Lightroom dla Androida
Zestaw edycyjny w mobilnym Lightroomie składa się mniej więcej z tych narzędzi, które w wersji desktopowej znajdziesz w zakładce Basic. Mimo to aplikacja ma dużo większe możliwości niż np. edytor wbudowany w androidową przeglądarkę zdjęć. Zaletą aplikacji jest możliwość stosowania wbudowanych efektów wizualnych, wadą zaś brak możliwości tworzenia i zapisywania własnych stylów obrazu. Na szczęście dostępna jest inna niezwykle przydatna funkcja pozwalająca na kopiowanie ustawień między zdjęciami w katalogu, co pozwala łatwo przeprowadzić korekcję tonalną i kolorystyczną serii zdjęć.
Aplikacja współpracuje z desktopowym Lightroomem, co jest możliwe dzięki chmurze Adobe Creative Cloud, do której można podłączyć obydwie wersje edytora zdjęć, by za jej pośrednictwem wymieniać dane. Dzięki temu można udostępnić kolekcję zdjęć na pececie, potem dokonać selekcji ujęć i podstawowych korekt na tablecie, a na koniec zsynchronizować zmiany.
Funkcja działa tylko wtedy, gdy mobilny Lightroom jest używany w ramach Adobe Creative Cloud. Instalując mobilnego Lightrooma z Google Play, masz prawo do 30-dniowego okresu próbnego. Jeśli nie wykupisz abonamentu (kosztuje 12,5 EUR/m-c), będziesz mógł dalej edytować zdjęcia przechowywane w pamięci urządzenia mobilnego, ale bez synchronizowania plików z katalogiem Lightrooma na pececie.
Po zakończeniu instalacji programu pobranego ze sklepu Google Play kliknij Otwórz, przewiń ekran powitalny, a następnie naciśnij Get Started. Po uruchomieniu aplikacji, użyj ikony Lr w lewym górnym narożniku głównego okna programu. Wywołasz w ten sposób menu – wybierz z niego pozycję Start a free trial.
Teraz wypełnij formularz rejestracyjny, wpisując login i hasło, po czym naciśnij ZAREJESTRUJ SIĘ. Następnie zaznacz pole wyboru i kliknij KONTYNUUJ, by powrócić do aplikacji. Informację o liczbie pozostałych dni okresu próbnego znajdziesz w górnej części panelu opcji, poniżej nazwy użytkownika.