Łatwa przesiadka
Uruchom program, przejdź do sekcji Tools & Utilities i kliknij Clone Disk. Tym razem w oknie kreatora Clone Disk Wizard wybierz opcję Manual i kliknij Next.
W kolejnym oknie kreatora wskaż dysk źródłowy, z którego program ma pobrać dane, po czym kliknij Next.
Analogicznie wskaż dysk docelowy, na którym mają być umieszczone dane.
W kolejnym oknie wybierz ręczną metodę podziału nowego dysku na partycje (Manual). Kliknij Next.
Program sam podzieli dysk na partycje, podobnie jak w rozdziale „Łatwe klonowanie”, ale tym razem masz możliwość zmiany parametrów każdej partycji. Kliknij więc dwukrotnie na jednej z nich – pojawi się okno: Partition Settings. W polu Partition size ustaw potrzebną wielkość partycji, np. 100 GB, i kliknij Accept. W podobny sposób skonfiguruj pozostałe partycje.
Kiedy znowu powrócisz do głównego okna Clone Disk Wizard, pozostałe czynności będą takie same jak w rozdziale „Łatwe klonowanie”. Dane zostaną skopiowane na nowy dysk.
W przypadku notebooka wymontuj stary dysk, jak pokazaliśmy we wskazówce „Dysk z laptopa podłączony do peceta”, w krokach
1–3. W jego miejscu zamontuj nowy dysk. Jeśli zakupiłeś obudowę USB na dyski zewnętrzne, możesz umieścić w niej stary dysk i używać go w roli zewnętrznej pamięci przenośnej.
W przypadku peceta możesz odłączyć kabel zasilający oraz SATA od starego dysku i wyjąć stary dysk z komputera. Jednak możesz go nadal wykorzystywać, np. jako nośnik do wykonywania kopii zapasowych. Pozostaw go więc w komputerze, jednak zmieniając ustawienia BIOS-u w ten sposób, by system uruchamiał się z nowego napędu, jak pokazaliśmy w warsztacie „Dysk z laptopa podłączony do peceta”.