Foto/Audio/WideoKlipy na warsztacie

    Klipy na warsztacie

    Kawałki filmów można skleić w prosty sposób za pomocą każdego programu do montażu. Movie Studio jest w stanie wykonać o wiele bardziej skomplikowane przekształcenia. W tym odcinku kursu nauczysz się podstaw stosowania zaawansowanych trików.

    Klipy na warsztacie

    Gdy się przyjrzysz prostokątowi przedstawiającemu klip na ścieżce montażowej (ang. timeline, ścieżka czasu), zauważysz na nim malutkie ikonki. Są to punkty kontrolne, za których pomocą można w łatwy sposób edytować właściwości klipu. W tym odcinku kursu nauczysz się korzystać zarówno z właściwości pojedynczego klipu, jak również całej ścieżki. Zdobytą wiedzę wykorzystamy w praktyczny sposób podczas tworzenia pokazu slajdów i znaku wodnego do filmu.

    Kadrowanie, obracanie i deformowanie obrazu

    Jeżeli nie chcesz pokazać całego kadru wyjściowego materiału, a jedynie jego fragment, wykorzystaj specjalne narzędzie do kadrowania, obracania i deformowania obrazu.

    Krok 1

    Kliknij ikonę edytora właściwości klipu. Na ekranie pojawi się nowe okno. Widzisz w nim rozmiar zastosowanego materiału. Ponieważ tworzony projekt ma rozmiary 1280x720, widać, że oryginalny obraz jest znacznie zmniejszony. Dodatkowo ma proporcje 3:2, a nie 16:9, i nie wypełnia kadru.

    Obraz

    Krok 2

    Wykonaj teraz efekt powiększenia obiektu na zdjęciu do maksimum (bez konieczności interpolowania materiału źródłowego), ale tak, żeby obraz początkowo był mały, a dopiero w 3. sekundzie klipu wypełniał całe okno kadru. Wszelkie zmiany, jakie wprowadzisz, możesz anulować, klikając na obrazie prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu Przywróć.

    Obraz

    Krok 3

    Ustaw kursor w 3. sekundzie klipu, i wpisz wysokość okna projektu – 720 – w pole Wysokość. Została automatycznie utworzona klatka kluczowa. Obraz jest powiększony, ale nadal nie zajmuje całego kadru.

    Obraz

    Krok 4

    Aby obraz zajął cały kadr, trzeba wyłączyć utrzymywanie proporcji materiału, czyli odkliknąć przycisk Skalowanie i w pole Szerokość wpisać szerokość okna projektu – 1280. Ramka na środku kadru pokazuje, jaki fragment materiału źródłowego zostanie pokazany na filmie. Obszar ten możesz przesuwać kursorem, obracać i zmieniać jego rozmiar. Informacje o wprowadzonych modyfikacjach są dostępne w tabeli obok obrazu.

    Obraz

    Krok 5

    Za pomocą przełącznika można ustawić obraz tak, aby zajmował całą przeznaczoną na niego powierzchnię. Po jego wyłączeniu zmiany, które wprowadziliśmy w poprzednich krokach, będą wyglądały tak:

    Obraz

    Krok 6

    Obraz w kadrze można ustawiać nie tylko centralnie względem środka kadru. Wystarczy wyłączyć funkcję Centrowania kadru.

    Przesuwanie obrazu na ścieżce

    Wiele efektów można osiągnąć, przesuwając położenie kadru względem okna podglądu. W ten sposób można zmniejszać obraz, obracać, wyjeżdżać poza kadr. O ile jednak poprzedni warsztat demonstrował manipulację obrazem w obrębie klipu, tym razem manipulujemy całą ścieżką.

    Krok 1

    Kliknij ikonę zaznaczoną na obrazku, aby otworzyć okno kontroli ruchu ścieżki. Kursor przesuń do miejsca, w którym ma się rozpocząć ruch kadru. Jeżeli najpierw postawisz kursor w odpowiednim miejscu, a potem otworzysz okno ruchu ścieżki, kursor od razu będzie ustawiony w odpowiednim miejscu.

    Obraz

    Krok 2

    Łapiąc za rogi prostokąta, zmniejszasz kadr. Chwytając za okrąg, obracasz go, a po złapaniu za układ współrzędnych – przesuwasz go. Zmiany można dokładniej kontrolować, wpisując wartości rozmiaru, przesunięcia i obrotu w odpowiednie pola w sekcjach: Pozycja, Orientacja, Obrócenie. Pamiętaj, że ta funkcja zmienia rozmiar kadru, wychodząc z bazowej rozdzielczości równej rozdzielczości projektu. Jeżeli materiał wyjściowy ma dużo większą rozdzielczość i chcesz pokazać jego fragment, użyj funkcji powiększania w Panoramowaniu (poprzedni warsztat).

    Obraz

    Krok 3

    Przycisk Ruch ścieżki blokuje i odblokowuje zmiany proporcji obrazu. Jeśli chcesz zniekształcić obraz, wyłącz blokadę. Jeżeli natomiast chcesz go szybko skalować bez zmiany proporcji, zostaw blokadę włączoną.

    Krok 4

    W naszym przykładzie chcemy w 22. sekundzie filmu rozpocząć ruch zdjęcia, tak aby w 23. sekundzie zajmowało 1/4 ekranu w połowie prawej krawędzi. Postaw kursor w 22. sekundzie i otwórz okno ruchu ścieżki (krok 1). Kliknij ikonę z symbolem plusa, aby utworzyć klatkę kluczową.

    Obraz

    Krok 5

    Przesuń kursor w oknie ruchu do 23. sekundy i utwórz kolejną klatkę kluczową. Zmniejsz teraz okno filmu i przesuń je do odpowiedniej pozycji. Wygodnie jest przy tym korzystać z okna podglądu filmu:

    Obraz

    Film ze zdjęć – pokaz slajdów

    Film ze zdjęć można zrobić, przeciągając każdą fotkę po kolei na ścieżkę wideo. To jednak żmudna praca. Znacznie lepiej wykorzystać wbudowany w Movie Studio generator.

    Krok 1

    Z menu Wstaw wybierz Pokaz slajdów. W nowym oknie Kreator pokazu slajdów kliknij napis Dodaj zdjęcia i wskaż fotki na dysku komputera. Trzymając przycisk [Ctrl], możesz zaznaczyć wiele zdjęć.

    Obraz

    Krok 2

    Przejdź do zakładki Ustawienia, ustaw czas, przez jaki zdjęcie będzie widoczne na ekranie (1), oraz długość przejścia między fotkami (2) i rodzaj przejścia (3). Kliknij przycisk Stwórz.

    Obraz

    Krok 3

    Ponieważ film ma proporcje 16:9, a zdjęcia 3:2, a w dodatku niektóre są pionowe, trzeba je wykadrować, aby pozbyć się czarnych pasków po bokach. Warto też sprawdzić, czy automatyczne kadrowanie nie wycięło istotnych fragmentów zdjęcia. Rozciągnij kółkiem myszy podgląd na linii czasu, ustaw kursor na zdjęciu i obejrzyj efekt działania generatora.

    Krok 4

    Jeżeli efekt ci się nie podoba, kliknij ikonę edytora właściwości klipu i przejdź do edycji widoku klipu – warsztat „Kadrowanie, obracanie i deformowanie obrazu”. Po wprowadzeniu zmian i dodaniu wszystkich efektów specjalnych wyrenderuj film.

    Zabezpiecz film – dodaj znak wodny

    Znak wodny to półprzezroczyste logo umieszczone w rogu ekranu. Film wyrenderowany w ten sposób niezwykle trudno „ukraść”. Znaku wodnego nie da się bowiem łatwo usunąć, można go najwyżej mało subtelnie zasłonić.

    Krok 1

    Na samym szczycie ścieżek z gotowym filmem utwórz ścieżkę wideo. Włóż na nią swoje logo. Jeżeli logo nie jest prostokątne i nie wypełnia całkowicie powierzchni obrazka, używaj plików PNG, które przechowują informację o przezroczystości tła. Domyślnie obrazek jest powiększany do granic możliwości.

    Obraz

    Krok 2

    Rozciągnij klip ze znakiem od brzegu do brzegu filmu. Złap uchwyt przejrzystości klipu i ściągnij w dół tak, aby znak zrobił się przejrzysty, ale nadal widoczny.

    Obraz

    Krok 3

    Kliknij ikonę ruchu ścieżki. W nowym oknie chwyć kursorem za róg prostokąta, i zacznij go zmniejszać. Zobaczysz, jak na podglądzie filmu zmniejsza się twoje logo. Chwyć kursorem za środek prostokąta i przeciągnij logo w róg ekranu.

    Obraz

    Krok 4

    Moment filmu, od którego logo ma być małe i umieszczone w rogu ekranu, został wybrany przypadkowo. Tymczasem powinno być małe od początku filmu. Aby to zrobić, w oknie ruchu ścieżki trzeba przesunąć klatki kluczowe. W chwili obecnej kursor stoi na utworzonej właśnie klatce z parametrami logo. Kliknij ikonę z symbolem strzałki wstecz, aby przenieść kursor na początek linii czasu. Kliknij ikonę z minusem, aby usunąć początkową klatkę kluczową. Klikając ikonę ze strzałką w prawo, wróć do utworzonej klatki kluczowej. Złap ją kursorem i przeciągnij na początek linii czasu.

    Wybrane dla Ciebie