Kurs GIMP-a (cz. 35) uwydatnianie szczegółów fotografii
Z menu Plik wybierz opcję Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku fotografię, na którą chcesz nałożyć efekt, w naszym przykładzie zrodlowe.jpg, i kliknij przycisk Otwórz.
Wykonaj duplikat warstwy źródłowej, klikając ją prawym przyciskiem w okienku warstw i wybierając z menu Duplikuj warstwę.
Z menu Kolory wybierz opcję Inwersja, aby odwrócić kolory skopiowanej warstwy. W naszym przykładzie efekt wygląda tak:
Teraz musisz delikatnie rozmazać warstwę z odwróconą kolorystyką. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Najprostszą metodą jest zastosowanie filtra rozmycie Gaussa. Aby to zrobić, z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie i Rozmycie Gaussa.
Zostanie otwarte okienko o tej samej nazwie. Następnie wprowadź odpowiednie wartości dopasowane do wielkości zdjęcia źródłowego i kliknij OK. W naszym przykładzie szerokość fotografii wynosi 3000 pikseli, więc promień rozmycia otrzymał wartość 12.
Aby zobaczyć rezultat rozmycia, zmień warstwy na Miękkie światło. W naszym przykładzie zdjęcie wygląda tak:
Spróbuj teraz wykonać efekt rozmycia za pomocą wtyczki G’MIC. W ten sposób porównasz obie możliwości i wybierzesz lepszy rezultat. Na początku wyłącz widoczność skopiowanej warstwy i wykonaj duplikat warstwy źródłowej, a następnie wykonaj inwersję kolorów skopiowanej warstwy – tak jak w kroku 3.
Z menu Filtry wybierz G'MIC. Następnie w otwartym oknie wtyczki G’MIC, w sekcji Available filters, odszukaj na liście i rozwiń grupę Repair, po czym wybierz opcję Smooth [bilateral]. W parametrach filtra Smooth [bilateral] ustaw położenie suwaków jak w naszym przykładzie. Kliknij OK.
Zauważ, że detale warstwy z odwróconymi kolorami zostały mocno rozmyte. Teraz zmień Tryb warstwy na Miękkie światło i zobacz, jak uwydatnią się szczegóły. Porównaj wygląd obu warstw z rozmyciem. Prawdopodobnie znacznie lepszy efekt uzyskałeś za pomocą wtyczki G’MIC.