Lightroom dla Androida
Adobe udostępniło za darmo mobilną wersję swojego flagowego programu dla fotografów. Na tablecie lub smartfonie możesz teraz nie tylko poprawiać zdjęcia zrobione urządzeniem mobilnym, ale także modyfikować pliki z dowolnego aparatu cyfrowego.
Zestaw edycyjny w mobilnym Lightroomie składa się mniej więcej z tych narzędzi, które w wersji desktopowej znajdziesz w zakładce Basic. Mimo to aplikacja ma dużo większe możliwości niż np. edytor wbudowany w androidową przeglądarkę zdjęć. Zaletą aplikacji jest możliwość stosowania wbudowanych efektów wizualnych, wadą zaś brak możliwości tworzenia i zapisywania własnych stylów obrazu. Na szczęście dostępna jest inna niezwykle przydatna funkcja pozwalająca na kopiowanie ustawień między zdjęciami w katalogu, co pozwala łatwo przeprowadzić korekcję tonalną i kolorystyczną serii zdjęć.
Aplikacja współpracuje z desktopowym Lightroomem, co jest możliwe dzięki chmurze Adobe Creative Cloud, do której można podłączyć obydwie wersje edytora zdjęć, by za jej pośrednictwem wymieniać dane. Dzięki temu można udostępnić kolekcję zdjęć na pececie, potem dokonać selekcji ujęć i podstawowych korekt na tablecie, a na koniec zsynchronizować zmiany.
Funkcja działa tylko wtedy, gdy mobilny Lightroom jest używany w ramach Adobe Creative Cloud. Instalując mobilnego Lightrooma z Google Play, masz prawo do 30-dniowego okresu próbnego. Jeśli nie wykupisz abonamentu (kosztuje 12,5 EUR/m-c), będziesz mógł dalej edytować zdjęcia przechowywane w pamięci urządzenia mobilnego, ale bez synchronizowania plików z katalogiem Lightrooma na pececie.
Androidowy Lightroom w praktyce
Mobilny Lightroom działa doskonale zarówno na smartfonie, jak i na tablecie. Jeśli chcesz korzystać ze wspomnianej wyżej synchronizacji danych z chmurą Adobe, w czasie konfiguracji musisz utworzyć konto w serwisie. Gdy minie miesiąc, a ty nie opłacisz abonamentu, i tak będziesz mógł korzystać ze wszystkich funkcji edycyjnych na urządzeniu mobilnym.
Krok 1
Po zakończeniu instalacji programu pobranego ze sklepu Google Play kliknij Otwórz, przewiń ekran powitalny, a następnie naciśnij Get Started. Po uruchomieniu aplikacji, użyj ikony Lr w lewym górnym narożniku głównego okna programu. Wywołasz w ten sposób menu – wybierz z niego pozycję Start a free trial.
Krok 2
Teraz wypełnij formularz rejestracyjny, wpisując login i hasło, po czym naciśnij ZAREJESTRUJ SIĘ. Następnie zaznacz pole wyboru i kliknij KONTYNUUJ, by powrócić do aplikacji. Informację o liczbie pozostałych dni okresu próbnego znajdziesz w górnej części panelu opcji, poniżej nazwy użytkownika.
Krok 1
Aby dodać zdjęcia do katalogu Lightrooma, w głównym panelu kliknij widoczny na tle pustego pola przycisk z symbolem trzech kropek, a następnie naciśnij Add Photos. Domyślnie pokaże się podgląd plików z katalogu Download. Jeśli chcesz wybrać inny folder ze zdjęciami, kliknij belkę tytułową okna. Na liście znajdziesz wszystkie foldery, w których są pliki graficzne.
Krok 2
Jeśli chcesz edytować zdjęcia wykonane aparatem smartfona, kliknij Camera. Jeśli musisz skorygować zdjęcia przechowywane w domowym komputerze, możesz zsynchronizować obrazy za pomocą usługi Dysk Google. Zdjęcia pobrane z Dysku Google pojawiają się w katalogu Download.
Krok 3
Aby wybrać zdjęcie i umieścić je w kolekcji, zaznacz je palcem. W celu zaznaczenia wszystkich plików z katalogu użyj polecenia Select All, które znajdziesz w prawym dolnym narożniku. Aby przeprowadzić import, naciśnij znak z symbolem ptaszka w prawym górnym narożniku. Po zakończeniu importu kliknij kafelek wybranej kolekcji, a wyświetli się podgląd fotografii.
Krok 4
Biblioteka mobilnego Lightrooma pozwala na wyświetlanie metadanych zdjęć w podglądzie. Aby skorzystać z funkcji, kliknij dwoma palcami dowolne zdjęcie, następnie powtórz czynność kilkakrotnie, sprawdzając różne wersje podglądu. Najbardziej przydatna jest ta, w której widać informacje o ekspozycji oraz czułości matrycy:
Krok 5
Możesz także zmienić sposób sortowania zdjęć. Domyślnie pliki są grupowane według czasu wykonania. W celu modyfikacji sposobu wyświetlania podglądu naciśnij nazwę panelu. W oknie, które się pojawi, kliknij Flat, żeby wyświetlić zdjęcia bez podziału.
Krok 6
Po włączeniu podglądu pełnoekranowego, możesz wygodnie oznaczyć zdjęcia do zatrzymania w pamięci oraz przeznaczone do skasowania. Aby zdjęcie odrzucić, przesuń palec na dół. Po synchronizacji danych będziesz mógł automatycznie usunąć odrzucone zdjęcia z biblioteki Lightrooma na pececie.
Krok 1
Aby rozpocząć edycję zdjęcia, kliknij miniaturkę – spowoduje to otwarcie pełnoekranowego podglądu. Podobnie jak w widoku biblioteki możesz wyświetlić dodatkowe informacje na temat obrazu. Robi się to, stukając w obraz dwoma palcami. W ten sposób można włączyć podgląd histogramu, który dostarcza informacje pomagające poprawić zdjęcie.
Krok 2
Aby poprawić kadrowanie, naciśnij odpowiednią ikonę, która znajduje się poniżej podglądu zdjęcia. W pierwszej kolejności kliknij ASPECT i z listy wybierz proporcje zdjęcia. Kadrowanie odbywa się poprzez przesuwanie ramki wokół zdjęcia. Jeśli chcesz swobodnie dopasować kadr, odznacz opcję Locked.
Krok 3
Poniżej obrazu znajduje się narzędzie do prostowania horyzontu. Przesuwając je palcem, możesz usunąć niedoskonałości kadrowania. W każdej chwili możesz anulować zmiany, stukając dwa razy w podgląd. Ponadto możesz skorzystać z narzędzi do odbijania kadru oraz obracania zdjęcia. Zmiany zatwierdzasz, klikając ikonę OK w prawym dolnym narożniku.
Krok 4
Naciśnij ikonę z symbolem trzech okręgów, aby wybrać jeden z ponad 40 predefiniowanych stylów obrazu. Grupy CREATIVE oraz EFFECT zawierają ustawienia dotyczące efektów takich jak sepia czy winieta. W grupie DETAIL znajdziesz efekty pozwalające odszumić zdjęcie i poprawić jego ostrość, a B&W umożliwia użycie różnych stylów konwersji do obrazu monochromatycznego.
Krok 1
Zaawansowane narzędzia do korekcji tonalnej i kolorystycznej obrazu znajdują się w ostatniej grupie, którą otwiera się za pomocą ikony z symbolem suwaków widocznej poniżej podglądu zdjęcia. Po kliknięciu tej opcji pod fotografią pojawi się pasek z narzędziami. Zanim skorzystasz z któregkolwiek z nich, upewnij się, czy na podglądzie widzisz histogram zdjęć.
Krok 2
Jeśli poprawiasz plik RAW, za pomocą narzędzia WHITE BALANCE możesz zmienić balans bieli. Bardziej precyzyjne poprawki można wprowadzić za pomocą suwaków TEMPERATURE i TINT. Po przesunięciu paska w lewą stronę zobaczysz narzędzia do poprawiania ekspozycji EXPOSURE. Jeśli chcesz poprawić ostrość zdjęcia, zwiększ wartość parametru CLARITY.
Krok 3
Lightroom umożliwia skorzystanie z narzędzia o nazwie Krzywe, które służy do przeprowadzania precyzyjnej korekcji tonalnej obrazu. Aby z niego skorzystać, przesuń pasek narzędzi w prawo, a następnie naciśnij ikonę z symbolem przesłony obiektywu. Z listy wybierz polecenie Tone Curve. Krzywa pojawi się z prawej strony ekranu. Można ją zmodyfikować palcem lub za pomocą suwaków:
Krok 4
Niestety w mobilnej wersji Lightrooma brakuje zaawansowanego narzędzia do poprawiania optycznych wad obiektywu na podstawie profilów optycznych poszczególnych instrumentów. Dostępne jest wyłącznie narzędzie Vignetting dostępne w menu otwieranym za pomocą ikony z lewej strony paska narzędziowego. Aby poprawić barwy zdjęcia, naciśnij Color / B&W.
Krok 5
Korekcja barw w Lightroomie działa dużo lepiej niż w innych darmowych aplikacjach mobilnych do obróbki zdjęć. Osobno można korygować barwę, nasycenie oraz jasność indywidualnie dla ośmiu kanałów koloru. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądało zdjęcie przed wprowadzeniem zmian, przyłóż trzy palce do ekranu. Funkcja ta działa we wszystkich narzędziach edycyjnych mobilnego Lightrooma.
Krok 1
Zestaw poprawek możesz przenieść na następne zdjęcie w serii. W tym celu przytrzymaj palcem obraz i z menu wybierz Copy Settings. W oknie dialogowym zaznacz ustawienia do skopiowania, a następnie naciśnij OK. Teraz przejdź do następnego obrazu, przytrzymaj go palcem i wprowadź modyfikacje, używając polecenia Paste Settings.
Krok 2
Po zakończeniu edycji możesz wyeksportować zdjęcie do galerii w Androidzie. W tym celu naciśnij ikonę z symbolem strzałki skierowanej w górę, w prawym górnym narożniku, a z menu wybierz Save to Gallery. Jeśli naciśniesz ikonę obok tego polecenia, będziesz mógł zdecydować, które metadane chcesz zapisać z tym plikiem. Wybierz Yes oraz przesuń przełącznik Camera & Camera Raw Info do pozycji prawej, aby do zdjęcia dodać informacje o typie aparatu.