A A A

LED zamiast lampy

PC Format 5/2009
Jedną z wad telewizorów LCD jest słaby poziom czerni, ale podświetlenie LED ma szansę tę niedogodność wyeliminować. Przetestowaliśmy zatem dwa bardzo podobne telewizory LCD marki Samsung, które różnią się właśnie zastosowanym typem podświetlenia. Jeden z nich ma standardowe świetlówki, drugi diody LED.

W tradycyjnych telewizorach LCD do podświetlania matrycy służą świetlówki CCFL, emitujące światło o jednorodnym natężeniu. W najnowszych modelach telewizorów natomiast w tym celu są wykorzystywane diody LED, które mają znacznie więcej zalet niż podświetlenie starszego typu. Diody LED emitują światło RGB o różnym natężeniu. Są ponadto bardziej energooszczędne i trwalsze od lamp fluorescencyjnych (dłużej zachowują fabryczne parametry). Wszystko to powoduje, że obraz w telewizorach podświetlanych diodami LED powinien wyświetlać głębszą czerń, mieć lepszy kontrast i równomierność podświetlenia. Dodatkową zaletą może być mniejszy pobór mocy.

Przetestowaliśmy dwa bardzo podobne telewizory LCD marki Samsung, które mają taką samą przekątną – 46”, i podobny zestaw funkcji, jednak różnią się właśnie zastosowanym typem podświetlenia. Model LE46A656 ma standardowe świetlówki, natomiast LE46A786, wyposażono w diody LED. Ceny obu telewizorów nie są niestety porównywalne. Średnia cena drugiego modelu jest ponad 1000 zł wyższa.

Kontrast

Oba telewizory mają rozdzielczość 1920x1080 pikseli, czyli tzw. Full HD. Jakość obrazu w obu przypadkach jest na pierwszy rzut oka porównywalna, choć konfrontacja poszczególnych parametrów ukazuje znaczące różnice. Model z tradycyjnym podświetleniem lampowym cechuje się według producenta kontrastem 50 000:1, a telewizor z nowszym podświetleniem LED ma według producenta kontrast dynamiczny aż 2 000 000:1. W testach nie uzyskaliśmy aż tak dobrych wartości kontrastu rzeczywistego, ale porównanie obu liczb odpowiada w pewnym sensie rzeczywistości.

Pomiary wykazały, że w czasie wyświetlania całego białego i całego czarnego ekranu kontrast w telewizorze z diodami LED wynosi aż 136 000:1, podczas gdy w tradycyjnym telewizorze uzyskaliśmy już tylko 1240:1. W tym pierwszym przypadku czerń jest wręcz doskonała, pomiar wykazuje jasność 0,001 nitów (kandeli na metr kw.), a obraz w ogóle nie świeci. W drugim czerń jest znacznie gorsza, bo świetlówki pod ekranem cały czas świecą.

Różnica między telewizorami jest jednak znacznie mniejsza, gdy na telewizorze jest wyświetlany mieszany obraz (np. testowa plansza w postaci szachownicy). Kontrast w telewizorze LED spada do 1739:1, nie ma bowiem szansy, by światło z białego pola nie przedostało się do sąsiedniego pola czarnego. Dlatego zmierzona jasność czerni to ok. 0,15 nitów. Jednak kontrast i tak jest lepszy niż w telewizorze ze świetlówkami, bo podświetlenie nie jest jednolite i może być wyłączone w niektórych partiach obrazu, by poprawić na nich czerń.

Pomiary te znajdują potwierdzenie w czasie oglądania filmów, ponieważ wtedy uwagę przyciąga przede wszystkim głęboka czerń w przypadku modelu podświetlanego diodami. Najlepsze rezultaty widoczne są jednak głównie w ciemnym pomieszczeniu, gdy na ekranie jest wyświetlanych dużo ciemnych elementów. Telewizor z podświetleniem LED wyświetla ciemne kolory z jakością porównywalną do telewizorów plazmowych.

Inne aspekty jakości obrazu

Telewizor z podświetleniem LED świeci słabiej niż tradycyjny. Mimo znakomitego współczynnika kontrastu jasność w standardowym trybie wynosi jedynie 136 nitów, czyli przeszło dwukrotnie mniej od 309 nitów zmierzonych w modelu lampowym. Regulacja jasności oraz kontrastu dynamicznego zwiększa tę wartość do prawie 300 nitów, ale po wybraniu podobnych ustawień w telewizorze ze standardowym podświetleniem wartość jasności wzrosła do 400 nitów.

Minusem podświetlenia LED okazała się też jego słaba równomierność. Defekt jest odwrotny niż w tradycyjnym telewizorze LCD – obraz jest ciemniejszy nie na brzegach, lecz na środku. Dopiero wyłączenie funkcji Smart LED pozwala wyrównać podświetlenie, ale wtedy obraz wygląda tak, jak na zwykłym modelu LCD, a czerń jest zdecydowanie za jasna.

Jeszcze jeden mankament to temperatura barwowa obrazu. W trybie filmowym jest to ok. 9000 K, w dynamicznym – ok. 12 000 K. Już w tym przypadku kolory wydają się zbyt zimne, ale w trybie standardowym, w którym są wykonywane wszelkie pomiary do porównań, temperatura przekracza 13 000 K. Dzięki temu obraz wydaje się jaśniejszy i bardziej kontrastowy, ale obiektywnie oceniając jest mniej naturalny. Niestety, nie w zawsze da się temperaturę zmienić, bo np. w trybie dynamicznym nie można wybrać kolorów ciepłych.

W teście odwzorowania barw oba telewizory uzyskały porównywalne rezultaty – błąd koloru wynosi 15–17 punktów. Podobne rezultaty uzyskaliśmy także w teście HQV, ale niestety były to rezultaty bardzo słabe, co oznacza słabą redukcję szumów, mało efektywne wygładzanie krawędzi itd.


Tagi: testy monitory
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto