Moim zdaniem
|
- Sebastian Stolarczyk
redaktor działu Hardware
Wybierając zestaw głośników 5.1 do komputera, nie zawsze należy się kierować znanymi nazwami firm. Nasz test dowiódł, że zestawy głośnikowe mniej popularnych producentów mogą przewyższyć jakością dźwięku bardziej znane i łatwiej dostępne konstrukcje. Jeżeli mamy taką możliwość, to najlepiej podłączyć zestaw w sklepie i jeszcze przed zakupem ocenić, czy jakość dźwięku jest satysfakcjonująca. Inaczej może nas spotkać niemały zawód. Pamiętajmy także, żeby nie spodziewać się zbyt wiele po zestawach 5.1 za 100–300 zł, bo są przeznaczone głównie do filmów i gier, znacznie gorzej sprawdzają się podczas odtwarzania muzyki.
|
W artykule znajdziesz:
- Różnice między zestawami 5.1 a głośnikami stereofonicznymi
- Wskazówki, na co zwrócić uwagę, kupując głośniki
- Podpowiedzi, jak dopasować zestaw do pomieszczenia
- Wrażenia z testu 7 niedrogich zestawów 5.1
- Opisy przetestowanych produktów
Najprostsze głośniki komputerowe składają się z dwóch kolumienek generujących tony niskie, średnie i wysokie. W ostatnim czasie zestawy te przeżyły sporą rewolucję – dodanie osobnego, trzeciego głośnika odtwarzającego tony niskie. Odseparowanie głośników generujących tony niskie znacznie poprawia brzmienie.
Takie zestawy nadają się dobrze do prostych zastosowań, a także do odtwarzania muzyki. Nie sprawdzają się jednak w filmach DVD z dźwiękiem wielokanałowym, a także współczesnych grach komputerowych, których większość również taki dźwięk zapewnia. Lepszym rozwiązaniem są zestawy 5.1, składające się z pięciu głośników satelitarnych i głośnika niskotonowego (tzw. subwoofera). Systemy głośników kina domowego nadają komputerowi nowe możliwości, ponieważ dźwięk dochodzi do naszych uszu nie tylko z przodu, ale również z tyłu – wszystko w celu uzyskania większego realizmu i poprawienia słuchowych doznań.
Cechy dobrych głośników 5.1
|
- JAKOŚĆ BRZMIENIA
Dźwięk z głośników powinien być naturalny i klarowny, mieć głębokie tony niskie i przyjemne tony wyższe. Najlepiej unikać najtańszych zestawów, bo nie zagwarantują dobrych wrażeń.
- ŁATWA OBSŁUGA
Głośniki powinny być wyposażone w pilot zdalnego sterowania, umożliwiający kontrolę nad głośnością zestawu, a optymalnie również tonów niskich i wysokich. Dopuszczalny jest brak pilota, ale regulacje powinny być w zasięgu ręki, żeby nie było konieczności sięgania pod biurko.
- DUŻE MOŻLIWOŚCI
Dobry zestaw głośnikowy powinien zapewnić możliwość podłączenia różnych źródeł sygnału (5.1, ale także stereo), słuchawek. Dobrze, jeśli głośniki tylne mają długie kable połączeniowe, a głośniki satelitarne dzięki specjalnym uchwytom można zamontować np. na ścianie.
|
W przypadku zestawów kina domowego ogromne znaczenie ma sposób rozstawienia głośników. Ważne jest, aby były one umieszczone zgodnie ze standardem. Umieszczanie ich daleko od miejsca odsłuchu albo – co gorsza – na jednej linii z głośnikami przednimi jest pozbawione sensu. Dobre wrażenia uzyskamy jedynie wówczas, gdy zestaw będzie poprawnie rozstawiony: głośnik centralny z przodu, głośniki przednie ustawione z przodu (nieco po bokach), głośniki tylne nieco za użytkownikiem, mniej więcej na wysokości jego głowy.
Jakość brzmienia
Wybór zestawu głośnikowego 5.1 sprowadza się do określenia wymagań odnośnie jakości dźwięku. Niektórym osobom może zależeć po prostu na uzyskaniu efektu dźwięku przestrzennego lub instalacji wielokanałowych głośników w niewielkim pomieszczeniu. Pod tym względem każdy zestaw 5.1 będzie wystarczający. Inni położą dodatkowy nacisk na jakość brzmienia i mocniejsze uderzenie, co jest szczególnie trudne do uzyskania w większym pomieszczeniu. Pod tym względem zestawy są najbardziej zróżnicowane.
Każdy inaczej odbiera dźwięk, dlatego ważne jest, by sprawdzić głośniki przed zakupem i ocenić, czy brzmienie danego zestawu nam się podoba. Ktoś może lubić brzmienie z dużą ilością tonów niskich, innym może się podobać dźwięk oddany jak najwierniej. Warto zwrócić uwagę na zestawy, które mają głośniki w drewnianych obudowach – zwykle takie głośniki zapewniają lepsze brzmienie.
Parametry i marka
Jednym z często wymienianych parametrów głośników, szczególnie tanich zestawów, jest moc PMPO. Jest to wartość tak wysoka, że praktycznie niemierzalna, dlatego niektórzy producenci bez obawy podają na opakowaniu wartość np. 2000 watów. Natomiast moc RMS (zazwyczaj kilkadziesiąt watów) znacznie bardziej odpowiada rzeczywistości i na jej podstawie można orientacyjnie ocenić głośność zestawu. W rzeczywistości głośniki o mocy RMS 80 watów będą prawdopodobnie grały głośniej od głośników z zadeklarowaną mocą PMPO 1000 W.
Podczas zakupów nie należy się kierować marką sprzętu, bo jest dostępnych wiele zestawów mniej znanych producentów. Ich ceny są podobne do popularniejszych marek, ale zapewniają znacznie lepszy dźwięk (czego najlepszym przykładem jest nasz test). Zatem rozejrzyj się najpierw, czy za tę samą kwotę nie uda się np. kupić mocniejszego zestawu mniej znanej firmy.