzanie i nagrywanie
Dobry odtwarzacz MP4 musi być przede wszystkim dostosowany do różnorodnych formatów plików. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku urządzenia są w stanie odtworzyć pliki MP3 i WMA o stałym i zmiennym współczynniku kompresji danych (tzw. bitrate). Niektóre odtwarzacze pozwalają jednak odsłuchiwać także wiele innych rodzajów plików dźwiękowych. Wśród testowanych urządzeń znalazły się modele odtwarzające pliki w formacie OGG, WAV i ASF. Zasada jest prosta: im więcej obsługiwanych formatów, tym lepiej.
To samo dotyczy innych rodzajów danych – plików graficznych i klipów filmowych. Dobry odtwarzacz powinien wyświetlać nie tylko małe pliki JPG, ale także przeskalować na mały wyświetlacz obrazy o większych rozdzielczościach. Okazuje się jednak, że nie każde urządzenie dobrze sobie z tym radzi. Najgorzej jest z odtwarzaniem materiałów wideo. Tutaj praktycznie jedynym poprawnie obsługiwanym formatem jest AVI. Niestety, nawet nie każdy rodzaj tych plików. Najczęściej klip musi być odpowiednio przygotowany do współpracy z danym odtwarzaczem, tj. zakodowany w rozdzielczości właściwej dla danego urządzenia. Dlatego wielu producentów dołącza do swoich produktów oprogramowanie umożliwiające konwersję filmów do właściwych parametrów.
Cechy dobrego odtwarzacza MP4
|
- WYGODA KORZYSTANIA
Menu odtwarzacza musi być przejrzyste, intuicyjne, a samo poruszanie się po nim nie powinno stanowić kłopotu. Ważne jest ponadto sterowanie urządzeniem – najlepiej, jeśli służy do tego ekran dotykowy, dżojstik lub przycisk krzyżowy.
- JAKOŚĆ DŹWIĘKU
Odtwarzacz powinien odtwarzać dźwięk bez zniekształceń i szumów. Istotne są również słuchawki – najprostszy model może zepsuć całą przyjemność słuchania muzyki.
- POJEMNOŚĆ
Najlepiej wybrać urządzenie, które ma przynajmniej 2 GB pamięci, ponieważ dłuższe filmy mają duży rozmiar. Mniejsza pojemność wystarczy jednak, jeśli odtwarzacza będziemy używać głównie do muzyki.
|
Dodatkowe funkcje
Dobry odtwarzacz powinien obsługiwać tagi ID3 (najlepiej z polskimi znakami), w których są umieszczone dodatkowe informacje na temat odtwarzanych plików (np. nazwa albumu, tytuł utworu, gatunek muzyczny itd.). Niezbędną funkcją jest także korektor barwy dźwięku, za którego pomocą można dopasować barwę dźwięku do własnych upodobań. Poza predefiniowanymi ustawieniami barwy przydaje się również możliwość wyboru własnego ustawienia.
Możliwości nagrywania dźwięku w przypadku różnych urządzeń również są na zbliżonym poziomie. Prawie każdy model może nagrywać z wbudowanego mikrofonu, radia FM czy wejścia liniowego (jeśli jest wyposażony w tego typu gniazdo). W większości przypadków można również wybrać jakość rejestrowanych nagrań. Oczywiście najlepiej, jeśli odtwarzacz pozwala zapisywać w którymś z kompresowanych formatów (zazwyczaj MP3 lub WMA).
Wyposażenie i obsługa
Wielofunkcyjne urządzenie multimedialne powinno być wyposażone w duży ekran, zapewniający komfort korzystania z niego. Ważną cechą dobrego odtwarzacza MP4, najczęściej traktowaną przez producentów po macoszemu, jest przejrzystość menu, która wpływa na wygodę przeglądania danych zapisanych w pamięci. Intuicyjną obsługę umożliwia też zagnieżdżona struktura folderów (przeglądanie plików działa na podobnej zasadzie, jak na dysku twardym komputera). Z odtwarzaczy, w których każdy typ pliku (muzyka, filmy, nagrania, obrazki) ma przypisany tylko jeden specjalny folder, korzysta się niewygodnie i trudno dostać się do materiałów zapisanych w innych miejscach.
Niezwykle istotnym elementem wyposażenia są słuchawki. Najważniejszą ich cechą jest jakość dźwięku. Niestety, na tym polu wśród przetestowanych odtwarzaczy są największe różnice. Większość dostępnych na rynku modeli jest sprzedawana ze słuchawkami o bardzo słabej, a najwyżej przeciętnej jakości. Podczas zakupu warto poświęcić temu elementowi więcej uwagi, chyba że od razu planujemy wymianę słuchawek na lepsze.
Ostatnią z ważnych cech odtwarzacza jest jak najdłuższy czas pracy na akumulatorze. Jest on zależny od rodzaju plików: dłuższy – podczas odtwarzania muzyki, krótszy – podczas oglądania filmów. Dobrze jest oczywiście wybrać model odtwarzacza, który może długo pracować na baterii, ale w niektórych wypadkach czas pracy wynika nie z dobrego akumulatora, lecz z małego ekranu.