Kojąca cisza
Do zamontowania zestawu pasywnego potrzeba też sporo miejsca w pobliżu gniazda procesora. Przed zakupem zorientuj się więc, ile miejsca jest na twojej płycie głównej. Zmierz odległości różnych elementów od gniazda procesora – to pozwoli ci określić, jak duży radiator będziesz mógł zainstalować. Niestety, nie jest to metoda uniwersalna, łatwo przegapić jakiś szczegół.
Przy stosowaniu chłodzenia pasywnego nie ma co myśleć o najwydajniejszych procesorach czy overclockingu. Nawet niezbyt wydajne procesory emitują dużo ciepła, z którym takie chłodzenie może sobie nie poradzić. Dlatego obudowę należy wyposażyć w wentylator o dużej średnicy.
- Zestaw chłodzenia Scythe Mugen (wentylator w zestawie) – cena 155 zł
- Pasta termoprzewodząca Arctic Silver 5 (3,5 g) – cena 15,90 zł
- Piła ręczna do metalu – cena od 6,25 zł
Wyłącz komputer. Odłącz od niego wszystkie przewody. Zdejmij pokrywy z obudowy komputera, a następnie połóż komputer na prawym boku.
Odłącz przewód zasilania zestawu chłodzącego procesora. Podnieś dźwignię mocującą radiator. Jedną dłonią trzymaj radiator, drugą zdejmij zaczepy. Jeśli komputer jest wyposażony w procesor i zestaw chłodzący Intela, przekręć wszystkie zabezpieczenia zgodnie ze strzałkami i odciągnij je do góry.
Zdejmij zestaw chłodzący z procesora. Przyjrzyj się płycie głównej i oceń, które z jej elementów wystają ponad poziom gniazda procesora. Elementy, które wystają nieznacznie (do 5 mm), możesz uznać za nieszkodliwe.
Linijką zmierz odległość w poziomie od najbardziej wystających elementów z lewej strony gniazda procesora do podobnych elementów z prawej strony.