Klonowanie konfiguracji
Pobierz spakowaną aplikację z internetu, rozpakuj archiwum, otwórz okno foldera i uruchom plik CloneApp.exe z prawami administratora. Pojawi się okno główne, a w nim lista obsługiwanych aplikacji (1), m.in. Google Chrome, VLC Player, Microsoft Office, CCleaner i GIMP. Na liście widoczne są również elementy systemowe, np. Windows Desktop (2), które można umieścić w kopii bezpieczeństwa. Na początek wykonamy backup ustawień wybranych aplikacji i funkcji Windowsa. Możesz zaznaczyć ręcznie te pozycje na liście, które cię interesują, lub skorzystać z opcji Select Installed (3). Wtedy CloneApp przeskanuje zasoby, rozpozna i automatycznie zaznaczy wszystkie zainstalowane aplikacje i elementy.
Aby dowiedzieć się, które konkretnie ustawienia będą archiwizowane, zaznacz wybrany element na liście, np. Windows Media Player (4). W polu obok pojawi się informacja, że w kopii bezpieczeństwa umieszczone zostaną: konfiguracja odtwarzacza, zapisane listy odtwarzania, dane utworów, baza danych z foldera AppData i konfiguracja z rejestru (5).
Kiedy zaznaczysz już wszystkie aplikacje i ustawienia systemowe, których backup chcesz wykonać, wciśnij kartę Backup (6) i w wywołanym oknie kliknij Tak (7), aby potwierdzić chęć uruchomienia procesu kopiowania danych. CloneApp rozpocznie działanie, elementy zaznaczone na liście będą kopiowane jeden po drugim, w prawym panelu widoczne będą również informacje o postępie prac. Po kilku minutach w dolnej części pojawi się informacja o tym, że tworzenie backupu zostało zakończone pomyślnie.
Przejdź do okna folderu, do którego wypakowałeś aplikację CloneApp. Znajdziesz tam podkatalog Backup (8), w którym zapisane zostały kopie zapasowe ustawień wybranych na liście aplikacji i elementów. Podłącz pendrive’a lub dysk zewnętrzny do portu USB i skopuj tam cały folder aplikacji CloneApp wraz z podkatalogiem Backup. Gdy kopiowanie się zakończy, odłącz nośnik pamięci. Backup jest już gotowy. Teraz pokażemy, jak z niego skorzystać, aby ekspresowo skonfigurować system i aplikacje np. na komputerze ze świeżo zainstalowanym Windowsem, albo gdy kolejna aktualizacja od Microsoftu narozrabiała w konfiguracji systemu.
Umieść pendrive’a lub podłącz dysk, na którym umieściłeś katalog aplikacji CloneApp wraz z wykonanym backupem, i skopiuj go na pulpit. Następnie otwórz okno folderu i uruchom plik CloneApp.exe z prawami administratora. System zostanie automatycznie przeskanowany, po czym na liście zaznaczone zostaną wszystkie elementy, które można zaktualizować. Wybierz kartę Restore (9), pojawi się okno informujące, że program odnalazł backup z danego dnia i godziny. Aby uruchomić proces przywracania danych z kopii zapasowej, kliknij Tak (10).
Przywracanie ustawień wygląda podobnie jak tworzenie backupu (patrz krok 3). W prawym panelu okna aplikacji będzie widać postęp kopiowania kolejnych elementów z foldera kopii zapasowej na dysk komputera. Po zakończeniu w dolnej części okna pojawi się informacja, że proces zakończył się powodzeniem Restore process completed (11).
W ofercie producenta programu CloneApp, jest jeszcze drugie darmowe narzędzie – CloneApp for Universal Apps. Służy ono do wykonywania backupu ustawień aplikacji pobranych ze Sklepu Microsoft oraz aplikacji interfejsu UWP (Universal Windows Platform). Obsługa tego narzędzia nie różni się niczym od zaprezentowanego powyżej CloneApp. Należy pobrać z internetu archiwum, rozpakować je, uruchomić aplikacje i postępować tak samo, jak opisaliśmy w poradniku.
Będąc na stronie www.mirinsoft.com, możesz pobrać jeszcze jeden przydatny program – Cleanmgr+. Jest on rozbudowanym zamiennikiem systemowego elementu „Oczyszczanie dysków”, przeznaczonym do usuwania plików niepotrzebnie zaśmiecających systemowy dysk. Korzystanie z niego jest tak samo nieskomplikowane, jak w przypadku opisanych wcześniej narzędzi. Wystarczy wybrać na liście elementy, które mają zostać usunięte, i wcisnąć przycisk Cleanup.