Wymiana dysku, chociaż prosta, ma wadę – użytkownik traci system, programy, własne pliki itd. Co prawda system i programy można zainstalować od nowa, a ważne dane przywrócić z kopii zapasowej, ale jest to czasochłonne. Bardzo upraszczamy to zadanie. Na płycie DVD zamieszczamy program, który pozwoli przenieść całą zawartość starego dysku na nowy (czyli sklonować dysk). W artykule pokazujemy, jak podłączyć nowo zakupiony dysk do peceta lub laptopa, przenieść na niego dane i odłączyć stary dysk. Obecnie wszystkie nowe dyski mają interfejs Serial ATA, dlatego skupimy się wyłącznie na nich.
Uwaga! Sprawdź błędy na dysku
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności musisz koniecznie sprawdzić, czy system plików na starym dysku, który chcesz przenieść na nowy dysk, nie zawiera żadnych błędów. W przeciwnym razie Acronis True Image Home 2010 nie będzie mógł sklonować dysku.
Otwórz okno Mój komputer. Na pierwszej partycji kliknij prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz Właściwości. W otwartym oknie przejdź do zakładki Narzędzia i kliknij Sprawdź. W kolejnym oknie zaznacz opcję Automatycznie napraw błędy systemu plików i kliknij Rozpocznij. Może być konieczne ponowne uruchomienie komputera. W podobny sposób sprawdź pozostałe partycje dysku.
Podłączenie dysków twardych do komputera
Sposób podłączenia dysków może być bardzo różny. Najłatwiej jest, gdy pecet ma kilka portów Serial ATA. Podłączasz do nich dysk stary, nowy i kopiujesz dane. W przypadku notebooka przeprowadzka na nowy dysk będzie trudniejsza.
Podłączanie dysku do peceta
W celu podłączenia nowego dysku do peceta musisz otworzyć obudowę komputera.
Po wyłączeniu peceta i otwarciu jego obudowy wsuń nowo zakupiony dysk do wolnej kieszeni na dyski. Gdy nie ma miejsca na drugi dysk, możesz go położyć koło otwartej obudowy – zamontujesz go później, po wyjęciu starego dysku.
Zamocuj nowy dysk w obudowie. Zazwyczaj wystarczy do tego przykręcenie czterech krótkich śrubek: dwóch z lewej strony i dwóch z prawej strony dysku.
Podłącz do dysku dwa kable: Serial ATA (1) oraz zasilający (2). Drugą końcówkę kabla SATA podłącz do dowolnego portu SATA płyty głównej. Możesz już uruchomić komputer.