Standard lepszy niż QWERTY
|
Najpopularniejszy obecnie stosowany układ klawiszy to QWERTY. Jest znany od roku 1878 i został opracowany w celu spowolnienia tempa pracy na maszynie do pisania. Zbyt szybkie naciskanie klawiszy powodowało zacinanie się dźwigni. Rozwiązaniem alternatywnym jest tzw. układ Dvoraka, który został opatentowany niemal 60 lat później. Jest wynikiem analizy anatomii dłoni oraz częstotliwości wykorzystania poszczególnych liter i cyfr. Najczęściej używane litery są w środkowym rzędzie, najrzadziej używane – w dolnym. Istnieją nawet wersje dla osób niepełnosprawnych, z jedną ręką: wersja dla praworęcznych ma częściej używane litery z prawej strony, układ dla osób leworęcznych jest odwrócony. Wszystko to ma pozwolić na długotrwałe pisanie bez zmęczenia dłoni. Oficjalny rekord szybkości pisania na klawiaturze to 212 słów/min, uzyskany właśnie na klawiaturze Dvoraka. Tylko komu teraz chciałoby się od nowa uczyć lepszego układu klawiszy?
|
|
Podsumowanie testu
W naszych testach sprawdziliśmy szesnaście płaskich klawiatur, znacznie różniących się między sobą konstrukcją, jakością wykonania oraz ceną.
Budowa
Pod względem ogólnej budowy klawiatury bardzo różniły się między sobą. Najlepiej oceniliśmy Logitech Compact Keyboard K300. Przede wszystkim cechuje ją wysoka kultura pracy – poszczególne klawisze działają miękko i cicho. Zdziwiło nas to tym bardziej, że klawisze są mocowane w najprostszy z możliwych sposobów. Kolejne plusy tej konstrukcji to zintegrowana na stałe podpórka pod nadgarstki oraz kanaliki przelewowe (otwory w obudowie odprowadzające płyn w razie jej zalania).
Na uwagę w tym modelu zasługują też płaskie przyciski o małym skoku. Do tego jest to klawiatura pełnowymiarowa z klasycznym rozmieszczeniem przycisków. Szkoda jednak, że spacja jest za bardzo wysunięta w prawo, co także wpłynęło na przesunięcie klawisza [Alt].
Podobnie wygląda układ klawiszy w klawiaturze Cherry, która zajęła 3. miejsce. Choć ogólnie prezentuje się atrakcyjnie, to ze względu na przesuniętą spację i prawy [Alt] korzystanie z polskich znaków jest dość kłopotliwe.
Konstrukcje nietypowe
Na uwagę zasługują dwie konstrukcje Microsoftu: Bluetooth Mobile Keyboard 6000 i Arc Keyboard. Pierwsza jest klawiaturą o ergonomicznym, zaokrąglonym kształcie. Ma też sekcję przycisków numerycznych w postaci osobnej przystawki, która także komunikuje się z komputerem przez bluetooth. Wadą jest niepotrzebne zmniejszenie rozmiaru kursorów.
Druga klawiatura urzeka swoim wyglądem i jakością. Jest mała, lekka, a do tego bardzo estetycznie wykonana. Niestety, ma dwie poważne wady. Jedną z nich jest zbyt duża długość spacji i złe ulokowanie prawego klawisza [Alt]. Drugą wadą jest bardzo wysoka cena.
Eksploatacja
Choć do wszystkiego można się przyzwyczaić, w przypadku eksploatacji zwracaliśmy największą uwagę na układ klawiszy i zgodność testowanych klawiatur z typową klawiaturą peceta. Ten najbardziej popularny nie wymaga po prostu przyzwyczajenia do nowego układu. To m.in. z tego względu klawiatura Cherry JK-0200 Infinity otrzymała najwyższą ocenę ogólną. Równie dobry układ klawiszy mają modele Genius i220, Modecom MC-5003, Media-Tech MT1240 i Tracer Enzo.
W pozostałych konstrukcjach topologia klawiszy odbiega w mniejszym lub większym stopniu od standardu. W wielu przypadkach zmiana dotyczyła pozostałych sekcji klawiszy, bez większych zmian sekcji alfanumerycznej. W rezultacie przesiadka na taką klawiaturę nie jest tak bardzo uciążliwa.