Konto na YouTube
Jeżeli często korzystasz z YouTube, oglądając nie przypadkowe, lecz konkretne filmy, załóż swoje konto. Ułatwi to dotarcie do szukanych treści.
Konto umożliwia nie tylko publikowanie własnych filmów, ale także subskrypcję kanałów innych użytkowników serwisu. Serwis powiadomi cię o każdym nowym filmie, który pojawi się na subskrybowanych kanałach, więc nie przegapisz niczego, co chciałbyś obejrzeć. Właściciel konta może też oceniać filmy i pisać komentarze. Przydatnymi funkcjami są również: możliwość dodawania filmów do listy ulubionych i historia wszystkich obejrzanych filmów. Dzięki temu łatwo dotrzesz do oglądanych już materiałów, bez konieczności ponownego ich wyszukiwania.
Zakładanie i konfiguracja konta
Założenie konta jest bardzo proste. Jednak wygląd głównego menu i kolejność, w jakiej serwis oferuje swoje opcje, nieznacznie się różni w zależności od tego, czy konto YouTube jest połączone z kontem Google czy nie.
Krok 1
Aby założyć konto na YouTube, wejdź na stronę serwisu i kliknij przycisk ZALOGUJ SIĘ. Jeżeli masz konto Google, zaloguj się na nie. Jeżeli nie korzystasz z żadnej usługi Google, stwórz konto, klikając UTWÓRZ KONTO.
Krok 2
Wypełnij formularz i kliknij Następny krok. Jeżeli masz konto YouTube połączone z Google, wgraj obrazek awatara. Powinien mieć rozmiary 800 x 800 pikseli i ważyć nie więcej niż 1 MB. Kliknij przycisk Następny krok, a potem Powrót do YouTube. Konto jest już gotowe.
Krok 3
Oglądając dowolny film po zalogowaniu się na swoje konto, możesz kliknąć łapkę w górę lub w dół, aby go ocenić pozytywnie lub negatywnie. Jeżeli chcesz zasubskrybować kanał autora filmu, kliknij przycisk Subskrybuj.
Krok 4
Aby zobaczyć ostatnio oglądane filmy, kliknij na swoim awatarze, a następnie na nazwie playlisty. Aby obejrzeć wszystkie filmy, które oceniłeś jako fajne, kliknij na nazwie playlisty lub Menedżer filmów i z menu po lewej stronie wybierz Fajne.
Krok 5
Aby utworzyć kanał, kliknij swój awatar, z menu wybierz Ustawienia YouTube, potem Utwórz kanał. Jeśli nic się nie stanie, zasubskrybuj dowolny kanał, a następnie kliknij ikonę awatara i wybierz Mój kanał. YouTube zasugeruje ci nazwę kanału, która stanie się także częścią twojego krótkiego adresu. Przykładowo nazwa kanału TeodorZielony oznacza, że adres twojego kanału to youtube.pl/teodorzielony. Jeżeli nie chcesz, aby nazwa kanału była taka, jak sugeruje YouTube, kliknij Aby użyć nazwy firmowej lub innej, kliknij tutaj i wpisz pożądaną nazwę. Jeśli jest dostępna, kliknij Dalej.
Krok 6
Kliknij ikonę awatara i z menu wybierz Mój kanał. Twój kanał to twoje centrum startowe w serwisie YouTube. Po lewej stronie widzisz subskrybowane przez siebie kanały. Środkowa część to twoja aktywność w serwisie. Po prawej stronie wyświetlane są proponowane przez system kanały. Sprawdź je, może przypadną ci do gustu.
Krok 7
Jeśli zniknął obrazek awatara i menu wygląda inaczej niż w kroku 5, to znaczy, że konto Google rozłączyło się z kontem YouTube. Aby ponownie wgrać awatara, kliknij ikonkę z ołówkiem i wgraj obrazek.
Komunikacja
YouTube ma własny system poczty, który pozwala komunikować się jego użytkownikom. System jest dostępny wyłącznie dla osób, które są zalogowane.
Krok 1
Aby napisać e-mail do innego użytkownika, kliknij jego nazwę. Zostaniesz przeniesiony na jego kanał.
Krok 2
Jeżeli jest to kanał nowego typu, kliknij Informacje, a następnie Wyślij wiadomość. Jeżeli jest to kanał starego typu, naprowadź kursor myszy na nazwę użytkownika po prawej stronie okna i z listy wybierz Wyślij wiadomość.
Blokowanie
Jeżeli nie lubisz jakiegoś użytkownika, możesz go zablokować – nie będzie mógł do ciebie pisać i komentować twoich filmów.
Krok 1
Aby zablokować użytkownika, kliknij na jego nazwie. Zostaniesz przeniesiony na kanał użytkownika.
Krok 2
Jeżeli jest to kanał nowego typu kliknij Informacje, a następnie ikonę flagi i z menu wybierz Zablokuj użytkownika. W analogiczny sposób możesz odblokować zablokowanego użytkownika. Jeżeli jest to kanał starego typu – naprowadź kursor myszy na nazwę użytkownika po prawej stronie okna i z listy wybierz Zablokuj użytkownika.
Krok 3
Odblokować użytkownika można też z poziomu książki adresowej. Kliknij swojego awatara i z menu wybierz Menedżer filmów. Z menu po lewej stronie wybierz Skrzynka odbiorcza, następnie Książka adresowa oraz Zablokowani. Kliknij nazwę użytkownika, a potem Odblokuj.
Konfiguracja kanału
Najnowszy, promowany przez YouTube, layout kanału jest tak zaprojektowany, aby wyglądał identycznie na ekranach komputerów, smartfonów i telewizorów. W praktyce cała grafika kanału powinna zmieścić się w prostokącie o wymiarach 1546x423 pikseli. Po wykonaniu obrazka należy go powiększyć symetrycznie względem środka do rozmiaru 2560x1440 i nowy obszar wypełnić tłem. Plik nie może być cięższy niż 2 MB.
Aby zastosować grafikę, kliknij ikonę awatara i z menu wybierz Mój kanał. Następnie kliknij Dodaj grafikę kanału i wskaż wykonany obrazek. Obrazek zostanie przeskalowany przez serwis podczas wgrywania. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że nie wygląda on tak, jak chcesz, kliknij ikonę ołówka i w menu wybierz Edytuj grafikę kanału, aby wgrać nowy obrazek.
Szczegółowe informacje dotyczące grafiki kanału znajdziesz pod adresem http://pcformat.pl/u/631
Wgrywanie filmów
Film można wgrać na swój kanał na kilka sposobów. Najpopularniejszy to kliknięcie i przeciągnięcie pliku na wyznaczone okno.
Jeżeli nagrywasz film smartfonem, możesz wgrać go bezpośrednio na konto YouTube, korzystając z aplikacji serwisu, na które jesteś zalogowany.
Można też wysłać film e-mailem na adres, który znajdziesz w sekcji Przesłane z komórki po kliknięciu awatara i opcji Ustawienia YouTube.
Ostatnim sposobem jest możliwość nagrania filmu bezpośrednio z kamery internetowej podłączonej do komputera – wystarczy kliknąć Prześlij film, a następnie Nagraj.
Przygotowanie filmów
YouTube akceptuje większość popularnych formatów wideo: MOV, MPEG4, AVI, WMV, MPEGPS, FLV, 3GPP, WebM. Akceptuje też pliki MTS z kamer cyfrowych. Jedyne ograniczenie to czas trwania filmu nie dłuższy niż 15 min. Aby pozbyć się tego ograniczenia, wystarczy kliknąć na górze strony Prześlij film, a następnie na dole Zwiększ limit i wykonać polecenia serwisu.
Choć YouTube obsługuje rozdzielczości do FullHD, nie ma co popadać w przesadę i tworzyć filmów zbyt dobrej jakości. Większość użytkowników ogląda w małym okienku domyślną rozdzielczość 480p. W dodatku system konwertuje według własnych algorytmów wszystkie wrzucane filmy i automatycznie obniża jakość zbyt dobrze przygotowanego materiału. Można więc oszczędzić na jakości i przygotować film „w sam raz”, co zaowocuje krótszym czasem renderowania go na komputerze i mniejszym rozmiarem pliku. Przygotowując film, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
Edycja filmu
Serwis umożliwia sporą modyfikację filmów.
Krok 1
Wybierz w menu po lewej stronie okna Menedżer filmów, Przesłane i kliknij Edytuj w dowolnym filmie.
Krok 2
Poniżej okna z filmem, w pozycję tagi wpisz słowa kluczowe, które pomogą znaleźć twój film w wyszukiwarce.
Krok 3
Nad oknem filmu znajdziesz edytor obrazu Ulepszenia. Za jego pomocą możesz obraz modyfikować, a także stabilizować, jeśli drga (ta funkcja daje często „gumowy obraz”, więc używaj jej ostrożnie).
Krok 4
Zakładka Dźwięk umożliwi dodanie ścieżki dźwiękowej, a zakładka Adnotacje okienek z napisami i linkami do innych filmów, pojawiającymi się podczas odtwarzania filmu.
Krok 5
Jeżeli wgrasz surowe pliki z kamery, możesz zmontować z nich film. Po zalogowaniu się na swoim koncie YouTube wpisz adres youtube.pl/editor – pojawi się okno prostego edytora: