Inne komponenty
Wśród testowanych komputerów jedynie Benq ma 1 GB pamięci. Asus ma 2 GB RAM-u, a modele MSI i Toshiby są fabrycznie wyposażone w 3 GB RAM-u. W takim przypadku preinstalowany system Windows 7 jest uzasadniony. W Toshibie jest to nawet system 64-bitowy.
Jeśli chodzi o grafikę, niemal wszystkie komputery są w stanie odtwarzać HD Video (wyjątkiem jest Benq). W trakcie oglądania pojawiają się jednak problemy – niektóre filmy zapisane w trybie 1080p nie są wyświetlane płynnie, czasem pojawiają się artefakty.
Najgorzej jest oczywiście w przypadku Flash Playera – nawet małe animacje flash na stronach WWW nadal potrafią skutecznie spowolnić komputer, nie mówiąc już o płynnym odtwarzaniu HD Video np. z YouTube.
Klawiatura i touchpad
Wszystkie testowane komputery mają dobre klawiatury, ale każda ma jakieś udziwnienia. W obu komputerach MSI są np. po dwa klawisze odwróconego ukośnika: jeden nad enterem, drugi po lewej stronie spacji – ten drugi utrudnia pisanie. Klawisze z dolnego rzędu stukają, pogarszając komfort korzystania z komputera.
Wśród urządzeń wskazujących najlepiej oceniliśmy rozwiązanie Toshiby – standardowy touchpad o lekko matowej powierzchni, z wyraźnie wyczuwalnymi krawędziami. Jednak lewy i prawy przycisk touchpada są zbyt od siebie oddalone.
Mobilność
Jeśli chodzi o wymiary, oba modele MSI wyróżniają się wśród pozostałych. Są wyposażone w wystający od dołu akumulator – ma on pojemność podobną do akumulatorów w pozostałych modelach (ok. 60 Wh), ale tylko firmie MSI nie udało się go dobrze ulokować w obudowie.
Jeśli chodzi o czas pracy na baterii, najlepiej pod tym względem spisuje się Benq i Toshiba. Maksymalny czas pracy to ponad 8 godzin. Najgorszy wynik osiągnął MSI U230 wykorzystujący platformę AMD. Zarówno procesor, jak i grafika pobiera sporo prądu (maksymalną moc komputera szacujemy na ok. 25 watów), dlatego czas pracy na baterii wynosi 2,5–5 godzin.
Nietypowe rozwiązania
Jednym z ciekawszych elementów jest układ sieciowy Intel 5150 w komputerze Toshiba. To nie tylko układ Wi-Fi standardu 802.11n, pracujący w pasmach 2,4 i 5 GHz. To także układ WiMAX, działający w paśmie 2,5 GHz. W przypadku komputerów Benq jednym z opcjonalnych elementów wyposażenia jest modem UMTS (HSUPA 3.75G).
W komputerze Benq interesująca wydaje się możliwość zastosowania dwóch dysków: obok tego montowanego fabrycznie można też – wg informacji producenta – użyć SSD. Jednak po otwarciu dolnej pokrywy obudowy okazuje się, że nie chodzi o SSD, lecz o kartę miniPCIe z pamięcią flash. Karty takie kosztują ponad 200 (zależnie od pojemności) i są trudno dostępne.
Asus także wpadł na oryginalny pomysł dotyczący dysku twardego: Eee PC 1201N ma dysk o pojemności 250 GB, a dodatkowe 500 GB firma oferuje w postaci usługi Web-
Storage, która przez pierwszy rok jest bezpłatna. Zatem łączna przestrzeń na dane wynosi 750 GB.