Komputery retro
Atari ST/STE to dwie linie szesnastobitowych komputerów. Możliwości tego debiutującego w 1985 roku sprzętu zdecydowanie przewyższały ośmiobitową konkurencję. Wysoka rozdzielczość wyświetlanego obrazu wpłynęła na rozwój oprogramowania CAD i DTP (z myślą o Atari powstała rozwijana do dziś słynna aplikacja Calamus). Wbudowany interfejs standardu MIDI, umożliwiający podłączenie różnych instrumentów, zagwarantował duże zainteresowanie osób profesjonalnie zajmujących się muzyką. W branży muzycznej Atari ST/STE przetrwało jeszcze bardzo długo po zaprzestaniu produkcji samego komputera. Okienkowy system operacyjny Atari TOS także sprzyjał profesjonalnym zastosowaniom.
Produkt firmy Commodore miał rynkową premierę w 1985 roku (wtedy pojawiła się Amiga 1000) i charakteryzował się przede wszystkim wspaniałymi możliwościami graficznymi. Uzupełniały je świetny dźwięk i wielozadaniowy system operacyjny Amiga OS z graficznym interfejsem użytkownika, Workbenchem. Największą popularność komputer zyskał wraz z pojawieniem się na rynku modelu do zastosowań domowych, Amigi 500. Dodać należy, że w tym samym czasie do sklepów trafiła też Amiga 2000 – komputer dla profesjonalistów. Na popularność wśród użytkowników domowych wpływ miała duża liczba dostępnych gier, a w zastosowaniach profesjonalnych Amiga sprawdzała się przy tworzeniu produkcji multimedialnych, obróbce wideo i grafiki 3D.
Produkcja komputera wystartowała w 1982 roku. Ten ośmiobitowy sprzęt stworzony przez brytyjską firmę Sinclair Research Ltd. należy uznać za pierwszy popularny komputer domowy. Pierwszy oryginalny model – ZX Spectrum 16K/48 K – wyróżniał się gumową klawiaturą, poprawioną dopiero w kolejnych komputerach tej serii. Czarny kolor obudowy przełamany tęczowym paskiem był za to stałą cechą wszystkich maszyn ZX Spectrum. O sukcesie rynkowym i popularności tego komputera zadecydowała niewielka cena, idąca w parze ze sporymi jak na tamte czasy możliwościami sprzętowymi. To zaś przełożyło się na powstanie ogromnej liczby programów i gier, a także wielu urządzeń peryferyjnych. Za sprawą popularności komputera ZX Spectrum powstało wiele dedykowanych magazynów drukowanych, a społeczność użytkowników i pasjonatów aktywna jest do dziś.
Atari XL/XE to dwie serie należące do grupy ośmiobitowych komputerów firmy Atari – pierwsze modele trafiły na rynek w 1983 roku. Podstawową różnicą między seriami były obudowy – te dla serii XE były nowocześniejsze. Modele pochwalić się mogły znacznie lepszymi możliwościami graficznymi (wyższe rozdzielczości, paleta 256 kolorów) i dźwiękowymi (cztery ośmiobitowe kanały) niż konkurencyjne urządzenia. Wyśrubowane parametry miały ograniczone zastosowanie w dostępnym popularnym oprogramowaniu, niemniej gry na Atari były już całkiem atrakcyjne wizualnie. Komputery te były bardzo popularne w Polsce, co wynikało m.in. z dostępności tych maszyn w sieci sklepów Pewex. Popularność sprzętu zaowocowała powstaniem rodzimych firm produkujących oprogramowanie użytkowe i gry dla tych komputerów. Nad Wisłą społeczność skupiona wokół sprzętu firmy Atari wciąż działa.
Oto najpopularniejszy komputer lat 80. – jego popularność odnotowano nawet w księdze rekordów Guinessa, gdzie ten ośmiobitowiec został wymieniony jako najlepiej sprzedający się komputer w historii. Ten wprowadzony na rynek w 1982 roku sprzęt znakomite wyniki sprzedaży zawdzięcza atrakcyjnej cenie, znakomitej polityce marketingowej i ogromnej ilości powstającego oprogramowania. Commodore 64 posiadał wbudowany interpreter języka programowania BASIC, stworzony przez firmę Microsoft – było to uznawane za jedną ze słabszych stron tego komputera. BASIC konkurencyjnego ośmiobitowego Atari posiadał znacznie więcej możliwości, np. polecenia do obsługi grafiki i dźwięku. Popularność Commodore’a zaowocowała jednak powstaniem alternatywy dla wbudowanego interpretera – dystrybuowany na dyskietkach system GEOS był graficznym systemem użytkownika dla ośmiobitowych komputerów.