Kojąca cisza
Według otrzymanych wymiarów należy wybrać zestaw chłodzenia pasywnego o odpowiedniej podstawie.
Do sklepu udaj się z linijką, żeby zmierzyć zestaw chłodzenia i wybrać taki, którego podstawa zmieści się w określone, wymierzone wcześniej, miejsce na płycie głównej.
Pamiętaj, aby sprawdzić, do jakich procesorów (a właściwie podstawek, np. AM2 , LGA775) jest przeznaczony zestaw chłodzący, który wybierzesz.
W naszym przykładzie całkowicie pasywny zestaw Scythe Mugen tylko nieznacznie ustępował wydajnością zestawowi chłodzenia dostarczanemu wraz z procesorem (testowy procesor to Intel Core 2 Duo E4300). Oczywiście należy liczyć się z tym, że po intensywnej pracy procesora jego temperatura będzie bardzo powoli spadała. W wypadku zestawu dołączonego do procesora temperatura spada szybciej, co jest niewątpliwą zaletą zastosowania wentylatorka. Jednak zamontowanie wolnoobrotowego wentylatora na tylnej ścianie obudowy dla chłodzenia pasywnego (w tym przykładzie był to 12--centymetrowy wentylator dołączony do zestawu) na tyle poprawia skuteczność, że temperatura podczas maksymalnego obciążenia spadła poniżej uzyskiwanej na fabrycznym zestawie chłodzenia.
Dodatkowym zyskiem jest znaczne wyciszenie, bo bez wentylatora zestaw jest bezgłośny, a z wentylatorem głośność wzrasta w niemal niezauważalnym stopniu.
Powyżej prezentujemy wykres temperaturowy procesora przy użyciu zestawu fabrycznego, samego radiatora oraz radiatora z wolnoobrotowym wentylatorem zainstalowanym w tylnej części obudowy.