Temat numeruKingston Office - zastąp Worda

    Kingston Office - zastąp Worda

    Prezentację możliwości pakietu biurowego Kingsoft Office Suite Professional 2013 zaczynamy od najczęściej wykorzystywanej aplikacji, czyli edytora tekstu. Jeśli używałeś już edytora Microsoft Word i jesteś zorientowany w poszczególnych jego funkcjach, tu poczujesz się jak w domu. Kingsoft Writer ma bardzo podobnie zbudowany, wyjątkowo czytelny interfejs użytkownika, który pozwala na intuicyjną obsługę, nawet mimo braku jego polskiej wersji językowej. Oto kilka najciekawszych funkcji tej aplikacji.

    Kingston Office - zastąp Worda

    Łatwe formatowanie akapitów

    Wyrównywanie tekstu, ustawianie wcięć i odstępów między liniami czy dopasowywanie wybranego fragmentu do zakładanego układu dokumentu wymaga zazwyczaj wielu zabiegów. W aplikacji Kingsoft Writer wystarczy skorzystać z unikatowego narzędzia Paragraph Adjustment Tool, służącego do regulacji akapitów, aby proces maksymalnie uprościć, a ponadto jeszcze znacząco przyspieszyć. Kingston Office 2013 można pobrać stąd

    Krok 1

    Aby rozpocząć formatowanie wybranego akapitu, postaw kursor w dowolnym miejscu obejmującego go tekstu, po czym kliknij znajdującą się na lewym marginesie ikonę Paragraph Layout. Uwaga! Niezależnie od wybranego wcześniej stylu interfejsu ikona ta jest domyślnie włączona. Gdyby jednak po umieszeniu kursora w tekście nie pojawiła się na skraju dokumentu, możesz ją przywrócić, przechodząc do zakładki Home i klikając tekst z obramowaniem.

    Krok 2

    Po kliknięciu ikony z lewego marginesu cały fragment tekstu stanowiący jeden akapit zostaje automatycznie zaznaczony. Zwróć uwagę na otaczającą go ramkę i cztery znaczniki umieszczone na jej krawędziach. Jeśli chcesz zwiększyć lewostronne wcięcie całego akapitu, kliknij lewy brzeg ramki i przytrzymując lewy klawisz myszki, przeciągnij kursor w prawo, w wybrane położenie. Podczas tego procesu program na bieżąco ukazuje wizualny efekt modyfikacji, informując jednocześnie o aktualnej głębokości wcięcia liczonej w znakach. Na podobnej zasadzie możesz skorygować wcięcie akapitu z prawej strony.

    Obraz

    Krok 3

    Z pomocą ramki ustawisz też wcięcie i wysunięcie akapitowe. Służą do tego dwie niewielkie belki umiejscowione na początku dwóch pierwszych wierszy podświetlonego akapitu. I tak przesuwając w prawo pierwszy znacznik, spowodujesz odsunięcie pierwszego wiersza akapitu od lewego marginesu, tworząc wcięcie akapitowe – First Line. Przeciągając w prawo drugi znacznik, zdefiniujesz lewe wcięcie drugiego i kolejnych wierszy danego akapitu (wysunięcie) – Left Indent. W obu przypadkach program na bieżąco będzie cię informował o głębokości wcięcia.

    Obraz

    Krok 4

    Aby utworzyć równe wcięcia pierwszego wiersza w kilku akapitach jednocześnie, wybierz interesujące cię akapity, po czym klikając nań lewym przyciskiem myszki z jednocześnie wciśniętym klawiszem [Ctrl], dodaj je do modyfikowanej grupy. Co istotne, wspomniana ramka pojawia się jedynie wokół ostatnio dodanego akapitu. Potwierdzeniem włączenia do grupy pozostałych akapitów jest utrzymujące się ich zaznaczenie. Do równoczesnego skorygowania wcięcia akapitowego we wszystkich wybranych fragmentach tekstu wystarczy już tylko uchwycenie górnego znacznika aktywnej ramki i przeciągnięcie go w prawo.

    Krok 5

    Jeśli potrzebujesz skorygować odstęp pomiędzy aktywnym akapitem a poprzedzającym go fragmentem tekstu, chwyć i przeciągnij górną listwę ramki. Przesuwając ją w dół, zmniejszysz, a w górę – zwiększysz odstęp międzyakapitowy – Before Spacing. Na podobnej zasadzie działa też przeciąganie dolnej krawędzi ramki regulującej przerwę między akapitem modyfikowanym a kolejnym After Spacing. W obu przypadkach program podaje aktualną liczbę linii, o jaką zmieni się odstęp między akapitami.

    Krok 6

    Po zakończeniu formatowania akapitów wyłącz opcję aktywnej ramki, klikając znajdujący się w jej górnym prawym narożniku znaczek X.

    Obraz

    Zakładka sekcji i rozszerzony plan dokumentu

    Bazujący na wstążce interfejs graficzny 2013 zawiera bardzo przydatną zakładkę Section. Znajdziesz tu funkcje, które pozwolą ci szybko zorientować się w układzie dokumentu, rozplanować akapity, ustalić numery stron, zdefiniować wygląd okładek i spisu treści oraz zarządzać wszystkimi automatycznie wykrytymi sekcjami dokumentu. Dużym ułatwieniem w poruszaniu się po poszczególnych fragmentach tekstu jest również opcja rozszerzonego planu dokumentu Section Navigation, w którym możliwe jest dokonywanie wszelkich niezbędnych zmian na bieżąco.

    Obraz

    Definiowanie nagłówków i tworzenie spisu treści

    Przygotowanie zestawienia tytułów i śródtytułów określających rozdziały i podrozdziały dużego dokumentu nie stanowi większego problemu, jeżeli wiesz, jak wykorzystać opcje programu, które zrobią to za ciebie. Do wygenerowania przewodnika po zawartości dokumentu wykorzystamy opcje oznaczania nagłówków w tekście i funkcję automatycznego tworzenia z nich spisu treści.

    Krok 1

    Po otwarciu dokumentu odszukaj w nim tytuły mające stanowić strukturę przyszłego spisu treści. Każdy musisz sformatować, nadając mu odpowiedni styl. Zrobisz to, zaznaczając zdanie będące tytułem rozdziału, a następnie przypisując do niego styl z listy znajdującej się w zakładce Home. Na podobnej zasadzie określisz nagłówki, które program rozpozna jako podrozdziały. Pamiętaj tylko o wyborze stylu nagłówka odpowiadającego jego lokalizacji w strukturze dokumentu. Do oznaczenia podrozdziałów wykorzystaj style o dalszej numeracji.

    Obraz

    Krok 2

    Gdy wszystkie nagłówki będą już zdefiniowane, przejdź do zakładki Section, kliknij ikonę Contents Page, po czym z rozwiniętego menu wybierz jeden z formatów spisu treści. Kliknięcie dowolnej pozycji rozpocznie proces automatycznego generowania tabeli według wskazanego wzoru. Kilka sekund później na pierwszej stronie dokumentu zobaczysz utworzony właśnie spis treści. Co istotne, zawiera on odnośniki do wskazanych w nim nagłówków. Możesz je aktywować, klikając wybraną pozycję z wciśniętym klawiszem [Ctrl].

    Obraz

    Krok 3

    W razie zmiany układu nagłówków, dodania nowych rozdziałów bądź podrozdziałów konieczna jest aktualizacja spisu treści. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszki na spisie i z rozwiniętego w ten sposób menu kontekstowego wybierz opcję Update Field. Na ekranie pojawi się wówczas niewielkie okno służące do odświeżenia struktury tabeli. Zaznacz w nim pole Update entire table i naciskając przycisk OK, zaktualizuj wygląd spisu treści. Chwilę później masz gotowy nowy, pełniejszy przewodnik po zawartości dokumentu.

    Obraz

    Szybkie wstawianie i formatowanie tabeli

    Proces projektowania tabeli wygląda niemal identycznie, jak w popularnym Office 2010. W odróżnieniu jednak od pakietu Microsoftu Kingsoft Professional Writer ma kilka wyjątkowych funkcji. Dzięki nim możesz błyskawicznie skorygować wymiary tworzonej tabeli, a także w prosty sposób określić liczbę wchodzących w jej skład kolumn i wierszy. Dodatkowo, wbudowane style tabeli pomogą ci zadbać o odpowiednią jej estetykę.

    Krok 1

    W celu wstawienia tabeli do dokumentu postaw kursor w miejscu jej docelowej lokalizacji, po czym wskaż zakładkę Insert i kliknij znajdującą się tu ikonę Table. Wywołasz w ten sposób niewielki panel. W jego pokratkowanym obszarze zaznacz odpowiadającą ci liczbę wierszy i kolumn, przeciągając po nich wskaźnik myszy. Zatwierdź swój wybór lewym przyciskiem myszki, a zarys tabeli pojawi się w dokumencie.

    Obraz

    Krok 2

    Aby zmodyfikować wymiary tabeli, dopasować wielkość jej komórek bądź dodać nowe wiersze i kolumny, naprowadź wskaźnik myszki na wstawiony właśnie obiekt. Zwróć uwagę na szare znaczniki, jakie pojawią się wówczas wokół tabeli. Każdy kryje inną funkcję. Za pomocą ikony (1) możesz przemieścić całą tabelę w inne miejsce, a dzięki ikonie (2) określić docelowe wymiary. Jeśli chcesz szybko zwiększyć liczbę wierszy w tabeli, kliknij ikonę (3) i przytrzymując lewy klawisz myszki, przeciągnij w dół. Obserwuj jednocześnie dorysowujące się komórki. Gdy uznasz ich liczbę za wystarczającą, puść lewy klawisz myszki. Pamiętaj jednak, że program zatwierdza tylko w pełni nakreślone komórki. Na podobnej zasadzie możesz zwiększyć liczbę kolumn w tabeli. Wystarczy przeciągnięcie w prawo znacznika (4).

    Obraz

    Krok 3

    Pozostało już tylko nadać tabeli atrakcyjniejszy wygląd. Najprościej zrobisz to, korzystając z gotowych stylów graficznych dostępnych w zakładce Table Style. Kliknięcie dowolnej pozycji na liście spowoduje, że utworzona tabela automatycznie dopasuje się do wybranego stylu.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie