1. miejsce - Easy Touch ET-678 Madness
Głośniki w drewnianych obudowach, z imponującym subwooferem. W efekcie tony niskie są potężne, a zarazem ciepłe i miękkie, nie zagłuszają też pozostałych dźwięków. Konstrukcja subwoofera sprawia, że nie słychać charakterystycznego harczenia wydmuchiwanego powietrza. Jednocześnie tony średnie i wysokie brzmią klarownie. O dobrej jakości głośników świadczą także zmierzone parametry – pasmo przenoszenia od 25 Hz, bardzo dobra wierność dźwięku, zniekształcenia wynoszące około 1 procenta dla subwoofera i nieznaczne dla głośników satelitarnych, a przy tym bardzo duże ciśnienie akustyczne, znacznie przekraczające 100 decybeli. Atutem zestawu jest także sposób regulacji parametrów jego pracy i wybór źródła sygnału audio – jest to realizowane za pomocą wygodnego pilota. Jedynym minusem jest właściwie tylko wysoki pobór mocy, wynikający z pozostałych parametrów głośników. Można się też przyczepić do wielkości subwoofera, który jest wysoki i nie wszędzie się mieści.
PLUSY:
- Dobra jakość dźwięku
- Głośność zestawu
- Pilot bezprzewodowy
MINUSY:
2. miejsce - Tracer Solar 5.1
Jest to jeden z najtańszych zestawów głośnikowych 5.1 na rynku, a także niemal najtańszy w naszym teście. Głośniki nie robią szczególnego wrażenia, są zamknięte w plastikowych obudowach, co nie wróży dobrego brzmienia. Jednak jakość dźwięku jest zaskakująca – stosunkowo niewielki subwoofer gra bardzo dobrze. Zastrzeżeń nie budzi również jakość głośników satelitarnych. Odtwarzają trochę za mało tonów wysokich w porównaniu ze średnimi, ale da się to skorygować. Brzmienie jest ogólnie czyste i klarowne, zmierzona wierność dźwięku bardzo dobra, zniekształcenia niewielkie. Jedynym mankamentem jest znacznie mniejsza głośność niż w przypadku zestawu z pierwszego miejsca, dlatego głośniki Solar 5.1 będą odpowiednie do pokoju o małej powierzchni. Jak na ironię, mają one długie, niemal 6-metrowe kable tylnych głośników. Niedogodnością jest na pewno to, że wszystkie regulacje, a także wybór źródła sygnału, są dostępne jedynie na subwooferze.
PLUSY:
- Dobra jakość dźwięku
- Mały pobór mocy
MINUSY:
- Niewielka głośność zestawu
3. miejsce - Mode Com MC-5060
Zestaw głośnikowy o atrakcyjnym, nowoczesnym wyglądzie. Głośniki satelitarne są osłonięte materiałem, który można zdemontować, co jeszcze poprawia ich wygląd. Niestety, jeśli chodzi o brzmienie, są przeciętne, co słychać szczególnie w utworach muzycznych. Dlatego zestaw można polecić głównie do gier i filmów. Subwoofer jest wykonany z drewna, co pozwala uzyskać przyjemne brzmienie, jednak nie jest w stanie pracować na tak niskich częstotliwościach jak zestaw Easy Touch. Plusem jest na pewno to, że głośniki grają tak samo głośno, jak te z pierwszego miejsca (ciśnienie akustyczne do 106 decybeli), i to przy znacznie mniejszej deklarowanej mocy RMS, a także ponad dwukrotnie mniejszym poborze mocy. Podobnie jak głośniki Easy Touch, również ten zestaw został wyposażony w pilot, który pozwala na wygodne sterowanie siłą głosu i poszczególnych tonów, wybór wejścia audio, regulację głośności poszczególnych głośników itp.
PLUSY:
- Głośność zestawu
- Długie kable
- Pilot bezprzewodowy
MINUSY:
- Słaba wierność niskich tonów
4. miejsce - Trust Sound Force Presto 5.1
Zestaw charakteryzuje się najwyżej przeciętnym brzmieniem. Subwoofer w pojedynkę spisuje się dobrze, ale brakuje mu dynamiki, poszczególne uderzenia zlewają się w jeden długi dźwięk. Słabo brzmią również głośniki satelitarne – mają nienaturalne, plastikowe brzmienie, a w utworach muzycznych, czy nawet filmach wysokie tony dominują nad niskimi, nawet dialogi aktorów na filmach nie brzmią dobrze. Dodatkowe pomiary wykazały, że dolna częstotliwość dla subwoofera to 40 Hz (a nie 25–35 Hz jak dla głośników z wyższych pozycji). Wierność dźwięku okazała się jedynie nieco gorsza, a zniekształcenia nieliniowe również są do zaakceptowania. Niestety, te parametry nie przekładają się na rzeczywiste brzmienie. Należy jeszcze dodać, że zestaw Trust został wyposażony w pilot, który pozwala ustawić podobne parametry, co w głośnikach Easy Touch czy Mode Com, jednak jest on znacznie mniejszy i niestety, również mniej wygodny.
PLUSY:
- Wysoka moc RMS
- Pilot bezprzewodowy
MINUSY:
- Ograniczone od dołu pasmo przenoszenia
- Znaczny pobór mocy
5. miejsce - Creative Inspire T6100
Najbardziej znany i rozpoznawalny przez użytkowników zestaw głośnikowy z naszego testu. Niestety, jakość dźwięku rozczarowuje. Jedynie subwoofer radzi sobie nieźle, choć przy zejściu poniżej pewnej częstotliwości słychać bardzo dokuczliwe zniekształcenia dźwięku, które są prawdopodobnie spowodowane przez powietrze wydmuchiwane z otworu subwoofera. Również pomiary wykazują znaczne zniekształcenia tonów niskich. Jednak głośniki satelitarne grają jeszcze gorzej, dźwięk jest nienaturalny i nieprzyjemny, szczególnie w utworach muzycznych. Dlatego jedyne zastosowanie zestawu Creative to oglądanie filmów DVD, bo do słuchania muzyki nie bardzo się nadają. Niestety, również wyposażenie zestawu jest ubogie – użytkownik może regulować siłę głosu tylko na jednym z głośników, a tony niskie na subwooferze. Co więcej, jest to zestaw bez wyłącznika sieciowego – zasilacz jest na stałe podłączony do prądu i nawet przy wyłączonych głośnikach pobiera niepotrzebnie kilka watów mocy.
PLUSY:
- Wysoka moc RMS
- Pasmo przenoszenia
MINUSY:
- Wysoki pobór mocy
- Brak wyłącznika zasilania
6. miejsce - Genius SW-N5.1 1000
Zestaw, w którym zarówno subwoofer, jak i głośniki satelitarne grają zdecydowanie słabo. Niskie tony są odtwarzane od częstotliwości około 90 herców, co negatywnie wpływa na odbiór muzyki, gier i filmów. Ponadto subwoofer cechuje się znacznym poziomem zniekształceń nieliniowych, co wynika z pomiarów i jest wyraźnie słyszalne. Z kolei tony wysokie brzmią sztucznie i nieprzyjemnie, w utworach muzycznych zagłuszając basy. Właściwie jedyne zastosowanie dla zestawu to filmy DVD, oglądane w niewielkim pomieszczeniu i przy ustawionej małej głośności. Jakości tej nie usprawiedliwia niska cena, bo za podobną kwotę można kupić bez porównania lepszy zestaw Tracer. Niestety, Genius nie ma także dobrego systemu sterowania – ustawienie głośności i tonów niskich jest realizowane tylko na subwooferze. Aby zmienić ustawienie, trzeba wejść pod biurko. Jedynym plusem jest niski pobór energii, który wynika z niskiej mocy głośników i wbudowanego wzmacniacza.
PLUSY:
MINUSY:
- Mała moc RMS
- Ograniczone pasmo
- Znaczne zniekształcenia
7. miejsce - Apollo AS-480
Najgorszy pod względem jakości spośród testowanych zestawów. Najsłabszym punktem jest głośnik niskotonowy, który zaczyna w miarę poprawnie pracować przy częstotliwości ok. 90 Hz, a i tak wytwarza dźwięk bardzo zniekształcony. Podczas testów nie udało się ustawić takiego poziomu głośności, przy którym zniekształcenia byłyby mniejsze niż dopuszczalna wartość 10 procent. Również dla głośników satelitarnych pomiary wykazały znaczny, 4-procentowy poziom zniekształceń. W utworach muzycznych zawierających wiele instrumentów dźwięk jest zupełnie nieklarowny, wszystkie głosy zlewają się w jedną całość, niemożliwe jest odróżnienie poszczególnych dźwięków. Nawet w filmach brzmienie nie jest wystarczająco dobre, a niewielka głośność i słabe basy powodują, że zestaw w ogóle nie oddaje atmosfery filmu. Podobnie jak w głośnikach Geniusa siłę głosu i tonów niskich reguluje się tylko na subwooferze, co jest najtańszym, ale i najmniej komfortowym rozwiązaniem.
PLUSY:
MINUSY:
- Mała moc RMS
- Ograniczone pasmo
- B. duże zniekształcenia