Makieta i planeta
Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. Teraz w oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku plik ze zdjęciem lub obrazem, w naszym przykładzie miasto.jpg, i kliknij Otwórz.
Po wczytaniu obrazu warto powiększyć go do rzeczywistych rozmiarów pliku dla ułatwienia obserwacji tworzonego efektu. W tym celu w dolnej części okna programu rozwiń listę widoczną obok nazwy pliku i wybierz z niej 100%.
Wykonaj dwie kopie warstwy tła. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na widocznej warstwie, w naszym przykładzie miasto.jpg, i z podręcznego menu wybierz Duplikuj warstwę. Następnie kliknij dwukrotnie na nazwie duplikatu warstwy i nadaj jej nazwę rozmycie. Ponownie powiel utworzoną warstwę, ale tej przypisz nazwę wyostrzenie. Okienko warstw powinno wyglądać tak jak na poniższym obrazku.
Wyłącz na razie widoczność warstwy wyostrzenie, kilkając ikonę z symbolem oka obok tej warstwy.
W oknie warstw zaznacz warstwę rozmycie, klikając na niej kursorem myszy. Następnie wybierz z menu programu kolejno opcje: Filtry, Rozmycie i Rozmycie Gaussa.
W otwartym okienku Rozmycie Gaussa, w sekcji Promień rozmycia wpisz w polach Poziomo i Pionow np. wartość 15. Promień powinien być dostosowany do wielkości zdjęcia źródłowego, dlatego dostosuj ten parametr według własnych potrzeb. Po zaznaczeniu opcji Podgląd zobaczysz w niewielkim okienku podgląd rozmycia dla wybranych parametrów. Kliknij OK, aby zatwierdzić swój wybór i zamknąć okienko. W naszym przykładzie efekt wygląda na razie tak:
Włącz widoczność warstwy wyostrzenie kliknięciem pierwszego białego kwadracika. Następnie zaznacz warstwę wyostrzenie, klikając na niej kursorem myszy.
Dodaj delikatne wyostrzenie fotografii, wybierając z menu kolejno opcje: Filtry, Uwydatnianie, Maska wyostrzająca.
W okienku Maska wyostrzająca dostosuj suwaki Promień i Rozmiar. W naszym przykładzie ustawiliśmy następujące wartości (patrz obrazek). Zatwierdź ustawienia przyciskiem OK.
Po nałożeniu efektu wyostrzenia kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwie wyostrzenie i z rozwiniętego menu wybierz Dodaj maskę warstwy. W otwartym okienku wybierz opcję Czarna i kliknij OK.
Po zaakceptowaniu warstwa z wyostrzeniem robi wrażenie niewidocznej. To skutek nałożenia maski z kolorem czarnym (dającym pełną przezroczystość). Teraz z przybornika narzędzi wybierz Gradient. Nie zmieniając szczegółowych parametrów, przytrzymaj wciśnięty klawisz [Ctrl] i kliknij kursorem mniej więcej w połowie zdjęcia, przeciągnij kursor delikatnie w dół i zwolnij przycisk myszy. Twoje zdjęcie powinno być do połowy rozmyte.
Następnie kliknij w zakładce Opcje narzędzia kwadracik z gradientem i z listy wybierz piątą od góry opcję. Teraz możesz rozmyć delikatnie zdjęcie od dołu. Przytrzymując wciśnięty klawisz [Ctrl], kliknij kursorem myszy przy dolnej krawędzi zdjęcia i przeciągnij delikatnie w górę.
Efekt miniaturowej makiety jest już gotowy. Możesz pomniejszyć stopień powiększenia w oknie programu, aby zobaczyć zdjęcie w całości. W naszym przykładzie wygląda to tak jak na poniższym obrazku. Korzystając z poprzednich części kursu, możesz dodatkowo poprawić kolorystykę przerabianej fotografii.