Gmail to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych serwisów pocztowych na świecie. Jest szybki, niezawodny, stosunkowo łatwy w obsłudze, i to mimo zintegrowania z innymi usługami Google. Do tego jest też w pełni darmowy, przynajmniej w podstawowej wersji. Co więcej, wygoda posiadania jednego konta Gmail na komputerze i smartfonie sprawia, że chętnie korzystają z niego i starsi, i młodsi. Nie każdy wie jednak, że wystarczy garść rozszerzeń, dodatkowych aplikacji i kilka trików, by praca z Gmailem stała się bardziej efektywna i znacznie przyjemniejsza.
Praca w trybie offline
Choć mogłoby się wydawać, że Gmail jako usługa sieciowa nie będzie działać bez dostępu do internetu, dzięki specjalnej aplikacji Gmail Offline dostępnej w Chrome Web Store możesz odczytywać wiadomości, zarządzać nimi, a nawet tworzyć nowe e-maile, pozostając w trybie offline. Wszystkie wprowadzone zmiany zostaną zsynchronizowane z twoim kontem, gdy tylko znów podłączysz się do sieci.
Zaawansowane wyszukiwanie wiadomości
By łatwiej odnaleźć konkretną wiadomość w skrzynce odbiorczej mieszczącej kilkaset, a może i kilka tysięcy e-maili, warto poznać metody pozwalające na zawężenie obszaru poszukiwań. Samo wpisanie słowa kluczowego w polu wyszukiwania Gmaila najczęściej nie wystarcza do precyzyjnego namierzenia pożądanej przesyłki. Do tego idealnie nadają się specjalne operatory wyszukiwania. Oto kilka przydatnych formuł:
from:Rafał OR from:Szymon – użyj, aby Gmail pokazał wszystkie listy od Rafałów i Szymonów;
after:2015/11/15 before:2015/12/01 – pozwoli ci wyszukać wszystkie wiadomości ze wskazanego przedziału czasowego
filename:png – dzięki temu w skrzynce wyświetlone zostaną tylko wiadomości zawierające wskazany rodzaj plików
Szybkie odzyskiwanie miejsca
Wbrew pozorom dość łatwo wyczerpać dostępny w Gmailu limit bezpłatnego miejsca, szczególnie że oferowane 15 GB przestrzeni dyskowej współdzielone jest z innymi usługami Google – Dyskiem i Zdjęciami. W takiej sytuacji trzeba zabrać się za porządki i zwolnić trochę miejsca. Najłatwiej usunąć największe wiadomości – tylko jak je znaleźć w gąszczu innych e-maili? To proste – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Gmaila i wpisując np. frazę size: 5m wyświetlić listę tych, które zajmują dokładnie wskazaną ilość miejsca (5 MB). Podobnie działa operator larger: 7m, choć w tym przypadku wyszukiwane są wiadomości większe niż 7 MB. Co ciekawe, istnieje też trzecia opcja – specjalny serwis www.FindBigMail.com, który po otrzymaniu dostępu do twojej skrzynki dokładnie ją przeskanuje i wskaże największe e-maile.
Jak poznać, kto sprzedaje twoje adresy e-mail?
Gmail ignoruje kropki w swoich adresach e-mail – jeśli więc zakładając konto posłużyłeś się imieniem i nazwiskiem przedzielonym kropką, dla systemu Google nie jest to istotne. Daje to jednak całkiem spore możliwości, jeśli chodzi o dzielenie się swoim adresem w sieci. Wystarczy, że zapisując się np. do newslettera podasz e-mail z kilkoma charakterystycznie wstawionymi kropkami, by później móc z całą stanowczością stwierdzić, czy dany adres pojawia się w napływającym spamie. Co ciekawe, podobnie działa znak „+” wstawiony w adres e-mail – Google go ignoruje, a usługi z subskrypcją przyjmują.