Telewizor LCD z podświetleniem tradycyjnym - Samsung LE46A656 PLUSY:
- Większa jasność
- Wygodniejszy pilot zdalnego sterowania
- Obrotowa podstawa telewizora
- Nieznacznie lepszy wynik testu HQV
- Funkcja picture in picture
- Cztery gniazda HDMI
MINUSY:
- Zbyt jasna czerń i mniejszy kontrast
Telewizor LCD z podświetleniem diodami LED - Samsung LE46A786 PLUSY:
- Głęboka czerń
- Większy kontrast
- Mniejszy pobór mocy
- Nieznacznie lepsze odwzorowanie barw
- Funkcja picture in picture
- Cztery gniazda HDMI
MINUSY:
- Mniejsza jasność
- Zimne kolory (wysoka temperatura barwowa)
- Zbyt duży pilot, choć z podświetlanymi przyciskami
- Nieruchoma podstawa telewizora
|
Możliwości, wyposażenie
Pod względem możliwości oba testowane modele wypadają niemal identycznie. W obu znajdziemy jednakowo zaprojektowane, wygodne i intuicyjne menu ekranowe, a zatem również podobny zestaw funkcji dotyczących obrazu, dźwięku i konfiguracji programów. Oczywiście model z podświetleniem LED ma w menu opcję Smart LED służącą do włączenia lub wyłączenia tej funkcji.
W testach okazało się, że deklaracje producentów odnośnie większej energooszczędności telewizorów z podświetleniem LED w pewnym sensie znalazły swoje potwierdzenie. Telewizor Samsung LE46A786 z diodami LED pobierał w czasie testów maksymalnie 210 W, co jest niezłą wartością jak na model 46-calowy. Samsung LE46A656 pobrał więcej, bo prawie 230 W. Należy jednak pamiętać, że ten drugi model ma zarazem jaśniejszy obraz, więc efektywność obu rodzajów podświetlenia jest bardzo podobna. W przypadku telewizorów z nowszym podświetleniem LED można zatem oczekiwać oszczędności w rachunkach za prąd, jednak nie należy się spodziewać, że będą to duże różnice.
Telewizory mają identyczny zestaw wejść – cztery gniazda HDMI (jedno z boku) i optyczne wyjście dźwięku. Model LE46A656 ma możliwość obrotu podstawy w lewo i w prawo, dzięki czemu łatwiej np. podłączyć kable. LE46A786 ma podstawę zamocowaną na sztywno.
Ponadto tańszy model LE46A656 ma wygodniejszy pilot. Ten dołączony do telewizora z podświetleniem LED ma przydatną funkcję podświetlenia przycisków, ale jest zdecydowanie za duży. Często trzeba go kilkakrotnie przerzucić w dłoni, aby się dostać do niektórych przycisków. Często tak właśnie bywa, że im droższy telewizor, tym większy pilot.
Końcowa ocena
Ogólna ocena obu modeli telewizorów (z podświetleniem standardowym i diodami LED) wypadła nieco na korzyść modelu podświetlanego tradycyjnymi lampami. Wynika to z testów cząstkowych, gdzie przykładowo telewizor z diodami LED charakteryzował się gorszą temperaturą barwową, minimalnie gorszą równomiernością podświetlenia, nieznacznie gorszym wynikiem w teście HQV, mniej wygodnym pilotem, nieruchomą podstawą monitora. Tych minusów jest więc kilka, a tańszy model ich nie ma.
Bardzo duży kontrast w telewizorze LE46A786 niewiele tu pomaga, bo zwiększanie go w nieskończoność nie ma sensu. W tradycyjnym telewizorze, na czarno-białej planszy testowej, dało się uzyskać ok. 1380:1, przy podświetleniu LED – około 1740:1, zatem między tymi modelami faktycznie nie ma ogromnej przepaści. Po prostu na ekranie z podświetleniem LED obraz wygląda nieco bardziej kontrastowo. Przy ciemnych scenach wrażenie jest jeszcze lepsze, dzięki głębokiej czerni, której nie da się uzyskać przy tradycyjnym podświetleniu matrycy LCD.
Niektórzy jednak takiej poprawy jakości mogą wręcz nie dostrzec, za to będzie irytował ogromny pilot zdalnego sterowania.