A A A

Klonowanie obrazu

PC Format 5/2008
Obraz z komputera możesz oglądać nie tylko na monitorze. Z łatwością wyświetlisz go również na ścianie lub dużym ekranie za pomocą projektora. Przekonaj się, jakie możliwości w tym zakresie daje notebook i komputer stacjonarny.

Ustawianie rozdzielczości obrazu

Jeśli monitor i projektor mają taką samą rozdzielczość nominalną, nie ma żadnego problemu z ustawieniem jej w systemie. Jeśli jednak projektor ma mniejszą niż monitor (a często właśnie tak jest), masz dwa wyjścia. Możesz ustawić tę mniejszą, licząc się z pogorszeniem jakości obrazu na monitorze (co wyniknie z interpolacji), ale obraz wyświetlany przez projektor będzie miał naturalną, najlepszą dla niego rozdzielczość. Drugie rozwiązanie to ustawienie wyższej rozdzielczości, właściwej dla monitora. Jednak projektor będzie musiał taki duży obraz przetworzyć do własnej rozdzielczości, stosując ekstrapolację. Dlatego będzie się to wiązało z pogorszeniem jakości obrazu wyświetlanego przez projektor. Sztuczna zmiana rozdzielczości (interpolacja lub ekstrapolacja) jest widoczna na tekście, ale na zdjęciach czy filmach być może w ogóle nie będzie zauważalna.

W przypadku peceta masz zawsze dwie możliwości podłączenia projektora: zamiast monitora albo oprócz niego, jako dodatkowego urządzenia wyświetlającego obraz. Jest to możliwe, ponieważ każda współczesna karta graficzna, a nawet układ graficzny zintegrowany z płytą główną, ma przynajmniej dwa wyjścia wideo.

W notebooku wyłączenie standardowego ekranu może się wydawać niemożliwe, ale również te komputery stwarzają możliwość wyświetlenia obrazu tylko przez projektor. Jednak wtedy można często skorzystać tylko z jednego wyjścia wideo – D-SUB albo DVI.

Pewne możliwości konfiguracji ekranów stwarzają także systemy operacyjne (rozpatrujemy Windows XP i Windows Vista), a dodatkowe opcje udostępniają sterowniki popularnych kart graficznych z układami AMD i Nvidia. Kombinacji jest więc naprawdę sporo.

Podłączanie projektora do komputera

Jeśli komputer i projektor są urządzeniami nowoczesnymi, powinny mieć cyfrowe złącza obrazu – DVI lub HDMI. Warto te złącza wykorzystać, bo zapewniają najlepszą jakość obrazu. W przeciwnym wypadku pozostaje jedynie złącze D-SUB. Cała operacja powinna się odbywać przy wyłączonych urządzeniach.


W przypadku komputera stacjonarnego sprawdź, które wyjścia wideo są wolne (nic nie jest do nich podłączone). Najlepiej, by było to złącze DVI. Jeśli wyjście DVI jest zajęte, a karta graficzna nie ma drugiego, możesz wykorzystać D-SUB.


Sprawdź również, jakie złącza znajdują się w tylnej części obudowy projektora. Również mogą to być wejścia analogowe D-SUB, a także cyfrowe DVI. Zauważ także, że nie wszystkie złącza monitorowe są wejściami obrazu – niektóre to wyjścia (są oznaczone jako Monitor Out lub VGA Out).


Podłącz odpowiednim kablem wyjście obrazu z komputera do wejścia projektora, oczywiście najlepiej wykorzystując standard DVI. Jeśli projektor zamiast DVI ma wejście HDMI (które również jest cyfrowe), możesz podłączyć oba urządzenia za pomocą kabla DVI-HDMI (nie są potrzebne żadne przejściówki).


Niestety, zdarzają się również takie komputery, szczególnie te starsze, które mają tylko jedno wyjście na monitor. Na szczęście również wtedy podłączenie projektora jest możliwe, trzeba wykorzystać telewizyjne wyjście S-Video. Kabel S-Video trzeba podłączyć do takiego samego wejścia w monitorze. Niestety, wadą podłączenia jest znacznie mniejsza rozdzielczość obrazu, bo jest to tylko 678x576 pikseli. W wypadku takiego podłączenia projektor jest traktowany jak telewizor, więc pomocny może być artykuł dołączony na płycie CD, dotyczący właśnie podłączania telewizora do komputera.


Po połączeniu obu urządzeń możesz włączyć projektor, a następnie komputer. Ten drugi w czasie rozpoczynania pracy karty graficznej wykryje obecność projektora, co ułatwi jego późniejszą konfigurację.


W przypadku komputerów przenośnych konieczne może być wykonanie jeszcze jednej czynności – włączenia dodatkowego wyjścia wideo (samo podłączenie kabla nie wystarczy). Służy do tego specjalny klawisz funkcyjny. Może być oznaczony na przykład takim symbolem. Wciskając kilkakrotnie ten klawisz, przechodzisz między trzema trybami wyświetlania: tylko ekran notebooka, ekran z projektorem oraz sam projektor (ekran komputera zostaje wygaszony). Podczas konfiguracji najlepiej wybrać ten drugi tryb, a optymalną rozdzielczość można uzyskać w trybie ostatnim.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto