Magiczny odtwarzacz
Odtwarzacz multimedialny VLC Player to potężne i rozbudowane narzędzie. Można go użyć nie tylko do wygodnego odtwarzania filmów z plików, ale także płyt DVD oraz słuchania i nagrywania radia internetowego, a nawet do kopiowania piosenek z klipów YouTube. Poznaj jego możliwości.
VLC jako domyślny odtwarzacz DVD
Odtwarzanie płyt DVD, nawet tych zabezpieczonych, nie jest dla VLC problemem. Można za jego pomocą wykonywać zrzuty ekranowe z oglądanego filmu, a także nagrywać go na dysk podczas oglądania. Jeśli chcesz, żeby VLC był domyślnym programem do odtwarzania DVD, musisz zmienić opcje Autoodtwarzania.
Krok 1
W tym celu kliknij ikonę Start i z menu wybierz Komputer. Następnie znajdź napęd DVD, z którego odtwarzasz filmy. Kliknij go prawym klawiszem myszy, a z menu wybierz opcję Otwórz Autoodtwarzanie.
Krok 2
Następnie w oknie Autoodtwarzanie zaznacz opcję: Odtwarzaj film na DVD, a potem pole wyboru: Zawsze wykonuj tę czynność dla zawartości .... Od tej chwili VLC będzie używany domyślnie do odtwarzania wszystkich filmów DVD.
Odtwarzanie filmów DVD z dysku twardego
VLC równie dobrze jak z płytami radzi sobie z filmami skopiowanymi na dysk twardy. Jeśli pożyczyłeś od kogoś płytę, ale nie masz czasu jej obejrzeć, możesz skopiować ją na dysk. Jest to wygodniejsze niż ripowanie i rekodowanie zawartości do formatu XviD, bo zamiast kilkudziesięciu minut zajmuje najwyżej kilka i nie obciąża procesora, więc w tym samym czasie możesz robić inne rzeczy. Poza tym po skopiowaniu możesz korzystać z menu, wszystkich dodatków, opcjonalnych ścieżek dźwiękowych itp.
Krok 1
Aby skopiować zawartość płyty, otwórz ją w Eksploratorze Windows po włożeniu do napędu, a następnie przeciągnij całą strukturę katalogów do jednego folderu na dysku (zazwyczaj są to foldery AUDIO_TS, VIDEO_TS).
Krok 2
Funkcję odtwarzania filmu z katalogu znajdziesz, klikając najpierw Plik, a następnie Otwórz folder.
Krok 3
Za pomocą okna wskaż katalog, do którego skopiowałeś zawartość płyty, np. Film, i kliknij OK. W tym momencie zobaczysz menu płyty DVD, z którego uruchomisz film lub jeden z wybranych dodatków.
Nagraj dźwięk z internetu
VLC świetnie się nadaje nie tylko do słuchania, ale także do nagrywania radia internetowego.
Krok 1
Po uruchomieniu transmisji kliknij prawym klawiszem myszy utwór symbolizujący radio, który znajduje się na liście odtwarzania. Kliknij Zapisz....
Krok 2
W oknie Konwertuj znajdź sekcję Cel i wpisz ścieżkę i nazwę pliku, do którego chcesz zapisać radio (możesz też wskazać miejsce za pomocą Eksploratora Windows, po kliknięciu Przeglądaj). Ważne, by zapisywany plik miał takie samo rozszerzenie jak strumień źródłowy. Na przykład jeśli w polu Źródło strumień ma rozszerzenie OGG, takie właśnie wpisujemy do pliku docelowego. Jeśli ma MP3, wpisujemy MP3.
Krok 3
Na końcu, w obszarze Ustawienia, zaznacz opcję Surowe wyjście zrzutu i kliknij Start w celu rozpoczęcia nagrywania. Taka konfiguracja gwarantuje, że rejestrowany dźwięk nie będzie poddawany żadnej obróbce, więc nie będzie strat w jakości, związanych z dodatkową obróbką stratnymi kodekami dźwięku.
Korekcja synchronizacji i wielkości napisów
Często się zdarza, że pobrane z internetu napisy do filmu nie są starannie zsynchronizowane z obrazem. Korzystając z VLC Playera, można temu zaradzić bez konieczności modyfikowania pliku z napisami.
Krok 1
Kliknij w menu Narzędzia, a następnie Synchronizacja ścieżki. W oknie dialogowym znajdź sekcję Napisy/Obraz.
Krok 2
Jeśli napisy pojawiają się zbyt późno, zmierz opóźnienie w sekundach i wprowadź je w polu Przewaga napisów nad obrazem. Jeśli napisy pojawiają się za wcześnie, również zmierz czas, a potem wprowadź go, tyle że jako wartość ujemną. Zmianę potwierdź, klikając Zamknij.
Krok 3
Jeśli napisy są dobrze zsynchronizowane, ale za małe, możesz je powiększyć. W tym celu kliknij menu Narzędzia, a następnie wybierz Preferencje.
Krok 4
W oknie Preferencje przejdź do zakładki Napisy i OSD. Tam znajdź sekcję Wyświetl ustawienia i zmień wartość opcji Wielkość czcionki na Duże. Następnie zamknij VLC Playera i uruchom ponownie. Napisy będą powiększone.
VLC jako tuner radia internetowego
VLC Player może być wykorzystany jako tuner radia internetowego.
Krok 1
Listę stacji, które możesz odbierać za pomocą tego programu, znajdziesz, klikając w menu Widok, Lista odtwarzania.
Krok 2
Następnie na bocznym pasku zatytułowanym Przeglądarka plików multimedialnych znajdź i rozwiń zakładkę Internet. Tam znajdziesz katalog treści. Stacje radiowe są w zakładce Icecast Directory. Poczekaj chwilę na załadowanie listy aktywnych w danej chwili rozgłośni.
Krok 3
Aby łatwo znaleźć stację nadającą interesujący cię gatunek muzyki, znajdź w prawym górnym rogu ekranu pole Filtr wyszukiwania i wpisz tam hasło, np. Folk. Po chwili zobaczysz listę rozgłośni. Odtwarzanie uruchamiasz, klikając dwa razy ikonę skrótu.
Krok 4
Z VLC Playerem możesz odtwarzać także inne rozgłośnie internetowe, których nie ma w katalogu. W tym celu jednak musisz znaleźć na stronie rozgłośni link prowadzący do pliku, z którego nadawana jest transmisja strumieniowa. Następnie trzeba go skopiować i kliknąć Plik, Otwórz strumień w sieci. W oknie dialogowym, które się pokaże, wklej skrót do strumienia i kliknij Odtwarzaj.
Ścieżka z YouTube do empetrójki
Serwis YouTube jest świetnym źródłem muzyki, wielu ludzi słucha jej z przeglądarki. Co jednak zrobić, jeśli chcesz skopiować znaleziony utwór na odtwarzacz przenośny? Te zazwyczaj nie czytają muzyki w formacie FLV, wykorzystywanym przez YouTube. Z pomocą może przyjść VLC Player.
Krok 1
Zanim przystąpisz do oddzielania dźwięku od wideo, musisz zapisać na dysku plik z filmem YouTube. W tym celu najlepiej posłużyć się jednym z rozszerzeń do Firefoksa, np. Video DownloadHelper, który potrafi ściągnąć klip w dowolnej jakości, także HD, z najwyższej jakości ścieżką audio. Podczas ściągania najlepiej wybrać format MP4, ale jeśli pobierzesz FLV, nie ma problemu, bo VLC także dekoduje ten format.
Krok 2
Po ściągnięciu klipu umieść go na playliście VLC Playera. Następnie kliknij go prawym klawiszem myszy i z menu kontekstowego wybierz Zapisz.
Krok 3
Pojawi się okno konfiguracji zapisywania strumienia. Tam, w oknie Konwertuj, w sekcji Cel musisz wskazać ścieżkę dostępu do pliku, w jakim chcesz zapisać zripowany z klipu strumień.
Krok 4
Następnie w sekcji Ustawienia z listy Profil wybierz profil audio, w jakim chcesz zapisać muzykę. Zważywszy na możliwości odtwarzaczy przenośnych, najlepiej wybrać profil audio – ACC (MP4), który jest zgodny z ogromną większością urządzeń przenośnych. Po zakończonej konfiguracji kliknij Start, aby rozpocząć konwersję.
Ustawianie odtwarzania DVD
VLC Player standardowo pomija przy odtwarzaniu DVD wszystkie reklamy zamieszczane na początku filmu, a także nieodłączne ostrzeżenie przed nieautoryzowanym kopiowaniem. Jeśli jednak chcesz pominąć także menu, możesz skorzystać z automatycznego startu filmu z domyślnymi ustawieniami.
Krok 1
W tym celu otwórz film, klikając Plik, Otwórz płyte. Następnie w oknie Otwórz plik multimedialny zaznacz opcję DVD i Bez menu DVD. Sprawdź także, czy w polu jest literka napędu DVD, którego używasz do odtwarzania filmu.
Krok 2
Niektóre filmy DVD są zakodowane z przeplotem, w celu zmniejszenia objętości. VLC Player, podobnie jak komercyjne programy do odtwarzania płyt DVD, ma funkcję usuwania przeplotu, tyle że jest ona domyślnie wyłączona. W celu włączenia usuwania przeplotu w oglądanym filmie, wybierz z menu kolejno: Obraz, Usuwanie przeplotu, Włączone.
Krok 3
Jeśli chcesz włączyć domyślną funkcję usuwania przeplotu z każdego filmu, wejdź do preferencji ( Narzędzia, Preferencje), kliknij zakładkę Obraz, znajdź sekcję Obraz i tam zmień wartość opcji Metoda anty-przeplotowa na Włączone.
Krok 4
VLC Player pozwala także na wygodne przełączanie się między ścieżkami napisów i dźwięku podczas oglądania filmu. Aby zmienić ścieżkę dźwiękową, np. włączyć lektora, kliknij Dźwięk, Ścieżka dźwiękowa. Aby wybrać plik napisów, kliknij Obraz, Ścieżka napisów.
Modyfikacja wyglądu interfejsu programu VLC Player
Standardowo VLC Player ma funkcjonalny, ale niezbyt ładny interfejs. Na szczęście nie jesteś na niego skazany, bo aplikacja jest wyposażona w funkcję zmiany skórek. Skórki znajdziesz na stronie domowej programu.
Krok 1
Po wejściu na stronę www.videolan.org/vlc/ kliknij zakładkę Skins, a w następnej kolejności kliknij link Download all the skins... Po pobraniu pliku rozpakuj go i skopiuj zawarte w archiwum pliki VLT do folderu C:\Program files\VideoLAN\VLC\skins.
Krok 2
Następnie uruchom VLC Playera i kliknij kolejno Narzędzia, Preferencje. W oknie Preferencje przejdź do zakładki Interfejs i zaznacz opcję Użyj własną skórkę.
Krok 3
Teraz w oknie Eksploratora Windows przejdź do katalogu ze skórkami i wybierz z niego dowolny plik. Następnie kliknij Zapisz. Zignoruj informacje o ryzyku nadpisania pliku. Następnie zamknij VLC Playera i uruchom go ponownie. Jak zobaczysz, wystartuje ubrany w nową skórkę.
Krok 4
Aby zmienić skórkę, nie musisz już odwoływać się do preferencji. Zamiast tego kliknij prawym klawiszem myszki górną belkę programu VLC Player, następnie wybierz z menu kolejno Interfejs, Wybierz skórkę i kliknij na liście dowolną kompozycję.
Krok 5
Aby wyłączyć skórki i przejść do klasycznego interfejsu, kliknij prawym klawiszem myszy belkę ekranu i z menu wybierz Preferencje. W oknie ustawień programu zaznacz opcję Użyj klasyczny styl i potwierdź, klikając Zapisz. Po ponownym uruchomieniu VLC Playera zobaczysz tradycyjny interfejs.