A A A

Kodeki bez tajemnic

PC Format 05/2010
Dostępność filmów w cyfrowych formatach oraz olbrzymia liczba materiałów wideo rozpowszechnionych w internecie czynią obecnie niemal z każdego komputera domowego centrum domowej rozrywki. Jednak sam zakup komputera z preinstalowanym systemem Windows 7 nie wystarcza, by w pełni wykorzystywać go jako cyfrowy odtwarzacz filmów. [AS]

K-Lite i 64-bitowy Windows

Twórcy paczki kodeków K-Lite opracowali dwa warianty pakietów: wersję zawierającą 32-bitowe dekodery i filtry oraz edycję 64-bitową. Jeżeli korzystasz z 64-bitowej wersji systemu Windows Vista albo Windows 7, zalecamy oczywiście zainstalowanie edycji 64-bitowej, jednak – uwaga! – nie zawiera ona wszystkich dekoderów, które są z kolei dostępne w edycji 32-bitowej pakietu K-Lite Codec Pack. Dlatego w przypadku paczek z serii K-Lite możesz (to wyjątek!) zainstalować w systemie obie wersje – 32- i 64-bitową. Oprogramowanie to nie będzie się zakłócać. Wyjaśnienie: teoretycznie także dla systemu 64-bitowego wystarczy instalacja K-Lite Codec Packa 32-bitowego, ale… jeżeli zależy ci np. na tym, by ikony przechowywanych na dysku plików z filmami były widoczne w postaci stopklatek z filmów, to dla 64-bitowych Windows musisz zainstalować 64-bitowego K-Lite Codec Packa.

Powrót do domyślnych ustawień

K-Lite zawiera bardzo dużo opcji konfiguracyjnych, które zachęcają do eksperymentów. Może się jednak zdarzyć, że zamiast ewentualnej poprawy odtwarzania uzyskasz efekt odwrotny do zamierzonego. Jeżeli straciłeś już orientację, co i kiedy było zmienione, nie musisz reinstalować kodeków w celu przywrócenia standardowej konfiguracji. Wystarczy, że skorzystasz z przydatnego narzędzia instalowanego razem z K-Lite Mega Codec Pack.


Rozwiń menu Start i wybierz z niego kolejno K-Lite Codec Pack, Configuration oraz Reset to recommended settings.


Na ekranie pojawi się okno K-Lite Codec Tweak Tool. Pozostaw w nim domyślnie zaznaczone cztery pola wyboru i kliknij Next.


W kolejnym oknie zobaczysz potwierdzenie wykonanej operacji przywrócenia domyślnych ustawień. Kliknij  Finish i gotowe.

Alternatywne zestawy kodeków

Oprócz opisywanego w głównej części artykułu zestawu kodeków K-Lite Mega Codec Pack zamieszczamy na naszym CD alternatywne zestawy kodeków. W zasadzie każdy z zestawów wystarczy do odtwarzania większości popularnych formatów danych za pomocą dowolnej multimedialnej odtwarzarki.

Cole2k Media Codec Pack Advanced
W skład tego stale aktualizowanego pakietu kodeków wchodzą dekodery następujących formatów wideo: AVC, DivX, XviD, 3ivx, On2 VP6, H.264, MP4, MPEG-1, MPEG-2, oraz formatów audio: AC3, DTS, AAC, FLAC, APE, MPC, OFR, MP3, OGG i ATRAC3. Obsługa RMVB wymaga doinstalowania Real Alternative.

Win7codecs
Kolejny zestaw kodeków i filtrów audio-wideo przygotowany specjalnie z myślą o użytkownikach Windows 7. Zaletą Win7codecs jest to, że autorzy zadbali o likwidację ewentualnych konfliktów z już zainstalowanymi kodekami. Ponadto w niektórych konfiguracjach wielogłośnikowych, kiedy sygnał audio jest kierowany z komputera na zewnętrzny zestaw wielu głośników (5.1 lub 7.1) poprzez złącze SPDIF, Win7codecs lepiej radzi sobie z obsługą dźwięku niż K-Lite Codec Pack.

DivX Plus 8.0
Pakiet zawiera kodeki MPEG-4, H.264 oraz oczywiście DivX, a także dwa odtwarzacze: DivX Plus Player i DivX Plus Web Player oraz konwerter DivX Plus Converter. DivX Plus 8.0 jest przydatny, gdy oprócz komputera dysponujesz także urządzeniem certyfikowanym logo DivX. Korzystając z zawartego w pakiecie programu DivX to Go, możesz łatwo przystosować zapisane na dysku filmy do odtwarzania na danym certyfikowanym urządzeniu.

FFDSHow
Pakiet filtrów dekodujących popularne formaty wideo i audio. Zaletą jest wsparcie dla standardu DXVA (DirectX Video Acceleration), dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie mocy obliczeniowej układów graficznych, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku starszych komputerów ze słabszymi procesorami, ale za to wyposażonych w dobre karty graficzne.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto