Konserwacja zasilacza
- Suchy patyczek po lodzie
- Duży śrubokręt krzyżakowy
- Mały śrubokręt krzyżakowy
- Precyzyjny śrubokręt płaski
- Cążki do przewodów
- Nożyk tapicerski
- Nowy wentylator 80 mm, najlepiej o łożyskowaniu kulkowym
- Średni pędzel
- Trzy małe opaski samozaciskowe
- Sprężone powietrze lub odkurzacz
- Elektryczna listwa zaciskowa
Wyłącz komputer. Odkręć śrubki mocowania pokrywy obudowy, a następnie zdejmij pokrywę z komputera. Teraz odłącz od wszystkich dysków twardych złącza zasilania. Odłącz je także od napędu optycznego. Należy to zrobić w celu zminimalizowania ryzyka uszkodzenia dysków twardych lub utraty danych przy gwałtownym odcięciu napięcia.
Włącz komputer. Gdy usłyszysz charakterystyczne brzęczenie, wsuń patyczek po lodzie do klatki wylotowej wentylatora w zasilaczu. Wsuń go bardzo płytko do zasilacza – tylko po to, by zablokować wentylator. Nie wsuwaj głębiej, by się nie narażać na porażenie prądem.
Jeśli po zatrzymaniu wentylatora zasilacza buczenie natychmiast ustanie, to znalazłeś winowajcę. Jeśli nadal coś brzęczy, a zasilacz ma drugi wentylator, to w taki sam sposób zatrzymaj jego łopatki. Tą metodą ustalisz, który wentylator należy wymienić.
Nie wyłączaj komputera przyciskiem. Wyjmij za to kabel zasilania komputera ze złącza zasilacza. W ten sposób cały prąd zgromadzony w kondensatorach zasilacza zostanie rozładowany przez płytę główną. Odłącz od komputera pozostałe przewody komunikacyjne.
We wnętrzu obudowy odłącz wszystkie przewody zasilania wychodzące z zasilacza, a podłączone do pozostałych komponentów (płyty głównej, karty graficznej).
Odkręć trzy śrubki mocowania zasilacza w kolejności od 1 do 3. Śrubokrętem poluzuj czwartą śrubkę 4 mocowania zasilacza. Teraz przytrzymaj sam zasilacz prawą ręką, by po jego odkręceniu nie upadł na podłogę. Lewą dłonią wykręć ostatnią śrubkę.
Odłóż zasilacz na bok i pozostaw go na 30 minut. Jest to dodatkowy środek bezpieczeństwa przed porażeniem prądem. W ten sposób pozostałe w zasilaczu ładunki elektryczne powinny się całkowicie rozładować.