Koncertujący iPod
Przeprowadzenie takiej operacji na dużej bibliotece muzycznej to praca na kilka dni. W sieci znajdziesz dużo aplikacji, które ułatwiają ten proces. Wystarczy znać nazwę albumu lub wykonawcę, wskazać pliki do otagowania aplikacji, a program wykona większość pracy za użytkownika.
W kilku krokach pokażemy, jak otagować przykładowy album muzyczny za pomocą darmowej aplikacji MP3Tag (do pobrania ze strony ). Program warto polecić, ponieważ korzysta z kilku baz metatagów. Ma także dostęp do bazy danych z okładkami do albumów. Wyświetlanie okładek albumów w iPodzie jest nie tylko ładne, ale sprawia, że wyszukiwanie konkretnych albumów jest prostsze i szybsze.
Instalacja aplikacji nie powinna stwarzać problemów. Po instalacji uruchom program. Wyświetli się okno główne: Mp3tag. Zacznij od otwarcia katalogu, w którym znajdują się pliki do otagowania. Kliknij ikonę Zmień folder, a następnie Wybierz folder z albumem muzycznym – w naszym przykładzie Community Music.
W oknie głównym wyświetlą się nazwy plików oraz pola metatagów: Tytuł, Album, Rok – na razie są puste. Zaznacz wszystkie pliki, wciskając klawisze [Ctrl]+[A]. Teraz wybierz serwer, z którego zostaną pobrane metatagi – z listy wybierz freedb.
Jeśli w plikach brakuje tylko niektórych tagów, MP3Tag potrafi rozpoznać, o jaką płytę chodzi, i automatycznie pobrać brakujące dane. Do przeprowadzenia takiej operacji wystarczą np. poprawne nazwy plików – tak jak w prezentowanym przykładzie. Ta szybsza metoda tagowania bywa zawodna i program nie zawsze potrafi poprawnie rozpoznać pliki. Jeśli chcesz z niej skorzystać, w oknie freedb zaznacz określ z zaznaczonych plików i przejdź do kroku 5.
Jeśli w tagowanych utworach brakuje nawet poprawnych nazw plików, w oknie freedb zaznacz pole określ przez wyszukiwarkę internetową i kliknij OK. Właściwe metatagi dla tagowanych plików możesz znaleźć, wpisując w pole wyszukiwania Tekst tytuł albumu, nazwę wykonawcy lub tytuł którejś z piosenek. W zależności od wpisanej treści zaznacz odpowiednią kratkę. W naszym przykładzie wpisaliśmy tytuł płyty (albumu) – Community Music, więc zaznaczyliśmy kratkę Album. Po wprowadzeniu danych kliknij Next.
Bez względu na to, czy wybrałeś metodę wyszukiwania z kroku 3 czy z kroku 4, dalsze czynności są takie same. Po przeszukaniu bazy danych aplikacja wyświetli wyniki dopasowanych albumów. Wybierz pierwszą pozycję z listy i kliknij przycisk Next.
Po lewej stronie okna zostaną wyświetlone znalezione metatagi. Możesz je porównać z informacjami o płycie, jakie posiadasz, np. z liczbą piosenek, tytułami utworów, rokiem produkcji. Takie informacje bez problemu znajdziesz w sieci albo na pudełku z tagowaną płytą muzyczną. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij OK.
Wyświetli się okno z komunikatem o poprawnym wgraniu metatagów do plików MP3. Kliknij OK. Wszystkie pola (Nazwa pliku, Tytuł, Wykonawca, Album, Rok, Gatunek, Bitrate) w oknie głównym zostały wypełnione danymi.