Konfrontacja gigantów
Prostsze menu ma iPhone – główną część ekranu zajmują tu skróty do aplikacji w postaci ładnych ikon (niestety nie można umieścić kontaktów jako ikon). Można je gromadzić na kilku pulpitach. U dołu ekranu znajduje się konfigurowalny panel z czterema ikonami najczęściej używanych funkcji.
iPhone nie ma podobnej funkcji. Na zablokowanym ekranie wyświetlana jest jedynie informacja np. o nieodebranych połączeniach. Smartfon Apple nie ma także żadnej diody, która informowałaby o nieodebranych połączeniach czy e-mailach, gdy ekran jest wyłączony. HD2 taką możliwość zapewnia.
Obydwa telefony wyposażono w moduł do nawigacji GPS. Na HTC możesz zainstalować dowolny program do nawigacji działający pod Windows Mobile, np. polską AutoMapę. W przypadku iPhone’a wybór jest skromniejszy, ale aplikacje nawigujące, działające z tym smartfonem, sprzedaje Navigon i TomTom.
W obu smartfonach wbudowane aparaty fotograficzne radzą sobie dość dobrze, dopóki nie przyjdzie zrobić nimi zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu lub w nocy. Na zdjęciach wyraźnie widać wówczas ziarno. W HTC sytuację trochę ratuje wbudowana diodowa lampa doświetlająca. Na fotkach z iPhone’a można dostrzec źle działający automatyczny balans bieli.
Funkcjonalność obudwu urządzeń można rozszerzyć za pomocą pobieranych z sieci aplikacji – płatnych lub darmowych.
Wbudowana bateria w obydwu smartfonach wystarczy na 1–2 dni pracy z włączonym modułem Wi-Fi.
iPhone oferuje sieć Orange, Era i Play. Wszyscy operatorzy sprzedają go w specjalnej taryfie przygotowanej dla iPhone’a, gdzie z telefonem otrzymasz co miesiąc pakiet danych do wykorzystania i duży pakiet minut. Skorzystanie z oferty pozwala kupić iPhone’a w niskiej cenie. Niestety musisz liczyć się z wysokim abonamentem wynoszącym od 85 zł (w Play) do aż 345 zł (w Erze).
W zwykłym abonamencie iPhone oferowany jest w Orange i Erze. U drugiego operatora ceny smartfonu są nieznacznie atrakcyjniejsze. Szczegóły oferty wszystkich operatorów oferujących iPhone 3GS znajdziesz w tabelce.