W artykule:
- Korzyści ze stosowania testowanych programów
- Nowe ciekawe funkcje kreatywne, ułatwiające porządkowanie
- Porównanie 5 komercyjnych i 4 bezpłatnych menedżerów fotografii
Teoretycznie do katalogowania cyfrowych fotografii wystarczy Eksplorator Windows. W praktyce nie oferuje on wielu funkcji dostępnych w testowanych programach. Warto więc skorzystać ze znacznie bardziej funkcjonalnego menedżera zdjęć. Oprócz zdjęć z dysku można dodawać do kolekcji również fotografie z nośników wymiennych, tworząc w ten sposób bazę zdjęć zawsze dostępną, bez względu na to, gdzie dane zdjęcie jest fizycznie zapisane.
Filtry i sortowanie
W dużym zbiorze zdjęć trudno niekiedy znaleźć potrzebną fotografię. Opisywane programy pozwalają katalogować zdjęcia wraz z wieloma danymi dodatkowymi. Dzięki temu np. przefiltrowanie bazy w celu wyszukania zdjęć wykonanych z lampą błyskową sprowadza się do co najwyżej kilku kliknięć. Chcesz posortować zdjęcia według czasu naświetlania albo ekspozycji?
To również jest możliwe. Do swobody wyboru kryteriów filtrowania trzeba się przyzwyczaić, ale gdy już nauczysz się umiejętnie tagować zdjęcia, funkcje wyszukiwania i sortowania bardzo ułatwią znalezienie potrzebnych ujęć.
Funkcje kreatywne
Uporządkowaną bazę możesz co najwyżej przeglądać. Dzięki funkcjom kreatywnym możesz tworzyć z własnych fotografii ciekawe multimedialne projekty: animowane internetowe galerie, pokazy slajdów z efektownymi przejściami i tłem muzycznym itp. Wiele programów umożliwia również tworzenie fotoalbumów (do wydruku), kartek pocztowych czy kalendarzy.
I nagle okazuje się, że kolekcja zdjęć plus program zamienia twój komputer w studio graficzne.
Reportaż z wycieczki
Jedną z nowszych funkcji jest obsługa współrzędnych GPS zapisanych w pliku zdjęcia. Podczas edycji fotografii w programie można wskazać na mapie miejsce jej wykonania, a odpowiednie znaczniki zostaną dodane i zapisane razem z plikiem zdjęcia. Aplikacja wykorzysta te informacje w sposób kreatywny, umożliwiając np. utworzenie pokazu slajdów stanowiącego chronologiczny zapis wycieczki.
Wysyłka do znajomych
Kolejna sytuacja, w której wielu z nas nagle czuje się fotografami, to imprezy, spotkania rodzinne itp. Inni uczestnicy danego wydarzenia, widząc dokumentującego wszystko zapaleńca, dopominają się później przesłania swoich podobizn. Dzięki funkcji rozpoznawania twarzy skatalogujesz zdjęcia według konkretnej występującej na nich osoby, a następnie utworzysz z wyeksportowanej kolekcji „paczkę wysyłkową”.
W fazie wysyłki warto skorzystać z funkcji „społecznościowych” i wywiesić galerię zdjęć z imprezy np. na ścianie Facebooka czy w serwisie Flickr. Rozwiązanie dużo bardziej wygodne i wizualnie ciekawsze dla odbiorców niż ręczne przesyłanie różnego typu załączników do wielu różnych osób.
Cechy dobrego programu do katalogowania zdjęć
- GEOTAGOWANIE
Nie musisz mieć aparatu wyposażonego w moduł GPS. Dzięki funkcji geotagowania możesz przypisać każdej fotografii miejsce jej wykonania. Idealne rozwiązanie do zautomatyzowanych fotoreportaży z wycieczek.
- ROZPOZNAWANIE TWARZY
Funkcja rozpoznawania twarzy bardzo ułatwia porządkowanie zdjęć. Wystarczy przyporządkować odpowiednie imiona rozpoznanym twarzom, a tworzenie kolekcji zdjęć z wybranymi osobami będzie kwestią kilku kliknięć.
- ODCZYT ZDJĘĆ
Program do katalogowania fotografii uporządkuje zdjęcia niezależnie od ich pochodzenia. Mogą to być zdjęcia wcześniej zapisane na dysku, importowane z aparatu cyfrowego, telefonu komórkowego czy skanowane.