Konta dla wszystkich
Powtórz krok pierwszy z poprzedniego warsztatu. W oknie Konta użytkowników przejdź do zakładki Zaawansowane. W sekcji Zaawansowane zarządzanie użytkownikami kliknij przycisk Zaawansowane.
Zobaczysz okno przystawki administracyjnej Użytkownicy i grupy lokalne. Najpierw po lewej stronie okna zaznacz kliknięciem myszki pozycję Użytkownicy. Po prawej stronie pojawią się nazwy kont użytkowników istniejących w systemie. Z pewnością zobaczysz konta, które nigdzie indziej nie są widoczne, np. Pomocnik. Jeżeli chcesz wiedzieć, po co istnieją te konta, przeczytaj ramkę „Dodatkowe konta w Windows XP i Vista”. Kliknij prawym klawiszem myszki w pustym obszarze po prawej stronie okna Użytkownicy i grupy lokalne i z menu kontekstowego wybierz pozycję Nowy użytkownik.
W oknie Nowy użytkownik wypełnij pole Nazwa użytkownika. Pozostałych pól nie musisz wypełniać. W oknie tym znajduje się bardzo przydatne i domyślnie zaznaczone pole wyboru Użytkownik musi zmienić hasło przy następnym logowaniu. Dzięki temu ty, jako administrator i założyciel konta dla kogoś innego, nie musisz definiować hasła, za to posiadacz konta będzie musiał to zrobić. Kliknij przycisk Utwórz, a następnie Zamknij.
Konto jest już założone, ale jakie uprawnienia zostały mu przydzielone? System Windows, podczas tworzenia konta tą metodą, przyporządkowuje je do grupy Użytkownicy. Można to oczywiście zmienić. Jak to zrobić, dowiesz się z dalszej części artykułu, w której opisujemy przydział kont do określonej grupy. Tymczasem poznałeś najważniejsze metody tworzenia kont użytkowników w systemie Windows XP.