Klawiatura jako pilot
Jeśli oglądasz filmy lub słuchasz muzyki na komputerze, multimedialna klawiatura bezprzewodowa może być wygodnym pilotem zdalnego sterowania. Wystarczy ją zaprogramować.
Korzystając z darmowego programu Media Player Hotkeys (MPH) (aplikację można pobrać z serwisu PC Format Programy), przypiszesz skróty klawiszowe do wszystkich funkcji sterujących odtwarzaczem multimedialnym, np. popularnym VLC Media Playerem. Obsługa programu Media Player Hotkeys jest bardzo prosta. Dzięki temu skróty utworzysz w okamgnieniu, a możliwość hierarchizacji obsługiwanych programów do odtwarzania multimediów sprawi, że z danym skrótem klawiszowym będzie współpracował tylko jeden wybrany wcześniej przez ciebie program.
Media Player Hotkeys współpracuje z kilkunastoma najbardziej popularnymi aplikacjami do słuchania muzyki i oglądania filmów. Wymieniamy je w ramce „Odtwarzacze, z którymi współpracuje MPH”.
Programowanie klawiszy multimedialnych
Programu nie musisz instalować. Aby go uruchomić, rozpakuj archiwum ZIP z naszej płyty na dysk twardy komputera.
Krok 1
Po uruchomieniu aplikacji wyświetli się okno główne z wybraną zakładką Hotkeys. Widoczna tu będzie lista funkcji i przypisanych im skrótów klawiszowych (obecnie lista jest pusta). Aby dodać nowy skrót, rozwiń listę funkcji Show popup menu.
Krok 2
Z listy wybierz jedną z funkcji, np. Play, a następnie kliknij Add hotkey. Otworzy się okno, w którym możesz wybrać skrót klawiszowy. Operacja ta składa się z dwóch części. Najpierw w sekcji Modifier zaznacz według uznania klawisz skrótu. Pamiętaj, że nie ma ograniczenia ich liczby.
Krok 3
Następnie w sekcji Keys wybierz i zaznacz typ klawisza, a potem z listy po prawej stronie wybierz docelowy klawisz. Poza przypisaniem nowych akcji zwykłym klawiszom możesz również zmienić działanie dodatkowych klawiszy multimedialnych na klawiaturze – za pomocą opcji Multimedia, oraz dodatkowych przycisków w myszce – opcja Mouse.
Krok 4
Klawisze wybrane w opisanych wycześniej sekcjach składają się na skrót klawiszowy do wybranej funkcji odtwarzacza. Jest on widoczny w dolnej części okna, np. Desc: Ctrl+Alt+. Zakończ przypisywanie klawiszy, klikając przycisk Accept. Okno zostanie zamknięte, a na liście funkcji w oknie głównym pojawi się pierwszy skrót.
Konfigurowanie opcji dodatkowych
Dodane skróty klawiszowe można modyfikować i usuwać. Istnieje też możliwość skonfigurowania opcji dodatkowych.
Krok 1
Jeśli wybrane klawisze nie spełniają twoich oczekiwań, możesz je w dowolnej chwili zmienić. W oknie głównym zaznacz skrót na liście i kliknij przycisk Edit hotkey. Otworzy się okno tworzenia skrótów, gdzie możesz dokonać zmian. Poza edytowaniem równie szybko możesz usunąć wybrane skróty. Zaznacz je na liście i kliknij Delete hotkey.
Krok 2
Przejdź do zakładki Options. W celu uniknięcia uruchamiania programu przy każdym włączeniu komputera zaznacz opcję Start with Windows. Zaznaczenie kolejnych opcji sprawi, że program będzie się uruchamiał w postaci zminimalizowanej – Start minimized, w zasobniku systemowym – Minimize to tray.
Krok 3
Zaznaczenie opcji Close to tray spowoduje, że zamknięcie okna programu sprowadzi go również do zasobnika. Opcja Popup menu icon size służy do zmiany wielkości ikon w menu multimedialnym. Aby zmienić wielkość ikon, rozwiń listę i wybierz wielkość. Przycisk Test pozwoli ocenić wielkość ikon.
Krok 4
Jeśli korzystasz z kilku odtwarzaczy multimedialnych, istnieje możliwość nadawania poszczególnym programom priorytetu. W tym celu wybierz zakładkę Players. Znajduje się tam lista wszystkich obsługiwanych odtwarzaczy. Im wyżej znajduje się dany program, tym wyższy jest jego priorytet, a więc to on będzie w pierwszej kolejności obsługiwany. Zaznacz program na liście i klikając przycisk Up lub Down, ustaw jego priorytet.
Przypisuj skróty z głową
Program stwarza wiele możliwości przypisania klawiszy, jednak niektóre skróty mogą być już zarezerwowane do innych zadań i programów. Tworząc klawisz multimedialny, upewnij się, że narzędzia, z których korzystasz, nie obsługują wybranego przez ciebie skrótu klawiszowego.