Element obrazujący
Jest to właściwy komponent budujący obraz. Wpływa bezpośrednio na rozdzielczość, kontrast czy jasność obrazu oraz zakres wyświetlanych barw. Obecnie na rynku dominują trzy technologie: DLP, LCD oraz LCoS i pochodne.
Najpopularniejsza jest technologia DLP (Digital Light Processing). Wykorzystuje ona procesor z matrycą mikroskopowych luster, która powstaje w procesie litograficznym. Każde lustro ma sterowane elektronicznie pochylenie – gdy światło jest kierowane do obiektywu, piksel jest „włączony”, a gdy na element absorbujący, piksel jest „wyłączony”. Szarości powstają dzięki modulacji szerokości impulsów.
Szybkość działania DLP pozwala na zbudowanie urządzenia zawierającego tylko jeden element obrazujący. Wykorzystuje się do tego koło z wbudowanymi filtrami – składowe RGB są wyświetlane sekwencyjnie, ale obserwator postrzega je jako jeden obraz. Plusem jest brak konieczności precyzyjnego dopasowania położenia elementów obrazujących (ang. alignment), a także wysoka postrzegana „ostrość” obrazu.
Drugą grupą są projektory wykorzystujące ekrany LCD. Obecnie działają one w oparciu o trzy monochromatyczne ekrany – po jednym dla każdej składowej RGB. Białe światło z lampy jest rozszczepiane na składowe RGB, które przechodzą przez odpowiednie dla danej składowej ekrany LCD, a następnie są składane w jeden kolorowy obraz.
Poziom uzyskanej czerni zależy głównie od stopnia tłumienia światła przez element LCD, co przy dużych jasnościach jest wyjątkowo trudne. Stąd w wielu urządzeniach kontrast bywa niższy niż w modelach z DLP i LCoS. Panele zapewniają za to lepsze odwzorowanie barw, zwłaszcza przy dużych jasnościach.
Trzeci typ elementu obrazującego to właśnie LCoS (Liquid Crystal on Silicon), często występujący pod nazwą nadaną przez producenta (np. SXRD, D-ILA, RHTPS czy XEED). Wykorzystuje element ciekłokrystaliczny, który moduluje światło (daje odcienie szarości jak w LCD), a dodatkowo światło odbija się od powierzchni za ciekłym kryształem (lustra, jak w DLP) i jest kierowane do układu optycznego. Światło przechodzi dwukrotnie przez warstwę ciekłokrystaliczną, co przyczynia się m.in. do uzyskania bardzo wysokiego kontrastu. Obecnie jest to jedyna technologia pozwalająca osiągnąć natywną rozdzielczość 4K w projektorach konsumenckich.
Układ optyczny
Układ optyczny przenosi mały obraz na duży ekran. Decyduje o ostatecznej wielkości obrazu i zakresie jej regulacji, a także o optymalnym miejscu instalacji projektora. Pozwala również na ustawienie ostrości. Oprócz czynników natury czysto optycznej (np. zdolności rozdzielczej obiektywu, jego jasności itd.), które decydują o jakości obrazu uzyskiwanego na ekranie, istnieje też grupa cech o charakterze funkcjonalnym – często to one decydują o tym, czy rozwiązanie da się zastosować w określonych warunkach.