Komfortowa edycja
Użytkownicy edytora Word w wersji 2007 lub 2010 mogą sobie znacznie ułatwić pracę z programem dzięki prezentowanym poniżej sztuczkom. Większość opisanych trików ma zastosowanie w obu wersjach edytora.
Zmiana kolorystyki interfejsu
Znudził ci się aktualny motyw kolorystyczny interfejsu Worda? Możesz go łatwo zmienić. Bez względu na to, czy masz Worda 2007 czy 2010, do twojej dyspozycji są trzy motywy. Pokazujemy, jak je zmienić, zaczynając od starszej wersji edytora.
Krok 1
Kliknij okrągły przycisk pakietu Office. Następnie z menu, które się rozwinie, wybierz Opcje programu Word.
Krok 2
W oknie Opcje programu Word, które się pojawi, jest domyślnie zaznaczona kategoria Popularne. Po prawej stronie znajduje się sekcja: Najczęściej używane opcje w pracy z programem Word. Odnajdź teraz listę Schemat kolorów i wybierz jedną z trzech dostępnych pozycji, np. Niebieski. Zmiana będzie widoczna po zatwierdzeniu modyfikacji kliknięciem przycisku OK.
Krok 3
W najnowszej wersji Worda kliknij kartę Plik, rozwijając widok Backstage, a następnie kliknij pozycję Opcje.
Krok 4
W oknie Opcje programu Word powinna być zaznaczona kategoria Ogólne. Listę wyboru schematów koloru znajdziesz po prawej stronie okna w sekcji Opcje interfejsu użytkownika w rozwijanym polu Schemat kolorów. Po zmianie motywu kliknij OK, by go ustawić w programie.
Automatyczne wypełniacze
Jeśli potrzebujesz dużo tekstu, w celu np. sprawdzenia w działaniu wybranych narzędzi formatowania w Wordzie, skorzystaj ze specjalnych poleceń – automatycznych generatorów tekstu. Trik działa w obu opisywanych wersjach Worda.
Krok 1
Aby uzyskać polskojęzyczny tekst, otwórz pusty dokument i w dowolnym miejscu wskazywanym przez kursor (np. na początku dokumentu) wpisz polecenie: =rand (x,y), zastępując x oraz y wybranymi wartościami: x odpowiada liczbie akapitów, jaka ma być wygenerowana, a y określa liczbę zdań w każdym akapicie.
Krok 2
Jest jeszcze jedno polecenie generujące tekst: =lorem (x,y). W tym przypadku otrzymasz tekst łaciński. Znaczenie x i y jest analogiczne jak w poprzednim kroku.
Wyrównywanie akapitów skrótami
Funkcje formatowania akapitów są standardowo dostępne na wstążce, jednak zamiast klikać ikony odpowiadające określonym rodzajom wyrównania akapitów, skorzystaj z poniższych skrótów klawiszowych:
[Ctrl]+[L] – wyrównanie akapitu do lewego marginesu
[Ctrl]+[E] – wycentrowanie akapitu
[Ctrl]+[R] – wyrównanie akapitu do prawego marginesu
[Ctrl]+[J] – wyjustowanie (obustronne wyrównanie)
Wstawianie pliku tekstowego do innego dokumentu
Wstawiając tekst do aktualnie edytowanego dokumentu, najczęściej posługujemy się schowkiem i poleceniami kopiowania, wycinania oraz wklejania. Jeżeli tekst, który chcesz wstawić w aktualnie edytowany dokument, znajduje się w odrębnym pliku, otwieranie tego pliku, celem przekopiowania jego treści, jest zbędne. Word pozwala na bezpośrednie wstawienie treści z innego dokumentu.
Krok 1
Zakładamy, że dokument, do którego chcesz wstawić tekst z innego dokumentu, masz już otwarty. Umieść kursor w miejscu, w którym wstawiany z innego pliku tekst ma się pojawić, i kliknij na wstążce kartę Wstawianie.
Krok 2
W grupie Tekst kliknij strzałkę widoczną na przycisku Obiekt. W menu, które się rozwinie, kliknij pozycję Tekst z pliku.
Krok 3
W oknie Wstawianie pliku wskaż plik, którego treść ma być wstawiona do aktualnego dokumentu, i kliknij Wstaw. Treść zostanie wstawiona do dokumentu.
Krok 4
W analogiczny sposób możesz wstawiać w aktualnie edytowany dokument treść innego dokumentu w formie łącza. Nie chodzi tu o wstawienie odsyłacza (linku) do innego pliku, lecz o wstawienie treści w taki sposób, żeby w razie modyfikacji pliku, z którego pochodzi wstawiona treść, również dokument, do którego tekst był wstawiony, został automatycznie zaktualizowany. Wystarczy, że w oknie Wstawianie pliku po zaznaczeniu dokumentu, do którego łącze chcesz wstawić, klikniesz strzałkę widoczną obok przycisku Wstaw i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierzesz Wstaw jako łącze.
Otwieranie plików w widoku chronionym
Ktoś ci przyniósł dokument Worda na flashdysku? Dla bezpieczeństwa otwórz ten dokument, korzystając z trybu chronionego. Dzięki temu, nawet jeżeli otwierany plik zawiera jakieś nieprawidłowe, czy wręcz złośliwe makra, nic się nie stanie. Oto, jak otwierać pliki w trybie chronionym.
Krok 1
Uruchom Worda i rozwiń widok Backstage, klikając kartę Plik. Następnie kliknij pozycję Otwórz. Możesz również skorzystać ze skrótu klawiszowego [Ctrl]+[O] (litera o, a nie cyfra zero).
Krok 2
Na ekranie pojawi się okno Otwieranie. Przejdź w nim do folderu lub flashdysku zawierającego dokument, który chcesz obejrzeć. Zaznacz jednokrotnym kliknięciem plik dokumentu – w naszym przykładzie jest to plik. Następnie kliknij strzałkę widoczną na przycisku Otwórz i z rozwiniętego w ten sposób menu wybierz Otwórz w widoku chronionym.
Krok 3
Wybrany dokument zostanie otwarty i będziesz mógł zapoznać się z jego treścią, bez ryzyka, że uaktywnią się jakieś złośliwe makra. W górnej części okna Worda zobaczysz pasek informujący o pracy w trybie chronionym.
Nieciągłe listy numerowane
Tworzenie list numerowanych w Wordzie jest banalnie proste. Wystarczy, że rozpoczniesz zdanie od liczby, a każdy następny akapit będzie miał automatycznie przydzielony kolejny numer. Automatyka zawodzi jednak, gdy potrzebujesz rozdzielić dwa punkty numerowanej listy akapitem zwykłego tekstu i chcesz, by po tym akapicie numeracja listy była kontynuowana, a nie rozpoczynana od nowa. Można ten problem jednak łatwo rozwiązać. Pokazujemy, jak to zrobić na dwa sposoby.
Krok 1
Pierwszy sposób jest bardzo prosty. Jeżeli dopiero tworzysz listę numerowaną, to po wpisaniu akapitu tekstu nienależącego do listy numerowanej naciśnij klawisz [Enter], a następnie po prostu wpisz kolejny numer pozycji listy – w naszym przykładzie jest to punkt 3. Word automatycznie wznowi numerację następnych akapitów.
Krok 2
Jeżeli tworzysz listy numerowane, wybierając z karty Narzędzia główne i grupy Akapit ikonę Wypunktowanie, zobaczysz, że Word, po aktywacji tej ikony rozpoczyna numerację od 1. Wystarczy jednak rozwinąć menu podręczne – czyli kliknąć ikonę z piorunem i wybrać z niego pozycję Kontynuuj numerowanie. Edytor automatycznie przydzieli aktualnemu akapitowi kolejny numer listy.
Precyzyjna lokalizacja – linie siatki
Dostępny w Wordzie tryb wyświetlania linii siatki bardzo ułatwi ustawienie graficznych elementów w dokumencie.
Krok 1
Otwórz dokument, w którym chcesz ustawić zdjęcia bądź inne elementy wymagające odpowiedniego ułożenia na stronie, i na wstążce kliknij kartę Widok.
Krok 2
W grupie Pokazywanie zaznacz pole wyboru Linie siatki. W dokumencie wyświetlona zostanie siatka ułatwiająca ustawienie elementów graficznych w dokumencie. Siatka ta jest widoczna jedynie na ekranie, na wydruku jej nie będzie. Po aktywacji wyświetlania siatki będzie ona widoczna w każdym otwieranym i nowym dokumencie. Gdy nie będzie już dłużej potrzebna, możesz ją wyłączyć, odznaczając wspomniane pole wyboru Linie siatki.
Szybkie wstawianie hiperłączy
Chcesz szybko umieścić hiperłącze (link) w aktualnym dokumencie? W Wordzie to proste.
Krok 1
Zaznacz w edytowanym dokumencie słowo lub zdanie, które ma być hiperłączem, np. Formatowanie, i wciśnij kombinację klawiszy [Lewy Alt]+[Ctrl]+[H].
Krok 2
Wyświetli się okno Wstawianie hiperłącza, w którym możesz wybrać, jakiego typu hiperłącze chcesz wstawić. Aby np. wstawić link do innego pliku, pozostaw domyślnie zaznaczony przycisk Istniejący plik lub strona sieci Web. Następnie wskaż docelowy plik, do którego ma być utworzone hiperłącze. Kliknij OK.
Krok 3
Zaznaczony wyraz (lub zdanie) zostanie przekształcony w hiperłącze. Gdy naprowadzisz na niego kursor myszki, zobaczysz etykietę wskazującą, do jakiego pliku dany link prowadzi.
Krok 4
Jeżeli nie chcesz, by etykieta zawierała ścieżkę dostępu do wskazywanego pliku, lecz jakiś napis, to w oknie Wstawianie hiperłącza (lub Edytowanie hiperłącza; aby edytować wstawione już hiperłącze, kliknij je prawym klawiszem myszki i wybierz z menu kontekstowego pozycję Edytuj hiperłącze) kliknij przycisk Etykietka ekranowa.
Krok 5
W oknie Ustawianie etykietki ekranowej dla hiperłącza w polu Tekst etykietki ekranowej wpisz teraz nazwę etykietki i zatwierdź zmianę, klikając OK. Gdy teraz naprowadzisz kursor myszki na hiperłącze, zobaczysz, że wyświetlona zostanie ustawiona przez ciebie etykietka zamiast ścieżki dostępu do pliku, do którego prowadzi hiperłącze.
Krok 6
Hiperłącza do stron WWW wstawiasz w analogiczny sposób. Wystarczy, że w oknie Wstawianie hiperłącza zamiast wskazywać plik, wpiszesz adres strony internetowej, np. http://www.pcformat.pl w polu Adres.