Łatwe animacje GIF
Za pomocą aplikacji Giffing Tool można przekształcić dowolny ruchomy obraz wyświetlany na ekranie komputera w efektowną, zapętloną animację GIF. Pokażemy, jak zrobić GIF z fragmentu filmu na YouTube.
Format obrazu GIF, choć ma już niemal 30 lat, przeżywa swoją drugą młodość. Jest to spowodowane jego unikatową cechą – możliwością zapisania krótkiej, zapętlonej animacji. Animacje GIF cieszą się popularnością także ze względu na prostotę i specyficzny, klasyczny wygląd, który jest wynikiem prymitywnej metody kompresji, bazującej na palecie ograniczonej do 256 kolorów.
Łatwym sposobem na zrobienie animowanego GIF-a jest przekształcenie fragmentu filmu, np. z YouTube, za pomocą wyspecjalizowanego narzędzia Giffing Tool, które automatyzuje cały proces.
Tworzenie gifów za pomocą Giffing Tool
Warsztat bazuje na bezpłatnej wersji narzędzia Giffing Tool, której ograniczeniem jest dodawanie do pliku GIF adresu strony domowej.
Krok 1
Aby pobrać program, wejdź na stronę www.giffingtool.com, kliknij: Download, Download Now, Buy Later. Rozpakuj archiwum ZIP i kliknij ikonę uruchomieniową. Aplikacja wymaga do działania środowiska .NET 4.0. Pobierz je ze strony http://pcformat.pl/u/884.
Krok 2
Krok 3
Po zakreśleniu pojawi się powiadomienie o sposobie zatrzymania nagrywania (klawisz [Esc]). Naciśnij Tak, aby powiadomienie się powtarzało.
Krok 4
Uruchom klip z YouTube (bez przesuwania okna!). Po zarejestrowaniu sekwencji, która ma się znaleźć w pliku GIF, naciśnij klawisz [Esc]. Czas zarejestrowanego filmu nie powinien przekraczać 10 sekund. Po zakończeniu nagrywania pojawi się okno Editor.
Krok 5
Okno edycji składa się z uproszczonej linii czasu oraz znajdującego się poniżej podglądu. Aby przyciąć klip do odpowiedniej długości, przejrzyj go, korzystając z elementów sterujących (Play itp.), ustaw początek i koniec ujęcia za pomocą zielonego znacznika początku klipu oraz czerwonego znacznika końca.
Krok 6
Giffing Tool ma także bardziej zaawansowane narzędzia edycyjne. Za pomocą narzędzia Nożyczki możesz zaznaczyć i wyciąć fragment klipu. Kopiuj oraz Wklej umożliwiają przenoszenie klatek. Możesz także usunąć zaznaczony fragment, klikając X.
Krok 7
Jeśli coś pójdzie nie tak w czasie edycji, możesz ponowić rejestrowanie. Jeśli nie przemieściłeś okna przeglądarki i nie zmieniłeś kształtu pola odtwarzacza YouTube, kliknij Record last area lub wskaż nowy obszar po kliknięciu Record new area. Do klipu możesz dograć także dodatkowy fragment innego filmu. Służy do tego opcja importu klatek z pliku GIF zapisanego na dysku – przycisk Import.
Krok 8
Największym wyzwaniem jest kontrola objętości pliku. Informację o przewidywanej „wadze” GIF-a możesz w każdej chwili sprawdzić w pasku statusu, w dolnej części okna Editor. Aby zmniejszyć objętość, możesz przyciąć kadr narzędziem Crop. albo zmniejszyć liczbę pikseli w pliku wynikowym, wpisując mniejszy rozmiar w polu Size.
Krok 9
Inną sztuczką jest usunięcie części pojedynczych klatek z sekwencji. Po kliknięciu Time remapping, pojawi się okno Time Remapping. Przy domyślnych ustawieniach narzędzie usuwa z całej sekwencji co drugą klatkę. Jeśli efekt przyspieszenia jest zbyt duży, wybierz z listy Every opcję Third Frame lub Fourth Frame, co usuwa odpowiednio co trzecią lub co czwartą klatkę. Wybór potwierdź, klikając Done.
Krok 10
Po zakończonej edycji zapisz GIF, klikając ikonę Dyskietki. Po zapisaniu GIF-a pojawi się okno podglądu pozwalające wysłać klip do jednej z galerii internetowych. W tym celu kliknij ikonę z symbolem strzałki w górę, a z menu wybierz np. usługę Imgur, która pozwala na udostępnianie GIF-ów bez konieczności zakładania konta. Po chwili pojawi się informacja o przesłaniu klipu, a link zostanie automatycznie skopiowany do schowka systemowego.