Ład w multimediach
Ręczne porządkowanie tysięcy zdjęć, utworów audio i klipów wideo zapisanych na dyskach byłoby bardzo czasochłonne. Aby poradzić sobie z bałaganem, nie tracąc wolnego popołudnia, można wykorzystać najnowszą wersję aplikacji Nero MediaHome.
Nero MediaHome 2016 działa szybko i w dużej mierze automatycznie. Zaraz po zainstalowaniu przeprowadza analizę zawartości dysków twardych, wyszukując zapisane pliki graficzne, audio i wideo. Wszystkie odnalezione multimedia są automatycznie sortowane wg daty powstania. Oprócz tego można oceniać pliki, oznaczać zdjęcia słowami kluczowymi oraz, dzięki algorytmowi rozpoznającemu twarze sfotografowanych osób, tworzyć grupy zawierające fotografie, na których występuje dana osoba. Funkcja geotagowania pozwala wskazać na Mapach Google miejsce, w którym zdjęcie zostało wykonane. Pliki audio katalogowane są automatycznie wg wykonawców, albumów, gatunków i tytułów. Dołączane są do nich okładki albumów, z których pochodzą skatalogowane utwory, a także informacje o parametrach pliku np. częstotliwości próbkowania.
Szybkie katalogowanie i przeglądanie zdjęć
Wykorzystanie programu Nero MediaHome z naszej płyty jest sposobem na bardzo szybkie uporządkowanie kolekcji zdjęć oraz zarządzanie zgromadzonymi na dyskach multimediami.
Krok 1
Po uruchomieniu instalatora odznacz widoczne pola i kliknij przycisk Zainstaluj teraz. Instalator pobierze dane z internetu i zainstaluje aplikację w systemie.
Krok 2
Następnie uruchom program za pomocą ikony na pulpicie Nero MediaHome. Zawartość dysków twardych zostanie przeskanowana automatycznie, a wszystkie znalezione na nich zdjęcia oraz pliki audio i wideo zostaną dodane do biblioteki.
Krok 3
Najważniejszą funkcją programu jest porządkowanie zdjęć. W lewej sekcji dostępne jest menu, za pomocą którego możesz przełączać tryby przeglądania zasobów. Domyślnie wybrany jest tryb Zdjęcia i filmy i folder Wszystkie zdjęcia i pliki wideo.
Krok 4
Oprócz tego w menu do dyspozycji masz przeglądarkę plików audio – Muzyka, odtwarzacz muzycznych płyt CD – Audio CD, tryb generowania pokazów slajdów – Pokazy slajdów oraz Online Storage – dostęp do płatnej usługi online Nero BackItUp.
Krok 5
Środkowa sekcja wypełnia się miniaturami zdjęć, które zostały dodane do biblioteki programu MediaHome. Wielkość ikon możesz regulować za pomocą suwaka. Do dyspozycji jest również tryb szczegółowy włączany za pomocą ikony na pasku narzędziowym. W nim oprócz miniatur wyświetlane są informacje o plikach.
Krok 6
Domyślnie ustawiony jest tryb przeglądania. Widoczne są w nim zdjęcia oraz pliki wideo uporządkowane wg daty wykonania. Obok miniatur zdjęć widoczny jest pasek, dzięki któremu możesz wybrać rok oraz miesiąc.
Krok 7
Gdy to zrobisz, w głównej części okna wyświetlą się wszystkie zdjęcia, których daty utworzenia odpowiadają dacie wybranej na pasku. Aby wyświetlić zdjęcie w pełnych wymiarach, kliknij dwukrotnie wybraną miniaturę.
Krok 8
Przeglądając zdjęcia w trybie pełnowymiarowym, możesz przeskakiwać pomiędzy kolejnymi plikami za pomocą strzałek umieszczonych przy lewej i prawej krawędzi.
Krok 9
Innym sposobem przełączania jest umieszczenie kursora myszki nad górną częścią obszaru, na którym wyświetlane są zdjęcia. Wtedy wyświetli się animowany pasek podglądu miniatur zdjęć. Możesz nawigować w jego obrębie za pomocą kółka na myszce, wybierając w ten sposób miniaturę zdjęcia, które chcesz zobaczyć na pełnym ekranie. Aby powrócić do widoku miniatur, kliknij ikonę lub naciśnij klawisz Esc.
Krok 10
Gdy zaznaczysz jedną z miniatur, w prawej części ekranu na pasku wyświetlą się szczegółowe informacje dotyczące zdjęcia (Informacje multimedialne) . Możesz tutaj, korzystając z pola Tagi, dodawać do wskazanych zdjęć słowa kluczowe. Pomoże ci to podczas przeszukiwania biblioteki.
Krok 11
Jeśli chcesz dodać do już skatalogowanych zasobów kolejny folder ze zdjęciami (np. znajdujący się na pamięci USB), przejdź do lewego menu, kliknij prawym przyciskiem myszki element Wszystkie zdjęcia i pliki wideo i z menu wybierz opcję Dodaj folder do biblioteki.
Krok 12
W otwartym oknie Opcje kliknij widoczny przycisk Dodaj ręcznie i na następnym ekranie wskaż folder, w którym pojawiły się nowe zdjęcia. Program przeanalizuje jego zawartość i doda odnalezione zdjęcia do biblioteki.
Krok 13
Jeśli włączysz przeglądanie w trybie Muzyka i wybierzesz folder Wszystkie muzyczne, otrzymasz dostęp do odnalezionych na dyskach i skatalogowanych plików audio. Korzystając z górnych zakładek, możesz uporządkować zasoby audio, np. sortując je alfabetycznie lub wg wykonawcy albo przynależności do gatunku.
Wskazywanie na mapie miejsc wykonania zdjęć
Dzięki funkcji geotagowania możesz oznaczać zdjęcia, a następnie uporządkować je według miejsc, w których zostały wykonane.
Krok 1
Aby wskazać na mapie miejsce zrobienia zdjęcia, włącz tryb Linia czasu, zaznacz miniaturę zdjęcia, na prawym pasku rozwiń element Miejsca i w polu poniżej wpisz nazwę miejscowości lub adres miejsca, w którym zdjęcie zostało wykonane, np. Łyse. Następnie naciśnij klawisz Enter.
Krok 2
Na pasku wyświetli się mapa ze znacznikiem umieszczonym w miejscu odpowiadającym wprowadzonemu adresowi. Jeśli znajduje się on w złym miejscu, możesz go przesuwać po mapie za pomocą myszki.
Krok 3
Gdy ustawisz już znacznik w dobrym miejscu, kliknij przycisk OK widoczny w małym oknie wyświetlanym nad znacznikiem. Miniatura zdjęcia w panelu obok zostanie oznaczona takim samym znacznikiem.
Krok 4
Od tej pory za każdym razem, gdy wybierzesz miniaturę zdjęcia, na prawym pasku wyświetlą się dane dotyczące miejsca wykonania zdjęcia – Szerokość geograficzna i Długość geograficzna. Gdy klikniesz zakładkę Miejsca widoczną w górnej części paska, wyświetli się mapa z oznaczonym miejscem wykonania zdjęcia.
Oznaczanie twarzy osób widocznych na zdjęciach
W przeglądaniu zdjęć pomaga tryb rozpoznawania twarzy. Pomaga on szybko zidentyfikować i przypisać osoby do zdjęć w bibliotece.
Krok 1
Gdy po raz pierwszy skorzystasz z trybu rozpoznawania twarzy program MediaHome przeanalizuje zawartość biblioteki i wyświetli miniatury zdjęć. Są na nich widoczne twarze – kliknij wybraną miniaturę i w miejsce napisu Nienazwana wpisz np. imię i nazwisko widocznej osoby.
Krok 2
Miniatura zdjęcia zostanie podpisana i umieszczona w górnym obszarze, tworząc grupę. Gdy ją klikniesz, wyświetlą się miniatury, na których widać twarze automatycznie przypisane przez program do danej osoby.
Krok 3
Poniżej wyświetlone są miniatury, na których widać twarze sugerowane, które możesz ręcznie dodać do danej grupy, klikając przycisk Tak wyświetlany po najechaniu kursorem myszki na daną miniaturę. Aby powrócić do poprzedniej planszy, naciśnij Wszystkie twarze.
Krok 4
Nowo dodane do bibliotek zdjęcia oraz fotografie, na których twarze osób nie zostały przez aplikację rozpoznane, możesz oznaczyć ręcznie. W tym celu zaznacz miniaturę zdjęcia, na prawym pasku rozwiń element Twarze i kliknij napis Wprowadź nazwę osoby.
Krok 5
Zdjęcie wyświetli się w pełnych wymiarach, a twarze widocznych na nim osób zostaną oznaczone białymi prostokątami. Kliknij napis Wprowadź nazwę osoby i wpisz imię i nazwisko widocznej postaci. Jeśli jest już ona w bazie danych, skorzystaj z podpowiedzi.
Krok 6
Gdy już oznaczysz osoby na fotografiach, przejdź do wyszukiwarki, której pole umieszczone jest w prawym górnym rogu okna. Kliknij napis Wyszukaj zdjęcia i pliki, po czym wpisz imię osoby, której zdjęcia chcesz wyświetlić. Po chwili okno wypełni się miniaturami fotografii, na których jest ona widoczna.