Konserwacja zasilacza
Małym śrubokrętem odkręć cztery śrubki mocowania obudowy zasilacza. Jedna śrubka może być zalepiona nalepką gwarancyjną. Tę będziesz musiał zdrapać w miejscu śrubki. Poza tym nożem tapicerskim przetnij ją wzdłuż szczeliny w obudowie.
Jedną dłonią chwyć obudowę zasilacza, a drugą trzymaj za wiązkę przewodów zasilania. Teraz delikatnie odciągaj pokrywę zasilacza w górę. Odłóż na bok obudowę zasilacza.
Dużym śrubokrętem krzyżakowym wykręć wszystkie cztery śrubki mocujące zepsuty wentylator. Ponieważ śrubki te dość ciężko się wykręcają, musisz mocno dociskać śrubokręt, a drugą dłonią przytrzymywać sam wiatrak. W ten sposób zapewnisz mu stabilną pozycję.
Wyjmij wentylator i odłóż go na bok. Przewody zasilania w większości wentylatorów są na stałe przylutowane do płytki zasilacza i nie można ich łatwo odłączyć. Dlatego trzeba je przeciąć.
W niedużej odległości od wentylatora przetnij przewody zasilania cążkami. Weź teraz nóż tapicerski i w odległości 3 mm od końców natnij dookoła izolację tych przewodów. Staraj się robić to na tyle delikatnie, by nie przeciąć drucików biegnących w środku izolacji i się nie pokaleczyć.
Odłóż nóż i końcówkami palców ściągnij nacięte fragmenty izolacji z kabli. Weź łącznik elektryczny i cążkami do przewodów odetnij w niej dwie sekcje.Teraz płaskim śrubokrętem precyzyjnym wykręć do połowy długości wszystkie cztery śrubki dociskowe.
Z jednej strony otworów łącznika wsuń przygotowane końcówki przewodów z płytki zasilacza. Pamiętaj, by przewodów nie wsuwać zbyt głęboko, bo śrubki muszą dociskać odizolowane fragmenty kabelków.
Czy zostały dobrze włożone, ocenisz, oglądając wejścia łącznika z boku. Jeśli będą źle założone, prąd elektryczny nie będzie przesyłany do wentylatora. Teraz płaskim śrubokrętem dość mocno dokręć dwie śrubki łącznika w miejscach, gdzie zostały wsunięte przewody zasilania. Oglądając z boku złączkę, sprawdź poprawność mocowania. Przewody powinny być dobrze dociśnięte śrubkami mocującymi.
Przy złączce nowego wentylatora przytnij przewody cążkami. Jeśli masz wentylator z trzema przewodami, przewód żółty możesz odciąć całkowicie, gdyż nie zostanie on wykorzystany. W sposób opisany powyżej zdejmij izolację z końców przewodów nowego wentylatora.
Tak przygotowane końcówki przewodów wsuń w wolne złącza łącznika elektrycznego. Pamiętaj, by zachować zgodność kolorystyczną przewodów. Jeśli z jednej strony przymocowany został przewód czerwony (lub z czerwonym paskiem), z drugiej strony musi być zamontowany przewód o identycznym kolorze. Tak samo sprawa ma się z przewodami czarnymi.
Jeśli zamienisz kolory przewodów, zainstalowany wentylator będzie tłoczył powietrze w odwrotnym kierunku. Takie rozwiązanie będzie niekorzystne dla zasilacza i może doprowadzić do jego uszkodzenia.
Połóż wentylator na stole w taki sposób, by był skierowany tyłem do ciebie – będziesz widział nalepkę silnika. Teraz weź śrubki montażowe i w każdy otwór powkręcaj je do 2/3 ich długości. Przygotuj się na użycie dość sporej siły docisku, gdyż w nowym wentylatorze nie ma jeszcze wyrobionych nacięć gwintu. Te zostaną utworzone właśnie po pierwszym wkręceniu śrubek.
Teraz w kratce wylotowej zamontuj wentylator w położeniu zgodnym z położeniem wcześniej wymontowanego wentylatora. Z reguły wiatraczek jest zamontowany tak, byś od strony klatki wylotowej widział nalepkę na silniczku wentylatorka. Jeśli masz wątpliwości, poszukaj na jego obudowie strzałki pokazującej kierunek powietrza wydmuchiwanego przez wentylator. Powinna być zwrócona w kierunku kratki wylotowej.
Przykręć nowy wentylator czterema śrubkami. W celu jego ustabilizowania przytrzymuj go drugą dłonią. Następnie zamontowaną kostkę elektryczną przymocuj do wiązki przewodów opaską samozaciskową.
Nadmiar przewodów od strony wentylatora zawiń kilkakrotnie, a następnie taką wiązkę przypnij opaską samozaciskową do jego obudowy. Końcówki opasek samozaciskowych obetnij cążkami.
Załóż teraz pokrywę zasilacza. Nie zapomnij również zamontować w obudowie zasilacza obejmy ochronnej dla wiązki przewodów. Ma ona je chronić przed przypadkowym przetarciem się o obudowę zasilacza, co mogłoby doprowadzić do zwarcia.
Zamknij obudowę zasilacza i przykręć ją śrubkami. Zainstaluj zasilacz w komputerze i podłącz jego wiązki zasilające do odpowiednich dla nich miejsc w komputerze.