A A A

Kino w pokoju

PC Format 07/2010
Jesteś miłośnikiem filmów i gier? Ich komfortowe wyświetlanie na ekranie o przekątnej nawet 150 cali zapewni ci projektor. Potwierdził to nasz test czterech najtańszych, 25003000 zł, projektorów HD. Warto poznać i wykorzystać ich możliwości. [Sebastian Kręzel]

Podsumowanie testu

Przetestowaliśmy cztery urządzenia nowej generacji, służące do użytkowania w domu. Zobacz, jakie mają możliwości.

Jakość obrazu

Elementem mającym największy wpływ na całkowitą ocenę projektora jest jakość obrazu. Pod tym względem najlepiej zaprezentował się projektor Acera o dobrym kontraście, chociaż niezbyt wysokiej jasności maksymalnej. To model wykonany w technologii DLP, wyświetlający więc m.in. mniej nasycone kolory niż LCD.

Nieco jaśniejszy od Acera obraz zapewnia zwycięzca naszego zestawienia – projektor Epson EH-TW450. W tym wypadku obraz jest nieco mniej kontrastowy, niemniej jednak realne parametry kontrastu i tak prezentują wysoki poziom.

Najwyższą jasnością maksymalną wyróżnia się Benq W600. Niestety, zmierzona wartość kontrastu w projektorach Benq i Sony jest stosunkowo mała, co wynika z dużej jasności czerni.

Jeśli chodzi o wierność odwzorowania kolorów, najlepiej wypada Sony VPL-BW7. Wadą tego modelu jest zbyt wysoka temperatura barwowa obrazu, czyli zimne kolory. Dobrą temperaturę barwową mają projektory DLP: Acer oraz Benq.

Możliwości

Pod względem możliwości bardzo ciekawa jest konstrukcja Acera, pozwalająca na uzyskanie obrazu 3D. Oczywiście potrzebne są do tego dodatkowe okulary, np. Nvidia 3D Vision (współpracują ze wszystkimi wyświetlaczami w trybie 120 Hz). Pod względem innych funkcji model ten pozostaje jednak w tyle. Dotyczy to np. czasu rozgrzewania, który jest bardzo długi i wynosi około 160 sekund. Lider naszego zestawienia włącza się w ciągu 15 sekund, a wyłącza niemal natychmiast.

Urządzenia Acer i Benq – jak na warunki domowe – pracują zbyt głośno. Na szczęście po włączeniu trybu ekonomicznego dźwięk, jaki wydają podczas pracy, zostaje zredukowany do akceptowalnego poziomu. Benq dodatkowo okazał się projektorem najbardziej prądożernym, co jest konsekwencją wysokiej jasności wyświetlanego obrazu.

Wyposażenie

Każdy projektor został wyposażony w pilot zdalnego sterowania. W przypadku Acera pilot ten pełnił jednocześnie funkcję panelu sterowania. Wśród czterech urządzeń tylko ten ma miniaturowe wymiary. Pozostałe piloty odpowiadały wielkością klasycznym pilotom do sprzętu audio-wideo. Jest to o tyle dziwne, że część z nich miała mocno ograniczoną liczbę przycisków, które spokojnie zmieściłyby się na pilocie znacznie mniejszym.

Większość pilotów działa poprawnie nawet po nakierowaniu nadajnika w stronę ekranu lub ściany pełniącej jego funkcję. Wyjątek stanowił pilot Benq, który nie zawsze działał w takim położeniu.

Jak dobrać ekran do kina domowego oraz zakupionego projektora

Obraz z projektora można wyświetlać na białej ścianie. W większości wypadków daje to zadowalające rezultaty, ale wymagający użytkownicy powinni rozważyć zakup ekranu. Biała farba ma bowiem różne odcienie, czego efektem są przekłamane barwy na wyświetlanym obrazie. Na rynku jest bardzo bogata oferta dobrych ekranów, których ceny zaczynają się od 200 zł, a przeciętna cena to ok. 500 zł.

Wybór ekranu należy rozpocząć od określenia jego typu: do projekcji przedniej (zdecydowana większość ekranów), czy też tylnej. Do wyboru są ekrany rozwijane ręcznie (najtańsze, najprostsze w montażu), elektrycznie oraz montowane na stałe ekrany ramowe. Trzeci szczegół to powierzchnia projekcyjna, która charakteryzuje się danym współczynnikiem odbicia światła oraz kątem widzenia. Pamiętaj, że ekrany o dużym współczynniku odbicia światła mają w wielu przypadkach wąski kąt widzenia.

Także kolor powierzchni ekranu ma znaczenie. Biały ekran jest dobry do projektorów o jasności poniżej 1500 ANSI lumenów, dla jaśniejszych warto wybrać szary, który zredukuje ilość odbitego światła, ale zwiększy kontrast obrazu i nasycenie barw. Do oglądania filmów w półmroku warto wybrać ekran o powierzchni jasnoszarej, a dla projekcji przy intensywnym świetle ekran ciemnoszary. Proporcje ekranu powinny być takie same jak obrazu uzyskiwanego przez projektor. W obecnych urządzeniach jest to 16:9 (1280x720 i 1920x1080) lub 16:10 (1280x800 oraz 1920x1200).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto