Łap obraz i rób notatki
Tworzysz zrzut ekranowy, by zaprezentować coś znajomym bądź współpracownikom, ale nie wiesz, jak zwrócić ich uwagę na konkretne szczegóły? Zamiast pisać wyraź to obrazem. Pomoże ci w tym darmowe narzędzie Skitch.
Programów służących do uwieczniania tego, co aktualnie znajduje się na pulpicie, jest mnóstwo. Mało który jednak pozwala tworzyć zrzuty ekranu, umożliwiając natychmiastową edycję i szybkie udostępnienie po modyfikacjach. Natomiast w Skitchu wystarczy kilka kliknięć myszy, by w prosty sposób zamienić zdjęcie pulpitu w wiadomość graficzną, efektowną notatkę bądź zabawny obrazek z dodanymi kolorowymi adnotacjami, ikonami i strzałkami. Co więcej, dzięki współpracy z Evernote’em, jedną z najpopularniejszych aplikacji służących do gromadzenia wszelkiej maści notatek, efektem pracy można podzielić się ze znajomymi za pośrednictwem poczty e-mail, Facebooka, Twittera, a także samego Evernote’a.
Tworzenie zrzutów ekranowych i ich edycja
W nieskomplikowanym interfejsie programu nie sposób się pogubić, jednak na wszelki wypadek kolejnym etapom przechwytywania obrazu towarzyszą czytelne wskazówki. Brakuje ich co prawda podczas edycji zrzutów ekranowych, ale tutaj pomaga niewielka liczba opcji i ich ułożenie. Na przykładzie przechwyconego fragmentu naszej strony internetowej pokazujemy, jak oznaczyć określone części obrazu i opatrzyć je komentarzem, a także jak ukryć bardziej poufne informacje.
Krok 1
Po zainstalowaniu programu jego pierwsze uruchomienie nastąpi automatycznie. Na ekranie pojawi się sporych rozmiarów okno startowe z wyraźnie zaakcentowanym elementem zrzut ekranu. Postępując zgodnie z zaleceniami pojawiającymi się w dymkach, kliknij to miejsce bądź skorzystaj z rozwijanego menu i wybierz odpowiadającą ci opcję.
Krok 2
Jeśli zdecydujesz się na wykonanie zrzutu ekranu, będziesz musiał wskazać fragment, który chcesz zapisać. Korzystając z przyciemnionego obrazu i kursora z liniami pomocniczymi, kliknij i przeciągnij myszką, zaznaczając tę część ekranu, która ma znaleźć się na obrazie. Puszczenie klawisza myszki automatycznie przeniesie wyróżniony obszar wprost do okna programu, gdzie od razu możesz rozpocząć jego edycję.
Krok 3
Na początek przyjrzyj się umieszczonemu z lewej strony pionowemu paskowi. Znajdziesz tu podstawowe narzędzia – dodasz strzałki (1), adnotacje tekstowe (2), kształty (3), użyjesz markera (4), stempli (5), zastosujesz pikselizację (6), wykadrujesz i zmienisz rozmiar (7).
Krok 4
Zaraz po utworzeniu zrzutu domyślnie wybranym narzędziem jest generator strzałek, co zresztą zauważysz, przesuwając wystylizowany kursor myszki nad przechwyconym fragmentem ekranu. Dodawanie takich kolorowych znaczników do obrazu warto zacząć jednak od kliknięcia ikony (8) i zmienienia barwy. Jeśli osiem podstawowych kolorów to dla ciebie za mało, rozwiń zakładkę zaawansowane, a otrzymasz dostęp do pełnej palety barw.
Krok 5
Teraz wystarczy już tylko narysować pożądaną strzałkę, naciskając lewy klawisz myszy i przeciągając kursor do miejsca, które ma zostać wskazane. Wielkość strzałki zależna jest od długości ruchu. Po narysowaniu strzałki możesz zmodyfikować rozmiar obiektu, ponownie go klikając i posługując się wyraźnie zaznaczonymi punktami. Podobnie działa dodawanie do obrazków odpowiednich adnotacji. Oczywiście w każdej chwili możesz cofnąć ostatnie operacje i zacząć wprowadzanie zmian od nowa.
Krok 6
Jeśli chcesz zaznaczyć konkretne fragmenty zrzutu ekranu, możesz zrobić to na kilka sposobów. Menu Kształty pozwoli ci jednym ruchem myszki narysować prostokąt, owal, elipsę czy linię prostą. Z kolei narzędzia ukryte pod ikoną z symbolem markera zapewnią ci swobodę, pozwalając samodzielnie rysować i zakreślać tekst.
Krok 7
W celu urozmaicenia obrazu możesz skorzystać z zestawu pieczątek. Choć wszystkie mają jeden, z góry ustalony rozmiar, po ich umieszczeniu na zdjęciu możesz zmienić ich orientację, przesuwając punkt po okręgu, a także, po naciśnięciu znacznika a, dodać w tym miejscu własny krótki opis.
Krok 8
Przed udostępnieniem swojego zmodyfikowanego zrzutu ekranowego warto zadbać o usunięcie z niego tych szczegółów, którymi lepiej się nie dzielić. W tym celu możesz wykorzystać efekt pikselizacji. Wystarczy, że na pasku narzędziowym klikniesz Piksele, po czym zaznaczysz myszką obszar, który ma zostać zamazany.
Dzielenie się gotowymi projektami
Choć każdy utworzony zrzut ekranu można zapisać na dysku w postaci obrazu w jednym z pięciu dostępnych formatów (PNG, BMP, JPG, PDF bądź TIFF), wyjątkowość tego programu wynika z bardzo łatwego udostępniania innym przygotowanych projektów, w tym także dzielenia się nimi w w serwisach społecznościowych. Aby móc skorzystać z tej możliwości, trzeba wcześniej zalogować się w usłudze Evernote.
Krok 1
Aby to zrobić, odszukaj w panelu programu, na jego górnej listwie, stosowną pozycję, po czym kliknij ją myszką. Następnie w nowo wywołanym okienku wpisz swoje dane logowania (adres email i hasło), po czym naciśnij przycisk logowania. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta w usłudze, skorzystaj z odnośnika Zarejestruj się teraz. Po znalezieniu się na witrynie Evernote wystarczy podać swój adres e-mail, utworzyć hasło i kliknąć Załóż konto.
Krok 2
Po pomyślnym zalogowaniu możesz wykorzystać odnośnik Zapisz w Evernote, by błyskawicznie zapisać swój projekt w formie notatki graficznej w chmurze Evernote, umożliwiając sobie w ten sposób przenoszenie go pomiędzy posiadanymi urządzeniami. O rozpoczęciu i zakończeniu tej operacji poinformują cię stosowne komunikaty:
Krok 3
Teraz bez problemu udostępnisz znajomym swoje zrzuty ekranu, rozwijając menu Udostępnij i wskazując pożądaną opcję. Jeśli klikniesz Skopiuj URL do schowka, uzyskasz możliwość podzielenia się stworzoną właśnie grafiką czy to poprzez e-mail, czy za pośrednictwem komunikatora. Gdy odbiorca kliknie otrzymany odnośnik, zapisana w chmurze notatka zostanie wyświetlona w witrynie Evernote.
Krok 4
Pamiętaj, że w przypadku wyboru serwisu społecznościowego pokroju Facebooka opublikowanie twojego szkicu poprzedzi wyświetlenie strony udostępniania. Musisz wskazać na niej np. oś czasu, na którą trafić ma dołączony obrazek, dodać opis i zdecydować, kto powinien móc zobaczyć materiał. Publikacja musi zostać zatwierdzona, np. kliknięciem Udostępnij link.
Krok 5
Warto wiedzieć, że program posiada jeszcze jedna przydatną funkcjonalność – zawartość jego okna można przeciągnąć wprost do przygotowywanej wiadomości e-mail. Jeśli chcesz skorzystać z tego triku, skorzystaj z niewielkiej zakładki umieszczonej u dołu głównego panelu. Kliknij ją, przytrzymaj i upuść w obrębie tworzonego e-maila. Miej na uwadze, że w zależności od miejsca, na które przeciągniesz miniaturę obrazu, uzyskasz albo grafikę wstawioną do treści wiadomości, albo błyskawicznie skonwertowany załącznik.
Kieszonkowy szkicownik
Skitch, będąc graficznym rozwinięciem notatnika Evernote, w pełni korzysta z dobrodziejstw chmury. Narzędzie to nie byłoby przy tym tak praktyczne, gdyby nie posiadało własnej wersji mobilnej. Co ciekawe, program dostępny na urządzeniach z systemem Android i iOS oferuje nieco więcej ciekawych funkcji niż jego komputerowa odsłona. Aplikacja pozwala zrobić zdjęcie, które od razu można graficznie opisać. Mobilny Skitch umożliwia także skorzystanie z Map Google, by zapisać plan okolicy, w której aktualnie się jest – możesz naszkicować na nim trasę i miejsce spotkania, po czym wysłać całość znajomym. Dzięki dotykowemu interfejsowi obsługa aplikacji jest przy tym znacznie bardziej intuicyjna. Na tym jednak różnice się kończą, bo w mobilnej odsłonie programu dostępny jest podobny zakres opcji, a na darmową wersje nałożone są takie same ograniczenia, np. funkcja opisywania plików PDF jest dodatkowo płatna.