Temat numeruKingston Office - zamiennik Excela

    Kingston Office - zamiennik Excela

    W arkuszu kalkulacyjnym Spreadsheets wchodzącym w skład Kingsoft Office Suite Professional 2013 znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do porządkowania istotnych danych, przeprowadzania skomplikowanych obliczeń, wizualizacji wyników w przeróżnych zestawieniach bądź wykresach i, co najważniejsze, do ich drobiazgowej analizy. Pokazujemy, jak skorzystać z zaawansowanych narzędzi arkusza kalkulacyjnego, a także zabezpieczyć powstały w ten sposób plik z danymi przed niepowołanym dostępem.

    Kingston Office - zamiennik Excela

    Tworzenie tabeli przestawnej

    Tabele przestawne idealnie się nadają do zapanowania nad dużą liczbą danych w bardziej złożonych tabelach. Nie tylko umożliwiają dogłębną analizę danych zebranych w arkuszu, ale także zapewniają znacznie wygodniejsze operowanie nimi. Dzięki możliwości wybiórczego wyświetlania pól zawarte w nich informacje stają się bardziej czytelne dla użytkownika, pozwalając dostrzec ukryte dotąd szczegóły. Kingston Office 2013 można pobrać stąd

    Krok 1

    Do utworzenia tabeli przestawnej potrzebujesz danych źródłowych umieszczonych w arkuszu w postaci tabeli z nagłówkami. Po otwarciu takiego pliku kliknij dowolną komórkę w tabeli, a następnie przejdź do zakładki Insert, gdzie za pomocą ikony Pivot Table aktywuj opcje tabeli przestawnej.

    Krok 2

    Na ekranie zobaczysz okno dialogowe Create PivotTable z automatycznie wybranym zakresem danych Select a range, które będą analizowane w tworzonej właśnie tabeli przestawnej. Standardowo obejmuje ona wszystkie wypełnione pola, dlatego nie musisz nic tu zmieniać. Dla ułatwienia pozostaw również domyślną lokalizację tabeli przestawnej w nowym arkuszu New worksheet. Aby przejść dalej, kliknij przycisk OK.

    Obraz

    Krok 3

    W tym momencie zostaniesz przeniesiony do nowego arkusza, w którym zobaczysz gotową do pracy tabelę przestawną. Na razie jednak skup się na prawej stronie okna, gdzie znajdziesz listę pól tabeli przestawnej oraz jej obszary. Rolę każdego z obszarów tabeli przestawnej określają ich nazwy. Obszar Page Area służy do filtrowania danych wedle wartości umieszczonych w niej pól z listy Field List. Dane przeniesione do obszaru Column Area staną się nagłówkami kolumn, a te, które wstawisz do Row Area – nagłówkami wierszy, tak jak w zwykłej tabelce. Do najważniejszego obszaru Data Area powinny trafić te pola, z których wartości chcesz podsumować.

    Obraz

    Krok 4

    Czas zadecydować, w jakim celu utworzyłeś tabelę przestawną, bo od tego zależy, które pola muszą się w niej znaleźć i w jakich obszarach trzeba je umieścić. Kliknij wybraną pozycję z listy pól Odbiorca i nie puszczając lewego przycisku myszki, przeciągnij ją do odpowiedniego obszaru Row Area. W tej samej chwili w tabeli przestawnej pojawią się dane wybranej pozycji.

    Krok 5

    Kontynuując budowanie tabeli przestawnej, przeciągnij pozostałe interesujące cię pola do ich obszarów docelowych , aby osiągnąć zaplanowany wcześniej cel. W prezentowanym przykładzie było nim poznanie końcowej wagi ładunków dostarczonych do poszczególnych miast w analizowanych przedziałach czasu:

    Obraz

    Krok 6

    Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić założenia tabeli przestawnej, tak aby w inny sposób skonfrontować ze sobą zgromadzone dane. Dokonasz tego, modyfikując zawartość obszarów tabeli przestawnej, usuwając z nich dotychczasowe pola i przeciągając w ich miejsce nowe interesujące cię pozycje.

    Szyfrowanie poufnych dokumentów

    Funkcja zabezpieczania hasłem utworzonych dokumentów nie jest tu tak rozbudowana jak w edytorze tekstu. Wystarcza jednak do ochrony skoroszytów z poufnymi danymi przed niepowołanym dostępem, i to nawet mimo braku możliwości wyboru metody szyfrowania.

    Krok 1

    Aby włączyć ochronę otwartego arkusza, kliknij ikonę Spreadsheets. W rozwiniętym w ten sposób menu poleceń wskaż najpierw pozycję File Information, a po wyświetleniu okna z jej zawartością wybierz z niego opcję Encryption.

    Obraz

    Krok 2

    Gdy na ekranie pojawi się okno Options z zakładką Security, zdefiniuj w nim hasło dla dokumentu, wpisując je w pole Documents password. Potwierdź swoje hasło, wpisując je ponownie w pole poniżej, po czym kliknij przycisk OK. Zabezpieczenie uaktywni się po zamknięciu arkusza. Przy próbie jego ponownego otwarcia zobaczysz komunikat o konieczności wpisania hasła – Password.

    Obraz

    Krok 3

    Przed nieuprawnioną edycją możesz również zabezpieczyć skoroszyt udostępniony w grupie roboczej dla większej liczby osób. Wystarczy, że skonfigurujesz hasło umożliwiające modyfikację pliku. W takim przypadku jednak możesz uruchomić arkusz w trybie tylko do odczytu, klikając przycisk Read-only. Pełny dostęp do danych otrzymasz wyłącznie po podaniu właściwego hasła. Uwaga! Pamiętaj, że zagubionych haseł nie da się odzyskać, więc zabezpieczone nimi pliki stają się bezużyteczne.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie