Korekcja doskonała
Wada polega na zniekształceniu geometrii obrazu. W efekcie proste linie, np. linia horyzontu, są odwzorowywane na matrycy jako zakrzywione. Są dwa rodzaje dystorsji: wypukła (beczkowa) oraz wklęsła (poduszkowa). Pierwsza występuje zazwyczaj na szerokim końcu zoomu, a druga na długim końcu. Usunięcie dystorsji jest proste dzięki narzędziom do modyfikacji geometrii obrazu w programach graficznych.
ABERRACJA CHROMATYCZNA
Powstaje wskutek różnego kąta załamania światła o określonej barwie, gdy przechodzi ono przez soczewkę. Inaczej zachowują się fale dłuższe (barwa czerwona) inaczej krótsze (barwa niebieska). Aberracja chromatyczna powoduje spadek ogólnej ostrości zdjęcia, a także powstawanie czerwonych i niebieskich przebarwień, które są widoczne na kontrastowych krawędziach. Aberrację chromatyczną można usunąć za pomocą filtrów korygujących w programach graficznych.
ABERRACJA SFERYCZNA
Objawia się spadkiem ostrości na brzegach obrazu. Tego rodzaju aberracji nie usuniemy za pomocą programu graficznego. Można jedynie próbować wyostrzyć całą fotografię, ale nie przyniesie to wzrostu liczby detali, a jedynie zwiększy wrażenie ostrości i poprawi wygląd obrazu na ekranie czy wydruku.
WINIETOWANIE
Wada objawia się spadkiem jasności obrazu na brzegach (A) w stosunku do centrum zdjęcia (B). To wynik połączenia zbyt małej średnicy soczewek oraz cech matrycy, która najlepiej rejestruje promienie padające prostopadle. Na brzegach matrycy promienie padają pod kątem, przez co przetworniki otrzymują mniej światła. Winietowanie łatwo usunąć. Wystarczy za pomocą specjalnego filtru zwiększyć jasność obrazu na brzegach.