Magiczne mozaiki
Zakładamy, że program Shape Collage masz już uruchomiony i w sekcji Photos masz wczytany zestaw zdjęć, które będą budulcem tworzonych mozaik. Przejdź na prawą stronę i pod zakładką Shape and Size, w sekcji Shape, zaznacz opcję Text. W widocznym obok polu tekstowym wpisz tekst, który ma być zbudowany z mozaiki zdjęć – w naszym przykładzie będzie to napis „WAKACJE”,
i kliknij przycisk ....
Pojawi się okno Text Collage Shape, w którym zobaczysz wpisaną wcześniej w polu tekstowym frazę. Po lewej stronie okna w sekcji Preview widzisz aktualny podgląd napisu, a po prawej stronie, pod zakładką Options, z listy Font
możesz wybrać jedną z zainstalowanych w systemie czcionek, która ma być zastosowana do napisu.
Na liście Font style
określasz jeszcze styl dla wybranej czcionki, np. pismo pochyłe – Italic lub wytłuszczone – Bold. Jeżeli chcesz, by mozaika zdjęć układała się w pionowy napis, zaznacz widoczne w tym oknie pole wyboru Vertical Text.
Suwakiem Text spacing regulujesz odstęp pomiędzy poszczególnymi literami w napisie. Kliknij przycisk Close, by zaakceptować wprowadzone ustawienia.
Powrócisz do głównego okna programu. Dalszy proces tworzenia kolażu na bazie napisu przebiega identycznie z tym, który przedstawiliśmy, opisując tworzenie mozaiki na bazie serca. Powtórz po prostu kroki od 6 do 8 poprzedniego warsztatu. Uzyskasz efekt podobny do przedstawionego niżej.
Chcąc mieć całkowitą swobodę w wyborze kształtu tworzonej mozaiki, zacznij od wybrania pod zakładką Shape and Size w sekcji Shape opcji Custom.
Pojawi się okno Custom Collage Shape. W jego głównej części po prostu malujesz kształt przyszłej mozaiki. Domyślnie ustawiony jest tryb malowania (poznasz to po uaktywnionym po lewej stronie okna przycisku Brush). Jeżeli pomylisz się podczas kreślenia kształtu, możesz usunąć nadmiarowe kreski, aktywując przyciskiem Eraser tryb gumki. Za pomocą suwaka Brush size regulujesz wielkość pędzla. Gotowy kształt możesz zapisać, klikając Save (program zapisze nakreślony przez ciebie kształt w pliku graficznym o nazwie mask.png; aby później wczytać zapisany kształt, kliknij Load). Gdy już nakreślisz odpowiedni kształt mozaiki, kliknij Done. Dalszy proces budowy mozaiki przebiega tak samo jak podczas tworzenia pierwszego kolażu (powtórz kroki od 6 do 8 z warsztatu opisującego tworzenie pierwszej mozaiki).
Na koniec jeszcze kilka podpowiedzi. Jeżeli chciałbyś samodzielnie określić wielkość generowanej mozaiki, możesz to łatwo zrobić. Wystarczy pod zakładką Shape and Size w sekcji Size kliknąć przycisk Auto. Spowoduje to zmianę nazwy przycisku na Manual i odblokowanie widocznych po prawej stronie przycisku pól tekstowych,
w których ręcznie można wprowadzić planowaną wielkość mozaiki (w pikselach) – odpowiednio szerokość Width i wysokość Height.
Na wygenerowanej z ustawieniami domyślnymi mozaice każda fotografia jest obramowana białą obwódką i pod każdą fotką jest widoczny cień. W rezultacie cała mozaika wygląda jak ułożony w wybrany przez ciebie kształt zbiór odbitek fotograficznych. Jeżeli chciałbyś np. zlikwidować cień pod fotografiami, przejdź do zakładki Advanced i zaznacz widoczne w sekcji Shadow pole No Shadow.
Alternatywnie w tej samej sekcji
możesz za pomocą suwaków Offset X i Offset Y
regulować wielkość cienia pod fotografiami.
A co z białą obwódką? I na nią jest sposób. Parametry definiujące jej wygląd znajdziesz pod zakładką Appearance w sekcji Border. Klikając element Colour,
wywołasz okno z paletą barw, które możesz
wybrać do obramówki. Natomiast suwakiem Size
regulujesz grubość ramki na „odbitce”.